Четвер, грудня 07, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Семінари, конференції, симпозіуми

Семінари, конференції, симпозіуми

 


Жива традиція

 

З 1932 по 1937 рр. ініціатором проведення загальнофізичних семінарів у Харкові виступав майбутній академік та лауреат Нобелівської премії з фізики Лев Давидович Ландау, тоді керівник теоретичного відділу Українського фізико-технічного інституту (УФТІ) та викладач Харківського університету. Справу вчителя далі продовжували його учні і послідовники, академіки  О. І. Ахієезер та І. М. Ліфшиць. Із 60-х по 90-і рр.. минулого століття в Харкові регулярно, двічі на  місяць, відбувалися незалежно два загальноміських загальнофізичних семінари в Будинку Учених. Ці блискучі семінари надовго збереглися у пам’яті покоління фізиків старшого покоління.

І ось у лютому 2004, через десять років з ініціативи директора Інституту теоретичної фізики імені О. І. Ахієзера ННЦ ХФТІ Шульги М.Ф. та активної організаційної підтримки професора кафедри теоретичної ядерної фізики Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна В.Д. Ходусова була відновлена робота загальнофізичного семінару «Проблеми сучасної фізики». Семінар проходить під егідою ІТФ імені О. І. Ахієзера ННЦ ХФТІ, фізико-технічного факультету та Українського фізичного товариства в аудиторії 301 корпусу ФТФ в селищі П’ятихатки в Харкові. Необхідність такого семінару відчувалась уже давно багатьма ученими Харкова. Ось чому семінар відразу ж перейшов до рангу. Тематика його дуже широка: від фізики елементарних часток, фізики високих енергій, фізики конденсованого стану - до астрофізики і космології.

Підсумки роботи семінару за минулі 10 років наступні. Семінар виконує своє основне завдання по залученню молоді до науки. Було проведено 111 засідань, на яких виступили практично всі провідні фізики Харкова та інших міст України, учені близького і далекого зарубіжжя. З 12 по 14 лютого в рамках семінару пройшла міжнародна школа для молодих учених і студентів 3-6 курсів фізико-технічного факультету з фізики високих енергій науковців Франції, що проводять фізичні експерименти на Великому адронному колайдері в ЦЕРНі. З 2011 р. - online трансляція семінару в Інтернеті на сайті http://yatv.ru/seminar_FTF/. Записи семінарів можна переглянути на YouTube: http://www.youtube.com/channel/UCI05L2IaiuHjSrp9IOsFeWw/feed.

Завдяки керівникові академіку М. Ф. Шульзі, семінар популярний і серед студентів, і провідних науковців Харкова.

Проф. В. ХОДУСОВ.