Понеділок, липня 22, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Мить. Квітень 2014

Мить. Квітень 2014

Срібло

 

Третьокурсник фізико-технічного факультету Дмитро РУБАНОВ здобув срібло на Х Міжнародній олімпіаді з теоретичної механіки, яка проходила з 14 по 18 квітня в Білоруському державному університеті транспорту (м. Гомель). Спілкуємося з призером:

- Дмитре, це твоя перша олімпіада?

- Ні. За час навчання в університеті я тричі брав участь у Всеукраїнській олімпіаді з фізики, постійно здобував срібло. Одного разу був учасником Всеукраїнської олімпіади з теоретичної механіки, також посів друге місце. У минулому навчальному році я вперше взяв участь у Міжнародній олімпіаді з теоретичної механіки і отримав бронзу. У цьому році - завоював срібло.

- Хто готував тебе до участі в олімпіаді?

- Нашу команду студентів механіко-математичного факультету Марію РУБАНЕНКО та Андрія КОРМИЛЬЦЯ і студентів фізико-технічного факультету Богдана БІДЕНКА та мене готував доцент кафедри теоретичної і прикладної механіки Сергій Олександрович ПОСЛАВСЬКИЙ.

- Які країни взяли участь в олімпіаді?

- У цьому році до Гомеля з’їхалися студенти з університетів Білорусі, Росії, Польщі, Туреччини, Китаю. До речі, Україну представляла тільки команда Харківського університету. Взагалі було 147 учасників.

- Як проходив захід?

- Олімпіада проходи у два етапи. Спочатку теоретичні завдання, потім - конкурс «Брейн-ринг».

- Які враження?

- Позитивні. Олімпіада була організована на найвищому рівні. Я познайомився з багатьма людьми, які цікавляться тим же, що і я. Також мені сподобався Гомель, дуже гарне місто.

Л. РІЧКОВА.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

День факультету. Що цікавого?

 

ВІД РЕДАКЦІЇ: В останній тиждень квітня Дні факультетів відсвяткували студенти та викладачі багатьох факультетів. Ми побували на кожному з них. Що було цікавого?

 

Факультет іноземних мов

До Дня факультету іноземних мов студенти підготували мюзикл за мотивами роману-епопеї Віктора Гюго «Знедолені», прем’єра якого відбулася 22 квітня в актовій залі Головного корпусу Харківського університету.

Заступник декана з навчально-виховної роботи Сергій Григорович МАЩЕНКО:

- Такого в університеті ще не було! Студенти факультету самостійно підготували мюзикл, знайшли бажаючих виступати, костюми, домовилися з приводу декорацій, світла, зали. У цьому, безумовно, заслуга студентського самоуправління факультету, яке очолює студентський декан Андрій ЛАВРІНОВИЧ.

Студентський декан Андрій:

- Наші студенти не є професійними співаками, танцівниками, акторами… Але завдяки бажанню, наполегливості і спільній праці їм вдалося поставити мюзикл на високому рівні.

Тривало дійство півтори години. Переглядаючи мюзикл, глядачі перенеслися на два століття назад у Францію. Чудова музика, спів (до речі, мюзикл був поставлений англійською мовою), танці, гра студентів вражали. Хоча на сцені виступали непрофесійні актори, але вони зуміли передати почуття героїв, донести їх до публіки. Постанова неодноразово зривала гучні оплески, а наприкінці актори втонули у квітах і оваціях.

 

 

Фізичний факультет

24 квітня, «свято веселощів і безтурботності» влаштували фізики: вони святкували 38-ий День фізичного факультету. Зрання біля університету кожен мав змогу відчути особливу «атмосферу фізичного факультету». На весь майдан Свободи лунала музика. Постійно чулося: «Найкращий у світі фак - це наш рідний фізфак!», «ФізФак - чемпіон!». Студенти співали, танцювали, грали в ігри і «відривалися» на повну.

 

 

 

Хімічний факультет

25 квітня, університет святкував 47-ий День хімічного факультету.

- Ми його назвали «срібним», - говорить студентка хімічного факультету Вікторія СЕМЕНЧЕНКО, - адже в періодичній системі хімічних елементів під 47-им номером знаходиться Аргентум (Ag) - срібло.

У холі були розташовані стелажі із фотографіями студентів і викладачів хімічного. На сходах біля університету було влаштоване шоу.

Найцікавішим заходом, який відбувся у той день, був уже традиційний для хімічного факультету аукціон. Увесь хімічний факультет зібрався у Великій хімічній аудиторії. Спочатку декан Олег Миколайович КАЛУГІН і заступник декана з виховної роботи Сергій Віталійович ЄЛЬЦОВ нагороджували заслужених викладачів факультету, працівників деканату і заступників декана.

Потім почався аукціон. Аукціоніст Артем ЗІБАРОВ, студент хімфаку, один за одним пропонував аудиторії лоти. Найцікавішими з них були: халат для роботи в лабораторії з «хімічною» вишивкою, кухонна дощечка із зображенням Сергія Віталійовича Єльцова, єдиний екземпляр книги «Байки старого хіміка», жіноча футболка із надписом формули силікону.

