Понеділок, липня 15, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Університет - місту!

Доторкнутися до історії


ВІД РЕДАКЦІЇ: У вересні-листопаді 2014 року за підтримки Харківської організації профспілки працівників освіти і науки України та концерну «Бісквіт-Шоколад»  уперше було проведено міський студентський конкурс електронних виставок-презентацій «Харківський університет - місту, Україні, світу!». Його метою було розповісти про внесок Харківського університету в розвиток рідного Харкова, Батьківщини і всього світу. У конкурсі взяло участь 15 студентів з різних вищих навчальних закладів міста. Перемогу здобули студентки історичного факультету нашого університету Анастасія ФІРНАТІВ та Вікторія КОНЮШОК («Університетська вулиця як місце пам’яті»). Друге місце вибороли студентка історичного факультету університету Анастасія РИБАЛКО («Сім корифеїв фізики Харківського університету») та студент Харківського національного медичного університету Марк АДАМСЬКИЙ («Великі учні Каразіна»), третє місце посіла представниця історичного факультету університету Ганна ГНАТЧЕНКО («Пам’ятні місця Харківського університету»). 17 листопада у рамках святкування 210-ї річниці підписання Стверджувальної грамоти про заснування Харківського Імператорського університету відбулася презентація кращих робіт та нагородження переможців.

Пропоную детальніше розповісти про переможців цього конкурсу, третьокурсниць історичного факультету Анастасію Фірнатів і Вікторію Конюшок та про особливість їх роботи «Університетська вулиця як місце пам’яті».

- Нам запропонувала взяти участь у цьому конкурсі наш куратор Юлія Анатоліївна КИСЕЛЬОВА, викладач кафедри історіографії, джерелознавства та археології історичного факультету, - говорить Вікторія. - У неї також і народився задум майбутнього проекту - створити віртуальну екскурсію вулицею Університетською та розповісти про її величну історію.

- Півтора місяці ми провели у стінах Відділу книжкових пам’яток, цінних видань і рукописів ЦНБ ХНУ імені В. Н. Каразіна, у Музеї історії університету ХНУ імені. В. Н. Каразіна, у залах Відділу «Україніки» імені Т. Г. Шевченка Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка, - продовжує Анастасія. - Матеріалу було достатньо. Нашим завданням було обрати найцікавіше і розмістити його лаконічно, цікаво та інформативно.

Коли інформація буда зібрана, технічно реалізувати цікавий задум допоміг лаборант кафедри України Михайло ПРОЦЕНКО. Робота виконана у формі віртуальної екскурсії. Як твердить словник, віртуальна екскурсія - організована підбірка фото та відео зображень про видатні місця, іноді з текстовим або аудіо супроводом та засобами навігації.

Отже, коли починаєш дивитися роботу, одразу переносишся з реальності у віртуальний світ. Перед тобою постає вулиця Університетська, але незвична, особлива, без гамору машин і гулу людей. Саме в такій тиші ти можеш озирнутися по боках і роздивитися все, що тебе оточує. Тут і Будинок губернатора, колишній головний корпус університету, і Культурний центр, де раніше знаходилася найстаріша університетська церква в Україні - Свято-Антоніївський храм, і корпус Української інженерно-педагогічної академії - у минулому корпус юридичного факультету університету, і філіал Центральної наукової бібліотеки, який і до сьогодні виконує своє первісне призначення. Найцікавіше те, що коли натискаєш на будівлю, одразу постає зображення первинної будівлі та її історія.

- Таким чином, ми намагалися дозволити тим людям, які знайомляться з нашою екскурсією, пересуватися не тільки у просторі, а й у часі, - коментують студентки.

Вони вважають, що найголовніше завдання їх роботи - допомогти людям доторкнутися до історії, адже багато хто навіть уявлення не має, яка історія будівель, які їх оточують.

На питання: чому обрали саме вулицю Університетську - Анастасія відповідає:

- По-перше, ми мали пов’язати проект з університетом, а, по-друге, сучасна вулиця Університетська, початкова назва якої, на жаль, не збереглася, - справжній історичний освітній і культурний центр Харкова.

Окрім історії будівель, у віртуальній виставці можна знайти історію меморіальних дощок, які прикрашають будівлі.

- Найчастіше люди, проходячи вулицею, не помічають дошок, які також розповідають про історичні події, відомих людей, - говорить Вікторія. - Ми спробували коротко описати кожну з меморіальних дошок, які розміщені на вулиці Університетській.

Натиснувши на кожну з 16 меморіальних дошок, можна дізнатися про подію чи людину, яким вона присвячена.

Анастасія і Вікторія:

- присвячені подіям - пам’яті студентських заворушень жовтня 1905 року, зустрічі А. Міцкевича і П. П. Гулак-Артемовського;

- розповідають про людей, які працювали в Харківському університеті - проф. М. С. Дрінов, проф. Я. Ендзеліна;

- про відомих українських діячів, які у свій час навчалися, виступали чи перебували в університеті, - поета І. Я. Франка, письменника О. Т. Гончара, мецената М. А. Гедройца, засновника Харківського Імператорського університету В. Н. Каразіна, про великого ученого-хіміка І. І. Мечнікова, відомого політичного діяча М. І. Міхновського, першого піклувальника Харківського навчального округа С. О. Потоцького, мистецтвознавця Є. К. Редіна, бібліотекознавця К. І. Рубинського, вченого-славіста І. І. Срезневського, етнографа М. Ф. Сумцова, історика Д. І. Яворницького.

Тобто дівчата разом зі своїм куратором Юлією Анатоліївною спробували розповісти історію вулиці Університетської - з початку ХІХ століття по сьогодення. Вони зачепили найцікавіше - події, людей, будівлі і, звичайно ж, поєднали свою розповідь з Харківським університетом.

- Наша віртуальна екскурсія допомагає будь-кому доторкнутися до історії університету, міста, України і, безпечно, світу, адже багато згаданих учнів нашого університету прославилися на весь світ, - додає Вікторія.

За цікаву ідею, гори перечитаної літератури та незвичайну форму реалізації Анастасія і Вікторія були удостоєні першого місця.

- Як Ви вважаєте, чому перемогли саме Ви?

- Кожна з представлених на конкурс робіт була унікальною, цікавою і заслуговувала перемоги, - говорить Анастасія.

- А перемогу ми здобули тому, що, можливо, наша робота була трішки краще виконана на технічному рівні. За це дякуємо Михайлу Проценку.

Студентки говорять, що їм надзвичайно було цікаво працювати, відшукувати цікаві факти, встановлювати зв’язки між подіями.

Віртуальна виставка дівчат буде зберігатися,  вивішена на сайті Музею історії університету ХНУ імені. В. Н. Каразіна, де кожен бажаючий зможе з нею ознайомитися і доторкнутися до історії.

М. НОВАК.