П'ятниця, червня 14, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Дивовижний науково-педагогічний феномен


ВІД РЕДАКЦІЇ. Каразінський університет урочисто відзначив своє 205-річчя. Урочистості з нагоди ювілейної дати тривали упродовж декількох днів. Десятки цікавих заходів, присвячених знаменній події, зібрали в стінах Харківського університету випускників альма матер різних років, багато гостей з різних регіонів країни та з-за кордону, представників керівництва міста та області, академіків вітчизняної науки на чолі із президентом НАН України Б. Є. Патоном. Кореспонденти газети «Харківський університет» працювали повсюди, брали участь у всіх ювілейних заходах. Хронікальні розсипи О. НОВИКОВОЇ, В.ДЕНИСЕНКО, В. ЖЕДЕНКО, А. КУТАС, А. ЧАЛОЇ, М. ШАЛІМОВОЇ та фотокореспондента С. СОЛОНСЬКОГО та Є. В. СИМОНОВСЬКОГО – вашій увазі.

 


Картини – в подарунок


Серед численних подарунків Університету-ювіляру – нова навчальна аудиторія 5-25 при кафедрі ботаніки біологічного факультету.
…«А тепер закрийте очі і повільно заходьте до аудиторії!» - справді дуже приємно відкрити очі в цьому приміщенні: сонячні стіни, одна з них завішена репродукціями Роберта Джона Торнтона. Це малюнки різноманітних рідкісних екземплярів квітів. Роботи вражають своєю красою, від картин можна не відводити очей цілу вічність. Однією з найпримітніших деталей кабінету є величезна колба з розчином спирту у лівому кутку аудиторії, в якій зберігається величезна шишка. Вона справді гігантська, навіть важко з чимось порівняти, привезена з Яви і заспиртована 100 років тому. Іншої такої на Україні не знайдеш.
Проф. Т.В. ДОГАДІНА, завідуюча кафедри ботаніки:
- Нова аудиторія набула іншої аури, надзвичайно позитивної, адже дарована колекція (репродукції картин Торнтона – дарунок Ярослава Ющенка, випускника і вихованця нашого університету) має просвітительське і виховне значення, виконує естетичну функцію, показує ставлення людини до природи. Рослини нас годуюсь, рослини нас лікують і рослини приносять нам насолоду». Кожного тижня через цю аудиторію проходитимуть десятки студентів і вони купатимуться в цій аурі, отримуватимуть відчуття, які збуджуватимуть потяг до знань.


Квіти Василю Назаровичу


29 січня 2010 р. розпочалося із традиційного покладання квітів до пам’ятника засновнику Університету В. Н. КАРАЗІНУ.
А об 11:00 в актовій залі відкрилося урочисте засідання Асамблеї Вчених рад університету. Запрошені почесні гості: Борис ПАТОН, президент Національної академії наук України, Василь КРЕМІНЬ, президент Академії педагогічних наук України, Максим СТРІХА, заступник міністра освіти і науки України, Арсен АВАКОВ, голова Харківської облдержадміністрації, Сергій ЧЕРНОВ, голова Харківської облради, Михайло ДОБКІН, харківський міський голова, Олександр ЯРОСЛАВСЬКИЙ, член наглядової ради ХНУ, президент ФК "Металіст", Владика ОНУФРІЙ, архієпископ Ізюмський, вікарій Харківської єпархії, Едвард БОУЕЛ, професор Лоельської астрономічної обсерваторії (Арізона, США), Почесний доктор ХНУ імені В. Каразіна, ректори вузів та ін.
Вітання з 205-річчям від дня заснування Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна надіслали президент України Віктор ЮЩЕНКО, прем’єр-міністр України Юлія ТИМОШЕНКО та голова Верховної ради Володимир ЛИТВИН.
Цього дня на урочистому засіданні прозвучало багато добрих слів на адресу флагмана науки і освіти, найстарішого і найзаслуженішого класичного університету наддніпрянської України, центру українського відродження, що акумулює пасіонарну національну енергію – Харківського Каразінського класичного університету. Прозвучали побажання, вітання, вручалися подарунки, серед яких унікальний: мала планета №18731, названа американським астрономом Едвардом Боуеллом на честь нашого ректора «Vilbakirov».
Під час урочистого зібрання відбулося присудження академіку Є. Б. ПАТОНУ звання Doctor Honoris Causa - «Почесний доктор Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна». Дипломами «Заслужений професор Харківського національного університету імені В.Н.каразіна», преміями імені В.Н.Каразіна та преміями Харківського університету за визначні досягнення в науковій, навчальній та виховній роботі були відзначені кращі представники університетської громади.


Ще 17 листопада,


у день заснування альма матер, Музей історії університету та ЦНБ відкрили виставку «Перші кроки університету». Упродовж майже трьох місяців всі бажаючі могли у приміщенні музею побачити перші книги, перші підручники та перші документи Каразінського, доторкнутися до витоків історії відкриття альма матер.
І. В. КАЛИНИЧЕНКО, старший науковий співробітник музею: «З 17 листопада виставка зазнала певних трансформацій. Так, наприклад, 24 грудня (всього один день!) каразінці могли побачити особливий варіант експозиції: вона була розширена за рахунок матеріалів Державного архіву Харківської області».


