Субота, грудня 02, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Рейтинг кафедр

Проф. С. І. ПОСОХОВ, декан історичного, завідувач кафедри історіографії джерелознавства та археології, Заслужений працівник освіти України:

«Я пишаюсь тим, що маю можливість працювати в Харківському університеті. Вважаю, що немає жодного такого університету в Україні, де було б так легко дихати, де було б стільки талантів, де сама атмосфера спонукає до творчості. Ювілеї - це привід замислитися над тим, що зроблено для університету. Судячи із виступів, які пролунали під час ювілейного засідання кафедри, нам вдалося дещо зробити. Але все одно почуваю себе боржником перед нашим університетом».

ВІД РЕДАКЦІЇ. У Сергія Івановича - подвійний, і навіть потрійний ювілей: день народження альма матер, 50-річчя рідної кафедри і… власні 50 років життя відзначив у липні! З роси і води Вам, шановний професоре!

Кафедра історіографії, джерелознавства та археології: жива, сучасна, динамічна.

За результатами минулого навчального року кафедра історіографії, джерелознавства та археології історичного факультету посіла перше місце у загальноуніверситетському рейтингу кафедр соціально-гуманітарного профілю. Окрім того 19 вересня цього року кафедра історіографії, джерелознавства та археології відсвяткувала своє півсторіччя! На урочистому святкуванні проректор академік М. О. Азаренков вручив грамоту і зазначив, що кафедра є безперечним лідером не лише на факультеті, адже шість разів виборювала перше місце в університетському рейтингу кафедр гуманітарного профілю. Слід зазначити, що цього року історичний факультет побив усі рекорди! Адже посів усі високі сходинки даного рейтингу : І, ІІ, ІІІ, V та VІ… У чому секрет успіху кафедри-ювіляра та факультету Сергій Іванович пояснює так:

- Перше місце - це результат цілеспрямованої праці усього колективу. Наша кафедра працює не заради місць у рейтингу чи якихось відзнак. Ми просто працюємо за планом, виконуємо стратегічні завдання. Адже багато залежить від мети руху і ролі кожного у колективі. Як декан, я щороку аналізую ці результати, оприлюднюю їх на засіданні вченої ради. Оголошую індивідуальні рейтинги. Тому створюється атмосфера здорового змагання. Справа не у тому, щоб похизуватися, а у тому щоб показати собі, студентам, наступним поколінням, що ми недаремно проводимо тут час. Тому щоранку, дивлячись у кабінеті на портрети видатних істориків, які створювали факультет, кафедри я ставлю перед собою високу планку - не підвести. Сподіваюсь, що і в наступному році наша кафедра знову посяде першу сходинку, адже цей рік був як ніколи плідним. З нагоди ювілею нам багато вдалося зробити.

У цьому році кафедра отримала право на підготовку докторів наук. За минулий рік на базі нашої кафедри захистили три кандидатські дисертації. Розуміючи глобальне значення медіа-комунікацій, на факультеті кафедра випереджає інші у підготовці матеріалів для електронного навчання. Нетривіальна сторінка кафедри у системі факультетського сайту з творчим підходом. Сайт сучасний, медійний, інформативний. Вважаю, що момент публічності найкраще відображає, хто як працює. Новація сайту - відео презентації «Кафедральні кафетерії», відео-обговорення проблем, що пов’язані з сесіями, навчальними практиками тощо. Саме такі сучасні технології підтверджують - кафедра жива і динамічна.

- Сергію Івановичу, ми всі з нетерпінням чекаємо відкриття унікального Музею археології та етнографії Слобідської України…

- Дійсно, Музей археології та етнографії Слобідської України закріплений за нашою кафедрою, хоча є окремою структурою в університеті. Музею приділяють велику увагу усі члени колективу кафедри. Вважаю його й своєю «вотчиною». До того ж директор музею І. Б. Шрамко - колега по кафедрі. Цього року вдалося завершити ремонт виставкової зали. Але багато чого ще треба робити. Це грандіозний музей, що потребує грандіозних зусиль. Тому хочу подякувати ректору університету професору В. С. Бакірову, що у скрутний час не залишив цю ідею осторонь. Адже музей зі своїми унікальними колекціями - це велика користь не лише для альма-матер, а й для всього регіону та країни.

…Окремо хочеться сказати про день самого святкування кафедри. На історичному факультеті дуже шанують традиції. Зранку увесь колектив квітами вшанував пам'ять засновника кафедри В. І. Астахова на кладовищі. А потім розпочала роботу міжнародна наукова конференція «ХІІІ Астахівські читання». Адже за словами декана проф.. С. І. ПОСОХОВА «традиція породжує відповідальність, бажання звітувати перед тими людьми, яких немає». У рамках святкування відбулася презентація видань т.зв. «срібної серії», що стали підсумком роботи членів кафедри останніх років. Цього року нашій кафедрі вдалося зробити прорив у видавничій справі, ми опублікували 9 наукових праць. Переважна більшість книг фінансувалась за спонсорські та власні кошти. У рамках святкування відбувся прем’єрний показ фільму «1838-й день», творці якого (С. І. Посохов, К. В. Мизгін - автори сценарію, Т. Омельченко - режисер) спробували показати на прикладі одного робочого дня кафедри розмаїття галузей діяльності та форм роботи, розповісти про історію кафедри. Було організовано унікальну фотовиставку «Єдиний простір та спільний час», у якій переплелись фотографії кафедрального минулого та сьогодення.

Від початку свого заснування і до сьогодні кафедра історіографії, джерелознавства та археології вирізняється лідерським характером, глибокими традиціями та новаторством.

Бажаємо кафедрі-ювіляру подальших успіхів, щоб традиція бути лідером зберігалася довгі роки!


Л. ВОЙНЕНКОВА.