П'ятниця, грудня 01, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Ви нас запитували

Ви нас запитували

 


Колективний договір між адміністрацією та працівниками університету

 

Наш читач просить розповісти про Колективний договір між адміністрацією та трудовим колективом Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Що ж це за документ і яка його роль розкаже нам заступник голови первинної профспілкової організації Георгій Ярославович ХАДЖАЙ:

- Колективний договір регулює відносини між адміністрацією та працівниками університету. Він стосується усіх моментів життя. Це й охорона праці, соціально-побутові відносини, фінансові сторони діяльності університету. Цей договір передбачає також додаткові умови, гарантії праці, пільги. Це локальний нормативно-правовий акт, тобто діє він безпосередньо в межах нашого університету. Інтереси трудового колективу представляє профком, який веде переговори із питань регулювання трудових відносин, оплати праці, режиму робочого часу та ін.

Колективний договір укладається на п’ять років. Він уже діє з 2010-го року, у кінці 2014-го року будуть укладати новий, але за основу завжди беруть попередній. Процедура підготовки нового Колективного договору триває десь три місяці. Це справа людей багатьох професій: крім профкому цим займається і юридичний відділ, і відділ охорони праці, і планово-фінансовий відділ та ін. Звичайно, кожного року до цього нормативного акту вносяться зміни. У першу чергу стосується фінансування охорони праці, яке приймають на один рік. Також потрібно враховувати зміни в законах та постановах.

За договором планова вартість комплексних заходів з охорони праці в нашому університеті на 2014 рік сягає 470-ти тисяч гривень. Георгій Ярославович пояснює:

- Кожного року ця сума збільшується. Ми порахували і виявили, що різниця приблизно дорівнює індексу інфляції. По суті ми витрачаємо одну й ту ж саму суму грошей, але враховуючи інфляцію гривні, потрібно збільшувати вартість заходів з охорони праці. У цілому ми вкладаємося в грошові рамки. З технікою безпеки проблем нема, але якщо й виникають, то тут завжди причиною стає погана дисципліна працівників.

Об’єм тексту Колективного договору - 10 сторінок, далі йдуть 14 додатків: «Комплексні заходи з охорони праці», «Положення про фонд соціального захисту», «Положення про встановлення надбавок та доплат», «Перелік робіт з важкими і шкідливими умовами праці», «Положення про преміювання», «Положення про грошову винагороду» та ін.

В університеті налічується більше чотирьох тисяч працівників, починаючи з ректора і закінчуючи техпрацівницями. А Колективний договір - це так званий баланс інтересів адміністрації та трудового колективу, результат їхньої взаємодії, діалогу. Адже неможливо укласти Колективний договір без взаєморозуміння.

О. КАЛАЧ.

 

Колективний договір

 

ВІД РЕДАКЦІЇ. Надходять численні пропозиції читачів розказати про те, що таке колективний договір, навіщо він потрібен і чим важливий студентам Харківського національного університету імені В. Н. Каразін. У редакції загальноуніверситетської газети  «Харківський університет» гість - голова профкому студентів, аспірантів та докторантів МАХНОВСЬКИЙ Сергій Сергійович. Розмову веде Катерина АНДРЄЄВА.

- Сергію Сергійовичу, що таке колективний договір?

- Колективний договір - це локальний нормативний акт соціального партнерства, в якому вказуються гарантії і пільги працівникам університету. Доповненням договору є угода, в якій прописуються права та можливості для студентів, аспірантів і докторантів, котрі навчаються в університеті. Такий договір мають право укладати профспілкові організації та адміністрація університету. Якщо в університеті декілька профспілкових організацій, то всі вони беруть участь в укладанні цього договору, але право підпису лишається за більшою профспілкою. В даному випадку мова йде про Профспілкову організацію працівників університету (вона укладає колективний договір), та Профспілкову організацію студентів, аспірантів і докторантів (вона укладає угоду).

- Чому колективний договір важливий для студентів?

- Оскільки це документ юридичний, він є гарантом того, що ваші права конкретно в цьому навчальному закладі не буде порушено.

- Який термін дії колективного договору?

- Загалом договір укладається за домовленістю сторін. Конкретно в нашому університеті він діє протягом 2010-2014 років, але кожного року переглядається і доповнюється. Це зумовлено тим, що протягом цього часу в законодавство можуть вноситися зміни, і ці зміни мають відображатися в договорі. Якщо тепер, припустімо, прийметься закон про певні додаткові виплати, то в колдоговорі  та Угоді це теж необхідно зазначити.

- Які основні зміни було внесено до угоди й договору за останній рік?

- Щодо угоди, то ми не вносили якихось суттєвих змін, тому що не змінювалося законодавство стосовно стипендіального або соціального забезпечення студентів, аспірантів та докторантів.

- Що необхідно знати про Угоду студентам?

- У першу чергу, я б рекомендував з нею просто ознайомитись. Документ розміщений на нашому сайті, тому відшукати його не важко. Ми спеціально розмістили його в мережі, аби студенти мали можливість дізнатися, які обов’язки мають профспілкової організації та адміністрація університету. Я би просто радив ним володіти та користуватися в тих випадках, коли виникає така необхідність. Але необхідність навряд чи виникала, оскільки ми дуже уважно стежимо за виконанням всіх обов’язків. Лише двох позицій нам не вдалося дотриматися. По-перше: цього року була порушена норма виплати стипендії 9 та 11 числа. Це пов’язано з тим, що нам не перерахували своєчасно гроші з Києва на казначейські рахунки. Проте ми розглядали варіант подання претензії до того державного органу, який затримує виплати. З’ясувалося, що в разі коли виплата стипендії відбувається не в бюджетному місяці, який триває до 28 лютого, то це є порушенням і з 1 березня ми маємо право подавати ґрунтовну претензію до того органу влади або посадової особи, котрі за це відповідають. Та у нас не було прецедентів порушення виплат протягом бюджетного місяця. Так, виплати затримувалися, але стипендія нараховувалася в поточному місяці. По-друге: у нас недофінансується десятивідсотковий стипендіальний фонд. І недофінансується він вже 3 роки в тому обсязі, на який ми розраховували. Ми очікуємо на якусь одну суму, а надходить зовсім інша - менша. Ці два моменти змушують хвилюватися. Але я підкреслюю, що це пов’язано виключно з недофінансуванням з боку бюджету.

- Як можна вирішити ці  питання?

- Слід звертатися до вищепоставлених органів, тому що як в університеті є колективний договір та угода, так і на рівні області Харківська облдержадміністрація, Профспілка працівників освіти і науки, яка укладає угоду з обласним управлінням освіти і науки. На рівні країни - це Галузева угода між ЦК Профспілки і Міністерством освіти. Існує також Генеральна угода між Федерацією Профспілок України, об’єднаннями роботодавців і Кабінетом міністрів України. Тобто ці ланки йдуть до найвищого рівня. У ЦК ми подавали інформацію про те, що не виконуються такі пункти і ми хочемо, щоб це було відображено в їхніх звітах. Вони мені відповіли, що зверталися до Міністерства, але ситуація в країні важка, тому навряд чи це питання буде «на порядку денному» стояти першим пунктом, хоча це безумовно дуже важливо, оскільки стосується тисячі студентів. Проте в країні сьогодні є більш важливі завдання.