Потрійна презентація


Урочисте засідання Вченої ради теж було особливим. Наукова доповідь «Життєвий шлях та спадщина вихованця Харківського університету святителя Іоанна (Максимовича), прочитана проф. С. М. КУДЕЛКО була першим питанням порядку денного.
Другим - нагородження кращих із кращих членів університетського колективу. Третім - презентація двох видань: біобібліографічного довідника «Професори Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна» та книги «Вкарбовані в літопис науки».
«Професори Харківського університету» - це 349 професорів (їх фото, біографії та перелік основних наукових праць), які працювали та працюють в університеті з 2005 року і до сьогодні. «Вкарбовані в літопис науки» - унікальне видання, підготовлене директором Центру краєзнавства С. М. КУДЕЛКОМ спільно з молодшим науковим співробітником Центру А. В. ГРИГОР'ЄВИМ. Книга присвячена вихованцям та викладачам Харківського класичного університету, чиї імена були зафіксовані у назвах законів і формул, мінералів і рослин, космічних і географічних об'єктів тощо. Обидві книги підготовлені видавництвом університету.
Сюрпризом стала ще одна книга, підготовлена працівниками ЦНБ, – унікальне зібрання трьох промов перших університетських професорів. Зараз вона вийшла лише у трьох екземплярах, один з яких в урочистій обстановці презентували ректору проф.. В. С. БАКІРОВУ.


10 років


Журналу «UNIVERSITATES. Наука та просвіта» - десять років! У рамках урочистостей до 205-літнього ювілею Харківського університету відбулося засідання Редакційної ради, редакційної колегії та авторського активу журналу «UNIVERSITATES» під головуванням ректора Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна проф. В. С. Бакірова.
Всеукраїнський науково-популярний журнал «UNIVERSITATES» був заснований з ініціативи ректора Харківського університету в 1975 – 1993 роках проф. І. Є. ТАРАПОВА у 2000 році, який і став його першим головним редактором. З 2002 року головним редактором журналу є проректор ХНУ імені В. Н. Каразіна, виконавчий директор Асоціації випускників, викладачів і друзів альма матер проф. Ю. В. ХОЛІН. Журнал виходить за підтримки Асоціації випускників викладачів і друзів альма матер.
У межах урочистого засідання була відкрита виставка робіт переможців Всеукраїнського фотоконкурсу «Наука та інновації - суспільству». Бажаючі мали змогу переглянути близько п’ятдесяти кращих фотографій за темами космосу, екології, фізики, генетики тощо. Відбулося нагородження переможців.


«Харківська наука у світових вимірах» -


саме таку назву носила виставка «Харківська наука у світових вимірах» - це данина пам'яті нобелівським лауреатам Слобожанщини. Не багато класичних університетів можуть пишатися трьома своїми вихованцями – лауреатами найпрестижнішої премії в науці: Саймон (Семен) КУЗНЕЦЬ – лауреат 1971 року в галузі економіки, Лев Давидович ЛАНДАУ – лауреат 1962 року в галузі фізики, Ілля Ілліч МЕЧНИКОВ – лауреат 1908 року в галузі фізіології та медицини. Експозиційні стенди представили всім бажаючим інформацію про розвиток ідей цих видатних науковців на Харківщині: наукові економічні школи, найбільш значущі досягнення у галузі фізики, а також наукові напрямки, інститути та вузи, що досліджують галузі фізіології та медицини. Кожен стенд – це своєрідна машина часу, що повертає нас у далеке й видатне минуле Харківщини.


«Наука та інновації суспільству»


Саме під такою назвою у рамках святкування 205 річниці від дня заснування Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна пройшла виставка фотографій на наукову та інноваційну тему. У ній представили кращі роботи фотоконкурсу «Focuscience» 2005-2008 років. Серед переможців останніх років названі С. Б. КУРАНОВ з фотографією «Нічого собі! Тсссс! У них кохання!» (І місце) та В. С. СОЛНЦЕВ «Window in the MicroWorld» (ІІ місце). Конкурс проводиться за підтримки Національної академії наук України, суспільної організації «Наука-Інновації Підприємство», Британської Ради, агентства «Інформнаука» та центру «Харківські технології».205 років - за сорок хвилин


Засвітився великий екран на сцені і … розпочалася презентація фільму « Слово про університет». За 40 хв. прожили ми разом із альма матер цікаве, насичене і плідне життя 205-літнього ювіляра. Відчуваєш себе щасливим від того, що і ти зміг торкнутися вічності і перегорнути разом з іншими членами університетського колективу яскраві сторінки історії і сучасності: університет, що посідає вищі щаблі українських рейтингів серед класичних університетів і добре відомий за межами України, понад 100 тис. студентів, підготовлених для держави, каталізатор, стимулятор і еталон інтелектуального, освітнього та культурного життя країни…
О. Д. МАРЧЕНКО, автор сценарію та режисер фільму, керівник навчальної телестудії кафедри журналістики:
- Фільм створено співробітниками навчальної телестудії кафедри журналістики із залученням студентів. Це перша велика робота старшого лаборанта телестудії Дмитра КОНОПЛЯНОГО. Дмитро – молодий спеціаліст, і Харківський національний університет – його перше робоче місце як професійного оператора. При створенні фільму він спробував себе ще й в якості режисера монтажу. У зйомці епізодів фільму брали участь студенти університету – майбутні журналісти. А ось в озвученні фільму взяли участь не лише студенти-журналісти Костянтин ДЗЯРИК і Григорій ПІРЛИК, а й студентка факультету МЕВ Катерина АНДРЄЄВА та аспірант-соціолог Антон ПАСІСНИЧЕНКО. Катерина і Антон мають чималий акторський досвід, а ось Костянтин і Григорій спробували себе в ролі дикторів вперше. Велике спасибі нашим консультантам – професорам-історикам Сергію Михайловичу КУДЕЛКУ та Сергію Івановичу ПОСОХОВУ. Створення фільму – це не просто творчий процес, це і надзвичайний ритм, у якому впродовж трьох місяців жила авторська група, і незабутні зустрічі, і перші професійні перемоги наших студентів. Сподіваюся, що і глядачі під час перегляду пройнялися частинкою нашого горіння.