П'ятниця, грудня 01, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Ботанічному саду - 210 років!

Ровесник університету


ВІД РЕДАКЦІЇ: У 2014 році святкує свій ювілей Ботанічний сад Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Найстаріший ботанічний сад України було засновано разом з університетом у 1804 році. Сьогодні це структурний, науково-дослідний, природоохоронний підрозділ університету. У зв’язку з цим пропонуємо відвідати підрозділ та дізнатися про його сучасне становище та плани на майбутнє.

Історична частина Ботанічного саду знаходиться на вулиці Клочківській - майже в самому центрі метушливого Харкова. Але варто лише потрапити за металеву огорожу й одразу забуваєш про шум машин, який тільки що глушив тебе, і залишаєшся один на один з природою. Свіже повітря, небаченої краси рослини і працівники, які кожного дня віддають часточку своєї душі улюбленій справі.

Поспілкуймося з директором Ботанічного саду Олександром Олексійовичем АЛЬОХІНИМ про минуле та сьогодення саду.

- У класичному університеті мають бути два обов’язкових підрозділи: астрономічна обсерваторія і ботанічний сад, - говорить директор. - Саме тому одночасно з університетом було засновано і Ботанічний сад. Колекції рослин для майбутнього підрозділу стали збирати ще до його відкриття, у 1803 році. Тому можна сказати, що університет і Ботанічний сад є ровесниками.

Спочатку сад знаходився лише на історичній території, площа якої зараз складає 5,5 га. Але потім підрозділ розширив свої володіння за рахунок земельних масивів на вулиці Отака Яроша. Зараз загальна площа саду становить 41,9 га. Слід також зауважити, що історія саду пов’язана з діяльністю видатних вчених: В. М. Черняєва, М. С. Турчанинова, А. М. Бекетова, В. М. Арнольді, О. А. Коршикова, Є. М. Лавренка, Л. А. Шкорбатова.

Сьогодні у структурі ботанічного саду 5 науково-дослідних відділів: відділ рослин природної флори України, у якому розширюється колекційний фонд лікарських і гірських рослин, системи вищих квіткових рослин України та вивчається онтогенез рідкісних і зникаючих видів рослин природної флори України; відділ дендрології, де зібрано понад 1000 видів і форм декоративних листяних і хвойних рослин; відділ квітництва, у якому проводиться робота з поповнення колекцій квітково-декоративних рослин відкритого ґрунту; відділ тропічних і субтропічних рослин, який налічує понад 3000 видів світової флори. Нещодавно створений відділ біотехнології та захисту рослин проводить дослідження в області біологічного захисту рослин.

- Усього в колекції ботанічного саду зібрано понад 7000 видів і сортів декоративних рослин відкритого та захищеного ґрунту, - продовжує Олександр Олексійович. - У саду росте 95 видів, занесених до Червоної книги України, 15 видів, занесених до Європейського Червоного списку, 77 ендеміків, більше 650 видів лікарських рослин, більше 1400 видів, форм і сортів деревних і трав'янистих рослин вперше інтродуковано на північному сході України.
Таку величезну колекцію унікальних рослин обслуговують лише 93 співробітника ботанічного саду.

Напевно, найцікавішою є оранжерея Ботанічного саду, де зберігаються понад 3000 таксонів тропічних і субтропічних рослин. Входиш, і одразу відчуваєш зміни: то тепло і багато вологи, то сухе повітря і багато сонця. Для кожної групи рослин відтворено свій мікроклімат.

- А по-іншому не можна, - говорить завідувач відділу тропічних і субтропічних рослин Поліна Василівна ГОРДЄЄВА, - інакше ми втратимо цю красу.

Дійсно, працівникам цього відділу є через що турбуватися, адже в колекції відділу близько 900 видів кактусів, багато сукулентів, понад 50 видів орхідей, немалі колекції фікусів, пальм, папоротей та бромелій.

- Справжньою гордістю нашого відділу є старожили колекції: майже сторічна фінікова пальма і дуб кам’яний, - продовжує Поліна Василівна.

З кожним роком колекція відділу збільшується шляхом співпраці з іншими ботанічними садами України та світу, а також завдяки ініціативі працівників. Так, захоплення одного з працівників саду Олени Станіславівни ЧЕРКАЩЕНКО збільшило колекцію комахоїдних рослин новими видами.

Що мене найбільше вразило у багатій та незвичайній колекції відділу тропічних і субтропічних рослин - це колекція літопсів (живого каміння).

Відповідальна за колекцію кактусів і сукулентів Ірина Петрівна ВИНОГРАДОВА люб’язно продемонструвала мені ці унікальні рослини.

Повна вражень покидаю оранжереї і повертаюся до директора Ботанічного саду.

- Олександре Олексійовичу, які пріоритети Ви ставите у своїй роботі?

- На сьогодні головним завданням працівників Ботанічного саду є збереження безцінної колекції, яку ми вже маємо. Також ми постійно займаємося інтродукцією нових видів рослин і проводимо селекційну роботу. Сьогодні наш сад може похвалитися 8 сортами тюльпанів власної селекції, гібридами лілій та хвойних рослин.

- А які проблеми є у Вашій роботі?

- Наші проблеми - це недостатнє фінансування ботанічного саду та низька заробітна плата співробітників. У зв’язку з цим незадовільний стан огорожі, що не забезпечує повне збереження безцінних фондів та велика плинність кадрів.

- Які плани на майбутнє?

- У планах - створення колекцій крейдяних та хвойних рослин на території ботанічного саду по вулиці Клочківській.


М. НОВАК.