Четвер, червня 13, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Студентське самоврядування

Сьогодні Харківський національний університет відзначає 209-у річницю

від дня свого заснування.

Вітаємо!

Читайте, будь ласка, про студентське самоврядування у стінах університету.

 

Студентський декан

Моє життя - університет!


Студентське самоврядування - один із найважливіших аспектів діяльності університету. Крім декана на кожному факультеті є ще й студентський декан. Що ж це за посада і яким має бути справжній студентський декан?

Усі студентські декани входять до Студентської навчальної ради, яка стоїть на захисті прав студента, займається благодійністю, волонтерством, відповідає за культурно-масові заходи, співпрацює з іноземними студентськими організаціями. Що ж до посади студентського декана… Артем АНІСІМОВ - студентський декан радіофізичного факультету. Він відповідає за діяльність студентів-радіофізиків.

Навчається юнак на четвертому курсі. Уже другий рік піклується про студентське життя свого факультету.

Для такої посади потрібна відповідальна, серйозна, стримана, винахідлива, організована, активна людина, яка здатна приймати важливі рішення за будь-яких обставин, уміти вийти з важких ситуацій, робити все заради свого факультету. Усе це про Артема. Але до цього всього потрібно ще й додати успішність у навчанні. Де-де, а в навчанні в Артема нема проблем, навіть нудно, одні гарні оцінки.

На радіофізичний факультет Артем прийшов за переконанням, хотів отримати технічну освіту, а статус Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна говорив сам про себе, тому хлопець не бачив інших варіантів. Ще в школі Артем був дуже активним, брав участь у всіх шкільних заходах. А в університеті запропонували таку цікаву і водночас важливу відповідальну посаду. Які ж обов’язки в студентського декана?

- Бути студдеканом важко, адже на тебе лягає відповідальність за студентство. Хоча саме це надає можливість по-справжньому відчути себе потрібним. Перш за все, мій обов’язок - піклуватися про першокурсників. Адже вони одразу потрапили в нове середовище, тому ми організовуємо тиждень першокурсника, на якому знайомимо їх з університетом, безпосередньо з нашим факультетом. Їм необхідна підтримка. Ми направляємо першокурсників у правильне русло, іноді даємо поради стосовно викладачів, щоб не виникали конфлікти. Також намагаємося організовувати побільше благодійних акцій, наприклад, з донорства, шанування ветеранів Великої Вітчизняної війни, колишніх викладачів університету. Але найбільше, мабуть, студентам подобається наша культурно-масова діяльність. Організовуємо команду для участі в університетському КВК. Студентський деканат намагається заохочувати всіх студентів до активного життя факультету. Створюємо свято для студентів на 8 березня, День захисту Вітчизни, День народження факультету. Ми активно допомагаємо студентам у підготовці до конкурсу «Alma Mater», «Міс та Містер університету».

Коли я запитала про хобі, юнак чомусь розгубився.

- Усе моє життя - університет! - Пояснює Артем. - Тут все так кипить, тому я не потребую чогось іншого. Зранку навчання, а потім робота в студентському деканаті. Постійно туди-сюди бігаєш, постійна організація свят, все так круто. Найбільше я люблю організовувати студентські весілля. Ось це справді весело, яскраво, чуттєво, адже що може бути краще кохання…

Цікаво ж дізнатися думку студентів про Артема Анісімова. Ось вони його нахвалюють в один голос. Дивуються, як він встигає все поєднувати - і на пари ходить, гарні оцінки отримує, і прекрасно виконує обов’язки студентського декана.

Анна ЛИПОВА:

- Людину одразу можна пізнати за результатами його діяльності. Намагаюся не пропускати жодних заходів факультету, ось там завжди Артем таки заклопотаний, намагається все проконтролювати. День радіофізиків йому вдалося організувати на найвищому рівні З одного боку нічого особливого - пісні, танці - але витримано науковий дух у залі, все впорядковано, без зайвої метушні.

У студентського декана завжди багато роботи, нема часу відпочивати, ніколи не відчуваєш спокою. Однак Артемові того спокою й не потрібно! На посаді студентського декана він відчуває себе, як у своїй тарілці. Йому до вподоби таке активне студентське життя.


Б. ОЛЕНКО.

 

Дітище самоврядування

Центр працевлаштування

 


ВІД РЕДАКЦІЇ. Коли б не студентське самоврядування, Центр працевлаштування студентів та випускників ХНУ імені В. Н. Каразіна міг би так і не з’явитись…

Хто навчить писати резюме? Хто познайомить із роботодавцями? Хто організує професійні тренінги? Відповідь одна - Центр працевлаштування студентів та випускників нашого університету. А ще два роки тому займатися проблемами працевлаштування було нікому. Та у 2011 році ініціативне студентське самоврядування знайшло вихід!

