П'ятниця, червня 14, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Рейтинг кафедр

Рейтинг кафедр

Найсильніша…

 

 

ВІД РЕДАКЦІЇ. Перше місце серед кафедр природничо-математичного профілю у минулому навчальному році посіла кафедра матеріалів реакторобудування та фізичних технологій фізико-технічного факультету. Кафедра у сумі набрала 303 бали, які й принесли їй перемогу. Поспілкуємося із завідувачем, академіком НАН України, професором, проректором з науково-педагогічної роботи М. О. АЗАРЄНКОВИМ.

- Кафедра матеріалів реакторобудування кілька років тому святкувала своє п’ятдесятиріччя, - говорить Микола Олексійович. - За довгі роки існування зусиллями завідувачів кафедри - академіка В. Є. Іванова, доцентів І. Г. Іванцова і А. М. Блінкіна, професора Є. П. Нечипоренко - вона зібрала боєздатний колектив учених, який був здатний вирішувати наукові проблеми фізики твердого тіла, матеріалознавства і радіаційних технологій. Нещодавно наша кафедра об’єдналася з кафедрами фізичних технологій і радіаційних технологій. Спочатку на новій кафедрі виникали деякі проблеми, адже працівники інших кафедр працювали в інших умовах, активно і продуктивно займалися власними науковими розробками. Моїм головним завданням на той час було об’єднати три досить різні напрями навчально-наукової діяльності та різні за відношенням до роботи та технологіями навчальної роботи колективи і вмовити їх працювати разом заради спільної справи.

…Із завданням впоралися. На сьогодні кафедра - одна з найсильніших кафедр університету. Її завідувач М. О. АЗАРЄНКОВ - академік НАН України, два співробітника В. М. ВОЄВОДІН і Ю. В. СЛЮСАРЕНКО - члени-кореспонденти НАН України. На кафедрі працюють шість професорів та 11 доцентів. Такий науково-педагогічний склад дає добрі результати. За минулий навчальний рік кафедра випустила один навчальний посібник з грифом МОН України («Функціональні матеріали і покриття»), один навчальний посібник, рекомендований Ученою радою університету («Ядерно-фізичні методи в матеріалознавстві»), одну монографію («Наноструктурні покриття і наноматеріали: Основи отримання. Властивості. Області використання: Особливості сучасного наноструктурного направлення в нанатехнології»), яка видана у Росії, 66 наукових статей, опублікованих в журналах, що мають імпакт-фактор чи реферуються науковометричними базами даних SCOPUS або Web of Science, та один патент України («Спосіб дослідження фазових перетворень плавлення - кристалізація в тонких плівках»). Кафедра має 8 аспірантів і постійно сприяє науковій роботі студентів, які з року в рік займають призові місця на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт.

- Миколо Олексійовичу, це ж не перша перемога Вашої кафедри?

- У новому складі - перша. А якщо говорити про минулі роки, то кафедра майже кожного року знаходилася серед лідерів університетського рейтингу.

- Скажіть, у Вас є якийсь секрет успіху?

- Ніякого секрету немає: ми просто робимо свою роботу. Але у нас є три  правила. Перше правило - кожен має постійно підвищувати свій науковий потенціал, на кафедрі немає жодного працівника без наукового ступеня. Друге правило - на кафедрі повинна працювати молодь - студенти, аспіранти, співшукачі. Третє правило - найтісніша співпраця з іншими університетами і академічними установами та пошук нових партнерів. Кафедра активно співпрацює з українськими та закордонними університетами: Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут», Національним Київським університетом, Сумським державним університетом, Бєлгородським державним технологічним університетом імені В. Г. Шухова. Давні стосунки зв’язують нас з Інститутом фізики твердого тіла, матеріалознавства і технологій. Подібні установи надають нам матеріальну базу, беруть на практику студентів.

- А з якими проблемами стикається Ваша кафедра?