Аукціон переривався цікавими відео. Хіміки зробили опитування серед студентів інших факультетів. Вони запитували: «Що таке хімія?», «Чим займаються хіміки?», «Навіщо хімія людям?». Також студенти провели невелику екскурсію по хімічному факультету і взяли інтерв’ю у своїх викладачів: Алли Петрівни КРАСНОПЬОРОВОЇ, Сергія Михайловича КІЙКА, Бориса Володимировича ПАПОНОВА, Олександра Володимировича ЛЕБІДЯ, Надії Миколаївни КОЛОС.

Студенти із задоволенням передивлялися відео із інтерв’ю своїх викладачів та брали активну участь в аукціоні.

Увечері в Актовій залі Харківського університету студенти хімічного факультету влаштували концерт.

М. НІК.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Університет єднає!

Як завжди,  третьої суботи квітня Асоціація випускників ХНУ ім. В. Н. Каразіна зібрала своїх вихованців в одну велику університетську родину. Окрім зустрічей на факультетах, гості  прийшли познайомитися із  виставкою Малого Каразінського університету, де продемонстрували різні досліди з фізики, математики, хімії. У холі бажаючі фотографувалися у мобільній фотостудії «Ми святкуємо День випускника Харківського університету». Працювала експозиція давніх монет, де викладач  біологічного факультету нумізмат Сергій Сідоровський провів  майстер-клас, як правильно доглядати за монетами. Потім в аудиторії ім. акад. К. Д. Синельникова завідуючий навчально-експериментальною лабораторією кафедри експериментальної фізики фізичного факультету Б. М. Валійов проводив демонстрацію фізичних дослідів «Фізичний феєрверк», а в Музеї історії ХНУ проходила виставка приладів XIX - початку XX століття з колекції фізичної лабораторії Харківського університету.  Центральна наукова бібліотека відкрила виставку художніх робіт, афіш, фотографій «Театр-студія «СІНТ-63» (до 50-річчя з дня заснування театру)», а в Центрі сучасного мистецтва ХНУ «Єрміловцентр» - виставка «СВОЇ» (живопис, інсталяції, відеоарт, об'єкти).

В ауд. «Велика фізична» зібралися випускники-ювіляри  (випуски 1954, 1959, 1964, 1969 рр. та ін.). Цього року багато випускників-ювілярів серед співробітників університету: професори С. М. Куделко, Ю. В. Холін, Н. П. Крейдун, Л. І. Воробйова, Є. П. Пугач, Д. Ф. Лупішко, Г. М. Жолткевич, подружжя ювілярів-випускників Б. М. Валійов і Т. О. Валійова, редактор нашої газети, ст. викладач кафедри журналістики О. О. Нерух та інші. Головне дійство  Дня випускника відбулося в актовій залі головного корпусу. Вітав гостей ректор, академік, почесний громадянин міста Харкова В. С. Бакіров. Віль Савбанович провів церемонію присвоєння звання «Почесний член Асоціації випускників»: цього року такого звання були удостоєні

випускник радіофізичного факультету 1972 р., віце-президент Національної академії наук України, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, А. Г. ЗАГОРОДНІЙ, випускник філологічного факультету 1958 р., академік Академії наук вищої школи України, відомий мовознавець, поет, автор гімну нашого університету, проф.  В. С. КАЛАШНИК, випускниця-ювіляр геолого-географічного  1954 р., багаторічний і незмінний начальник планово-фінансового відділу Каразінського, ветеран університету Г. В. СЕРДИТОВА. Студенти і випускники альма матер підготували святковий концерт «Вітаємо тебе, випускник!». Університет єднає!

Л. ТИМАРСЬКА.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Барабашовські читання

ІХ Барабашовські обласні наукові читання з астрономії присвячувалися 120-річчю від дня народження видатного астронома проф. М. П. Барабашова. Конференцію організували і провели кафедра астрономії та космічної інформатики фізичного факультету університету, Харківське територіальне відділення Малої академії наук України. Учасники конференції відзначили, що Микола Павлович Барабашов - астроном, академік Академії наук УРСР, ректор Харківського університету протягом 1943-1945 років, директор Астрономічної обсерваторії університету, вивчав фотометричні властивості поверхонь Місяця, Марса, атмосфер Венери та Юпітера. Учений встановив, що поверхня Місяця складається з вулканічних порід базальтового типу, що мають велику пористість, провів візуальні спостереження Марса, на підставі чого і було складено карту його поверхні, виконав оптичну фотографічну фотометрію поверхні Марса в різних променях. Микола Павлович виявив «квазідзеркальний» характер віддзеркалення світла від видимої поверхні Венери, спільно з Миколою Пономарьовим сконструював перший в СРСР спектрогеліоскоп.

О. ДЕУС.