На засіданні студентської навчальної ради пролунала думка про необхідність створення підрозділу, який допомагав би студентам та випускникам університету знаходити гідну роботу. Пропозицію підтримали і студентська більшість, і адміністрація університету. Наполегливість тогочасних учасників студентського самоврядування не залишила ідею на папері, а втілила у життя. Завдяки цьому я зараз маю можливість говорити з Дмитром Лобановим, випускником геолого-географічного факультету, директором Центру працевлаштування. Він був серед тих лідерів студентського самоврядування, ініціатива яких сприяла створенню центру. Окрім Дмитра, у центрі працюють ще три людини: заступник директора Роман Помаз, випускник геолого-географічного, інженер Тетяна Пантелеймонова та лаборант Антон Чурсин, випускники хімічного й економічного факультетів відповідно.

- Зі створенням центру уперше почали проводитись ярмарки вакансій, збиратись роботодавці, на працевлаштування стали звертати увагу як на окремий і дуже важливий момент, - говорить Дмитро. - Про це свідчить і те, що на засіданні Вченої ради 28 жовтня дуже багато часу приділили проблемі працевлаштування та звіту, який підготував наш центр, поки що молодий, але зростаючий з кожним днем.

- Центр працевлаштування народився у середовищі студентського самоврядування, але став окремим структурним підрозділом університету. Чи підтримуєте ви зв’язки з органами самоврядування?

- Органи самоврядування допомагають нам проводити Ярмарки вакансій та інші заходи. Також в організації і проведенні різних заходів нам допомагають учасники проекту Enactus з економічного факультету. Ми прагнемо до створення єдиної інформаційної мережі між нами та органами самоврядування. Наприклад, проект UNK.tv відзніме відео для нас.

- Про досягнення центру і золоту медаль на міжнародній виставці як визнання вашої діяльності ми уже писали у № 10-11 за 2013 р. Над якими новими проектами працюватимете найближчим часом?

- По-перше, хочемо ввести у роботу модель «рівний рівному». Вона полягає у тому, що людина краще засвоює інформацію, яку отримує від людини приблизно тако ж статусу і віку. Тобто майстер-класи, присвячені написанням резюме, підготовці до співбесіди з роботодавцем, можуть організовувати самі ж студенти. За нашим уявленням, на факультеті має бути декілька осіб, які б кваліфіковано могли б допомогти студенту. Це мають бути студенти старших курсів, люди з активною життєвою позицією. По-друге, прагнемо до покращення відносин між університетом і роботодавцями. По-третє, для успішної роботи будемо намагатися налагодити продуктивний діалог з факультетами, щоб декани, наприклад, зустрічались з роботодавцями. Це має позитивно вплинути на якість освіти та, зокрема, професійну підготовку.

Подякуймо ж студентському самоврядуванню за створення Центру працевлаштування, а самому центру - за наполегливу роботу у розв’язанні однієї з найактуальніших проблем студентства - пошук гідного місця праці!

Довідка. Enactus - це міжнародна неприбуткова організація, що об’єднує студентів, викладачів та представників бізнесу, які використовують силу підприємницької дії для покращення якості життя та життєвих стандартів людей з різними потребами.


А. ПРАВДИВА.

 

Факультетське профбюро

Яскраве студентство


Каразінці чудово знають про заходи профкому, а ось про ті маленькі цеглинки, з яких він складається - профбюро на факультетах - відомо небагато. Ось ми і вирішили написати про те, як працюють студенти-активісти на факультеті іноземних мов. Наприкінці минулого семестру головою цього профбюро стала Анна ГОНЧАРОВА - сьогодні студентка четвертого курсу.

Вперше я побачила Аню у вересні на порозі нашої редакції. До газети її привів голова профкому С. С. МАХНОВСЬКИЙ. Відрекомендувавши, він додав: «Аня - голова профбюро на факультеті іноземних мов. Вони такий цікавий концерт влаштували…»

Тоді Аня прийшла із заміткою аби ще більше студентів, зокрема її факультету, дізналися, що профбюро займається не тільки нудними справами, а й організацією таких-от святкових заходів, як виступ харківського гурту «Dостоєвський FM». Ми, звісно, замітку надрукували, а ось Аню просто так не відпустили - запросили на інтерв’ю.

За останні півроку кількість студентів факультету іноземних мов, які знають про існування профбюро, значно зросла. (А ви знаєте, хто на вашому факультеті входить до профбюро?). На рахунку організації тільки за цей період два успішні концерти, допомога у підготовці до «Альма Матер» та щоденна робота зі студентами. Погодьтеся, непогано. В соціальній мережі студенти створили групу, в якій обмінюються новинами, поширюють інформацію про конференції та гранти. Її розвитком займається студентка Ілона Дьоміна. Додам, що і емблему профбюро створила Аня.