- Головних проблем у нас дві: працевлаштуванням студентів і застаріла матеріальна база. Перша проблема - штучна, адже, наприклад, ХФТІ готовий забирати усіх наших випускників, ось тільки їм ніде жити в Харкові. Місць у гуртожитку немає, а знімати квартиру молодому вченому у місті нереально. Зараз ми намагаємося вирішити цю проблему. Друга проблема більш серйозна і, на жаль, її вирішення залежить не лише від нас. Покращення матеріально-технічної бази можливе тільки за умови існування державних програм. Університет поки не в змозі знайти кошти, щоб придбати нові прилади, устаткування, технологічні лінії.

- Які плани у кафедри на майбутнє?

- Я б сказав: «Зупинись, мить - ти  прекрасна!», коли всі 11 доцентів моєї кафедри захистять докторські дисертації. У цьому році готуються до захисту кандидати наук В. Г. Кіріченко та С. В. Литовченко. Одним із моїх найголовніших завдань допомогти співробітникам кафедри максимально розкрити їх науковий потенціал і виховати покоління вчених, які будуть розвивати кафедру надалі.

М. НОВАК.

 

 

 

 

 

 

 

Де розсіюються таємниці Всесвіту…

ВІД РЕДАКЦІЇ: У навчальному 2013-2014 році кафедра космічної радіофізики в рейтингу кафедр природничо-математичного профілю посіла друге місце. А результати такі: кількість штатних одиниці - 18,45; кількість балів - 268, 65; рейтинг - 14,6.

Олег Федорович ТИРНОВ, професор, лауреат Державної премії України, лауреат премії імені С. Я. Брауде НАН України, вже двадцять чотири роки очолює кафедру:

- Наш колектив не переслідує рейтинг. Ми максимально використовуємо творчий потенціал. А рейтинг - це вже результат роботи. Кожного разу ми ставимо перед собою нові завдання, беремо участь у проектах, державних програмах. Наука не стоїть на місці. Потрібно працювати, щоб розвивати таку галузь. Коли проходиш етап накопичення знання, потім з’являються ідеї, які намагаєшся втілити в життя. Варто працювати з насолодою і не думати про рейтинги. Гарну роботу завжди помітять.

Кафедра космічної радіофізики вивчає одну з найцікавіших сторінок навколишнього простору. Всесвіт завжди вабив таємничістю… Створена у 1964-му році кафедра вивчає дистанційні дослідження навколоземного простору з використанням радіофізичних методів; дослідження впливу навколоземного простору на роботу радіотехнічних систем різного призначення та на здоров’я людини, вивчення далекого космосу. Навчальним процесом займаються 6 професорів, 6 доцентів та 14 осіб навчально-допоміжного персоналу. Кафедра має дуже могутню базу працівників - 76 співробітників. Всі вони намагаються розвивати кафедру та брати участь у навчальній та науково-дослідній роботі колективу. Дев’ять співробітників кафедри здобули Державну премію УРСР в галузі науки і техніки 1989 року: В. А. Поднос, С. Л. Просвірнін, В. Т. Розуменко, О. Ф. Тирнов, Л. Ф. Чорногор,  А. М. Цимбал, В. А. Місюра, Л. О. Півень, Л. С. Костров, а В. П. Тишковець -  у 2010 році.

Кафедра космічної радіофізики Харківського університету -  єдиний у нашій державі колектив, який досліджує процеси, що пов’язують поверхню Сонця з міжпланетними середовищами, земною магнітосферою та іоносферою. Хочете дізнатися, як твориться наука - завітайте на кафедру космічної радіофізики. Це справжнє місце, де завжди проводять досліди, рахують, створюють програми.

Могутня наукова база - Радіофізична Обсерваторія, у якій розміщений комплекс для дистанційного зондування навколоземного космічного простору. Сама Обсерваторія знаходиться в мальовничому селищі Гайдари. Вона оснащена унікальними приладами: передавачі та приймачі,  системи збору та обробки інформації, магнітометр та багато ін. Наші науковці мають технічні можливості для досліджень.

Студенти-радіофізики в захваті від Радіофізичної Обсерваторії. Тому що там проходять їхні виробничі практики. Що може бути краще за Гайдари і твоєї власної участі у у ВЕЛИКІЙ науці? До речі,  кафедра космічної радіофізики не вперше посідає високу сходинку рейтингу кафедр природничо-математичного профілю. Так тримати!

 

О. БОБРИК.