Понеділок, липня 15, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Нові зобов’язання


ВІД РЕДАКЦІЇ. 3 лютого Постановою Кабінету Міністрів України Харківському національному університету імені В. Н. Каразіна надали статус самоврядного (автономного) дослідницького національного університету. Ми вирішили поцікавитися у проректорів альма матер, як вплине присвоєння нового статусу на подальше життя університету?
Проф. М. О. АЗАРЄНКОВ, проректор з навчальної та інноваційної роботи: «Згідно з Постановою Кабміну, після присвоєння статусу самоврядного дослідницького університету, з 2011 року наукові, педагогічні та науково-педагогічні працівники альма матер можуть розраховувати на підвищення оплати праці у два рази, адже саме з наступного року в Держбюджеті будуть передбачені кошти для виплати нових зарплат. Також наукові, науково-педагогічні працівники, аспіранти, докторанти та студенти університету тепер матимуть можливість пройти стажування, навчання у провідних вітчизняних та закордонних наукових установах і ВНЗ державним коштом, адже з 2011 року в Держбюджеті на ці заходи будуть закладені фінанси. Крім того, університет тепер може розраховувати на державну фінансову допомогу для розвитку матеріально-технічної бази, створення науково-навчальних центрів тощо. Окрім різного роду фінансової підтримки університет також отримає більше свободи: тепер, з 2011 року альма матер матиме змогу самостійно встановлювати нормативи співвідношення чисельності студентів до штатних посад науково-педагогічних працівників, а також матиме право приймати остаточне рішення про присвоєння вчених звань та присудження наукових ступенів з видачею атестатів і дипломів державного зразка.
Звичайно, окрім певних привілеїв новий статус накладає на університет певні зобов’язання. Найголовніше зобов’язання – це підтвердження статусу через сім років. Отож, уже в 2018 році ми матимемо знову, як і цього року для здобуття звання, зібрати та надіслати до МОН України результати самоаналізу за останні роки роботи. Новий статус дозволяє поставити для університету нові орієнтири: ми маємо стати університетом Європейського типу, маємо увійти до п’ятисот найкращих університетів світу, маємо створити систему, яка б стимулювала наукову діяльність співробітників та покращила процес інтегрування студентів до наукової роботи. Тобто, головна мета нашої роботи найближчими роками – підвищення рівня освіти».
Розмовляла А. ЧАЛА.


Професор Ілля Іванович ЗАЛЮБОВСЬКИЙ, проректор з наукової роботи: «Є значна кількість навчальних закладів, які претендують на статус наукового, деякі вже отримали його. Проте існують певні критерії, яким повинні задовольняти внз. Харківський університет разом із Київським розробляв їх. Не кожний навчальний заклад може отримати статус дослідницького. Багато з них не відповідають вимогам: що визначені в критеріях і положенні про дослідницькі університети та вже погоджені з Кабінетом Міністрів. Тим не менш статус науково-дослідницького їм було присвоєно. На даний момент 13 навчальних закладів в Україні мають статус наукового університету – це забагато. Мені здається, що таку ситуацію потрібно переглянути, і деякі внз виключити з цього списку.
Останнім часом почався великий ажіотаж. Така ситуація легко пояснюється: статус дозволяє навчальному закладу вирішувати багато питань самостійно (зокрема, створення магістерських програм, навчальних курсів та ін.), не узгоджуючи їх щоразу з Міністерством, що дозволяє уникнути багато проблем. На мою думку, кількість вищих навчальних закладів зі статусом наукового повинна сягати 7-10, не більше. Колись подібна ситуація була й зі статусом «національного» - таких університетів зараз близько 80. Тому я, коли виступаю перед слухачами, не використовую цей термін, а просто називаю Каразінський університет класичним.
Самоврядний внз отримує покращене фінансування (передбачається зростання заробітних плат), тому й претендентів так багато. Ми зараз розглядаємо питання щодо окремої строки фінансування нашого університету в Міністерстві. Під час розгляду університетів-претендентів у Кабінеті Міністрів не було ніяких питань та сумнівів тільки щодо двох внз – КПІ (Київського політехнічного інституту) та університету імені В. Н. Каразіна. Статус наукового присвоєно також ХПІ (який існує вже 175 років та має значну матеріально-технічну базу, міжнародні зв’язки, гарні навчальні програми).
Для 13 навчальних закладів отриманий статус залишається «умовним». Оскільки зміни відбуватимуться у 2011 році. Тоді й все стане на свої місця. Я сподіваюсь, що у подальшому до потенційних науково-дослідницьких університетів приділятиметься більш серйозна увага. Якщо ж ні – втратиться цінність і сенс цього звання.
Розмовляла О. КОСТІНА.