Глядачка концерту філолог Людмила Брязкунова навіть написала невеличке есе «Сьогодні я була відчайдушно жива» про візит гурту: «Всі просто шаленіли на слові «прем'єра» і божеволіли під вже вивчені, улюблені. Все було. І колективний спів, і загальні веселощі, і тиша. І ніби вся величезна аудиторія, в якій добра половина взагалі між собою не знайома - одне ціле». Перед першим концертом Аня хвилювалась, тому й продумала все детально: кава, печиво для гарного настрою студентів після пар. Це був її перший захід. Лише місяць тому попередній голова профбюро Ангеліна Щур привела свою наступницю на збори, адже вирішила більше уваги приділяти навчанню - попереду був вступ до магістратури.

Сьогодні профбюро факультету - 13 студентів, які хочуть працювати для своїх однокурсників. Є й ті, хто час від часу долучається, якщо потрібна допомога.

Юля Буліпоп збирається приєднатися до команди. Коли проходила зустріч першокурсників, вона отримала від профбюро бланк і зацікавилась організацією: «Я б запропонувала влаштувати тематичний вечір про кіно, полюбляю переглядати сучасні і старі фільми, як голлівудські, так і радянські».
«Профбюро організовує студентське життя, знаходить таланти, сприяє культурному розвитку та допомагає студентам вирішувати проблеми з поселенням у гуртожиток, з субсидіями», - розповідає другокурсниця факультету іноземних мов Марьям Мохаммад.

Окрім ідей «новачків», плани будують і чинні члени профбюро. Вже готуються аматорські поетичні читання, на яких зможе виступити кожен, хто пише вірші. Аня Гончарова про ідею розповідає так: «Було б чудово зібратись в аудиторії імені Синельникова, вимкнути світло, поставити лампи. І в такій затишній атмосфері спробувати відчути себе справжнім поетом».


С. ШКУРАЙ.

 

Студрада гуртожитку

Її обирають на один рік


Студентським органом самоврядування в гуртожитку є Студентська Рада, яка обирається на загальному зібранні студентів гуртожитку строком на один рік. Можу з упевненістю сказати, що студентське самоврядування найбільше проявляється в гуртожитках. Там нема ні викладачів, ні деканів, ні стабільного розкладу. Студенти самостійно влаштовують для себе цікаве проживання, культурно-масову діяльність.

Ось в гуртожитку №10 Каразінського університету, головою Студентської Ради є третьокурсник соціологічного факультету Михайло АЛЕКСЄЄНКО, який займає цю посаду уже другий рік. Його заступник - Максим БАДЛАК, секретар - Наталія МОШИНСЬКА, відповідальний за господарський сектор - Микола КУЗНЄЦОВ, а за інформаційний відділ відповідає Валентина КИСЕЛЬОВА.

Господарський сектор слідкує за санітарним станом гуртожитку, за збереження меблів. Також він проводить систематичні рейди, контролює порядок та затишок у кімнатах та на поверхах. Про результати рейдів можна дізнатися в газеті гуртожитку №10.

За газету та інформованість студентів відповідає інформаційний відділ, котрий доносить цікаві та корисні повідомлення до мешканців гуртожитку, висвітлюється життя гуртожитку та робота Студради.

Михайло АЛЄКСЄЄНКО:

- Найголовніше, що ми робимо, - захищаємо права студентів. Намагаємося вирішити будь-які конфлікти, як з адміністрацією гуртожитку, так і з жителями. Адже людей багато - це і студенти із соціологічного факультету, МЕО та ТБ, економфак, психологи, а також центр міжнародних відношень, тому часто доводиться розв’язувати конфлікти й з іноземцями. Багато побутових питань. Десь ввечері прорвало трубу, вимкнули світло, нема води - треба йти вирішувати проблему. Студентське самоврядування найбільше помітно саме в гуртожитках. Допомагаємо при поселенні - це організаційні питання, показуємо все, допомагаємо адаптуватися до нових самостійних умов життя. Як же не обійтись і без рейдів. У гуртожитках студенти отримують багато досвіду, котрий потім допомагає самостійно рухатись по дорослому життю. Намагаємося приділяти увагу питанням культури та спорту. Приймаємо участь у Спартакіаді Студмістечка,організовуємо конкурси та змагання всередині гуртожитку - це гри в пінг-понг, заходи до Дня Студента, Нового року, 14 лютого, 23 лютого, 8 березня.

Суботники - не менш важлива частина життя у гуртожитку. У «Десятці» студенти не ігнорують ці необхідні заходи. Останнього разу Михайлові вдалося на суботник зібрати досить багато людей. Дружно й весело копали, мили вікна, фарбували. Студенти самостійно створюють гідні умови для свого життя. У гуртожитках вирує самостійність, такий досвід обов’язково повинен бути в того, хто вчиться в університеті. Не жив у гуртожитку - вважай, не був студентом.

