Четвер, червня 20, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Захисти

Докторська дисертація під час служби


ВІД РЕДАКЦІЇ: Ми вам обіцяли в кінці минулого року розповісти докладніше про захист докторської дисертації доцентом кафедри зоології та екології тварин Сергія Юрійовича УТЄВСЬКОГО.  Ще з дитинства брати  Сергій та Андрій Утєвські мріяли стати біологами, збирали комах, читали наввипередки книги з ботаніки та зоології. А сьогодні вони обоє - викладачі кафедри зоології та екології тварин!

…Влітку 2014 р. на засіданні спеціалізованої вченої ради при Інституті зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України відбувся  успішний захист дисертації «Закономірності видоутворення і філогенезу п’явок» на здобуття ступеню доктора наук С. Ю. УТЄВСЬКОГО. Успішний саме тому, що біолог зміг приїхати до Києва захищати наукову роботу прямісінько із зони АТО. Повістку про мобілізацію до збройних сил Сергій Юрійович отримав ще навесні. Після цього, у складі двадцять другого тербатальйону, потрапив до Луганщини. Але не припинив займатися науковою роботою... Учений у погонах планував двадцять п’ятого липня захищати докторську дисертацію. Колега та брат А. Ю. Утєвський допоміг зібрати потрібні документи для захисту. Ректор академік В. С. Бакіров надіслав лист-прохання до командувача батальйону, де служить С. Ю. Утєвський, з клопотанням відпустити ученого на п’ять діб для того, щоб захист дисертації відбувся за всіма регламентами. Адже наука не може стояти на місці!  Сергій Юрійович не зміг дати нашій газеті інтерв’ю, адже до цих пір продовжував нести службу.

Андрій Юрійович УТЄВСЬКИЙ, доцент кафедри зоології та екології тварин знає, як проходив захист:

- Як довго працював Сергій Юрійович над дисертацією?

- Вісім років. Щоб виконати таке дослідження, над яким працював Сергій Юрійович,  треба провести роботу у багатьох експедиціях. Одна справа, коли дисертація планується в лабораторії, інша, коли треба збирати матеріал на великій території, охопити майже всю Євразію.  Не просто зібрати матеріал, а виконати складні молекулярно-генетичні дослідження  збирання, фіксації п’явок, дослідження зовнішньої морфології, розтини, гібридизаційні експерименти, біогеографічний аналіз, методи молекулярної  філогенетики та фітогеографія. Все це потребує багато часу та зусиль.

- Розкажіть про опонентів. Чи були вони одностайні у голосуванні?

- Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, доцент Гарбар Олександр Васильович, Житомирський державний університет імені Івана Франка, завідувач кафедри екології та природокористування доктор біологічних наук, професор  Корнюшин Вадим Васильович, Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України, завідувач відділом паразитології доктор біологічних наук, доцент Лукашов Дмитро Володимирович, Київський національний університет Імені Тараса Шевченка,завідувач кафедри екології та охорони навколишнього середовища. Треба зазначити, що одностайне голосування - це досить рідкісне явище. В даному випадку один опонент у таємному голосуванні виявився проти. Загалом захист - успішний.

- Хто підтримував ученого  у його дослідженнях?

- Сергій Юрійович вдячний професорам Тронтелю (Trontelj) і проф. Б.Скету (Sket) за надану можливість працювати в лабораторії молекулярної філогенетики Люблянського університету (Любляна, Словенія) , також Л.Петраускене (Petrauskiene) (Інститут екології, Вільнюс, Литва) за допомогу в кріологічних дослідженнях. Велике значення для цієї роботи мали обмін інформацією, ідеями та матеріалами з проф. Ю. Барресоном (Верджінський інститут морських наук, Глостер, США), підтримка колег рідного Каразінського університету.

За вікном зимно. На посаді старшого помічника начальника штабу С. Ю. Утєвський закінчує службу. Сьогодні на ученого чекають троє пошукачів, студенти та нові обов’язки професора.

Л. ВОЙНЕНКОВА.