Михайло радіє, що нарешті їм вдалося все підготувати для того, щоб відкрити спорт кімнату, де є столи для гри в настільний теніс, тренажери, мати.

До речі, хочеться привітати футбольну команду гуртожитку №10 за зайняте друге місце в турнірі «Кубок дружби», який проводився серед студентів харківських вузів, проживаючих в гуртожитках Дзержинського району. Участь у турнірі, який проходив під патронатом народного депутата України Валерія ПИСАРЕНКА, брали тридцять дві команди. Хлопці на чолі з Дмитром Мангурою припинили переможну ходу тільки у фіналі.

У членів Студради є бажання допомагати студентам, є енергія, ентузіазм, тому будуть намагатися й надалі розвивати гуртожиток, підвищувати рівень комфорту, активізовувати культурну та спортивну діяльності. Але кожна ідея, кожне поривання потребує фінансових ресурсів. З цим не посперечаєшся. Але ж для студентів нема нічого неможливого…


О. БОБРУШКО.

 

Студентська наука

Виховувати наукову зміну


- Особливістю нинішнього періоду в історії університету є відродження інтересу до студентської науки, - говорить Микола Олексійович АЗАРЄНКОВ, проректор з науково-педагогічної роботи, доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, куратор СНТ. - Студенту мало тільки навчатися. У 2004 році була відновлена робота Студентського наукового товариства. Зараз СНТ відіграє важливу роль у підготовці майбутніх кандидатів і докторів наук, забезпечує ефективність роботи аспірантури. Воно виховує плеяду нових учених, які продовжать нашу справу…

- Мені здається, - коментує Голова Правління СНТ Світлана ТАРАСОВА, - наша команда намагається на відмінно виконувати свою роботу. Ми розширюємо програму, запроваджуємо нові види робіт і, звичайно, винагороджуємо учасників дипломами, книгами, різноманітними сувенірами, стипендіями…

Четвертокурсниця факультету іноземних мов Світлана ще з першого курсу стала цікавитися наукою. Саме тоді з’явилися її перші публікації під керівництвом Вікторії Опанасівни САМОХІНОЇ, професора, завідувача кафедри англійської філології факультету іноземних мов. Ще на першому курсі її обрали головою СНТ факультету і Вченим секретарем Правління СНТУ. Світлана:

- Я очолюю СНТ університету лише перший рік. А до цього я три роки працювала заступником колишнього голови СНТУ, Олексія ЗІМОВІНА. У Світлани також є заступник - Ірина ЧАЙКА, студентка 3 курсу факультету іноземних мов.

У Студентському науковому товаристві діють три відділи: інформаційний, організаційний і юридичний. Євген НАЗАРЕНКО, голова СНТ медичного факультету, відповідає за роботу інформаційного відділу. Євген:

- Діяльність у студентських організаціях дає колосальний досвід спілкування з людьми. Участь у роботі СНТ університету - це великий плюс і для майбутньої кар'єри, і для розвитку особистих якостей.

Олена РУБАНОВА - заступник Голови Правління з організаційної роботи. Знайти студентів, підготувати аудиторію, створити атмосферу - головні завдання Олени. Олексій ЦИБУЛЯК, голова СНТ юридичного факультету, завідує юридичним відділом.

Окрім голови та заступників, членами Правління є голови СНТ усіх факультетів.

Великим плюсом для роботи СНТ є те, що у цьому році воно приєдналося до Всеукраїнської Студентської Ради. Це дасть нові можливості для студентів.

Запитую у Світлани:

- Які факультети найактивніші у науковій роботі?

- Я не можу відзначити один чи кілька факультетів. Наприклад, медичний, екологічний, філософський факультети, МЕО і ТБ, факультет психології завжди беруть участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт. Фізико-технічний, фізико-енергетичний, фізичний, хімічний, механіко-математичний щороку демонструють свої напрацювання на Дні науки. Філологічний, біологічний і факультет іноземних мов завжди активно беруть учать у конференціях різних рівнів. Геолого-географічний допомагає Школі юних географів Харкова. Соціологічний постійно приймає участь в іграх «Що? Де? Коли?» і «Брейн-Ринг».

Коментує Микола Олексійович:

- Я високо оцінюю роботу Студентського наукового товариства університету. Члени СНТ - небайдужі студенти, які вболівають за долю університету. Завдяки їх роботі наші студенти беруть участь у різноманітних всеукраїнських і міжнародних конкурсах, олімпіадах, конференціях. Вони сприяють розвитку науки в університеті, формуванню нового покоління вчених.


Л. ПЛИННА.