Середа, листопада 29, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Поради лікаря

Посттравматичний синдром

Посттравматичний стресовий розлад («в’єтнамський синдром», «афганський синдром») - психічний стан, який виникає як затяжна реакція на стресову ситуацію загрозливого характеру, що може викликати загальний дистрес майже в будь-якої людини. Його причинами можуть бути природні чи штучні катастрофи, бійки, нещасні випадки, спостереження за насильницькою смертю.

Типові ознаки включають епізоди повторного переживання травми у вигляді нав’язливих спогадів, снів чи кошмарів, що виникають на фоні хронічного відчуття «завмирання» і емоційного зниження, відчуженості від інших людей, відсутності реакції на навколишні події, й ухилення від діяльності та ситуацій, що нагадують про пережиту травму. Зазвичай пацієнт боїться й уникає того, що нагадує йому про пережиту травму. Зрідка бувають спалахи страху, паніки чи агресії, що провокуються несподіваними спогадами про травму чи про початкову реакцію на неї.

Зазвичай спостерігається стан підвищеної вегетативної збуджуваності з підвищенням рівня неспання, посилення реакції переляку і безсоння. До них долучаються тривога, депресія, суїцидальні наміри, надмірне вживання алкоголю, наркотиків.

Початок цього розладу виникає слідом за травмою після латентного періоду, що може варіювати від кількох тижнів до місяців. Перебіг - хвилеподібний, у більшості випадків закінчується видужанням. У незначній частині випадків стан може приймати хронічний характер і тривати протягом багатьох років, що у майбутньому може вилитися у хронічне змінення особистості. Наприклад, події на Майдані Незалежності у Києві, ситуація на Донбасі - ці жахіття і вбивства можна вважати психотравмуючими факторами. Звичайно, посттравматичний стресовий розлад виник не у всіх людей. Статистика говорить, що його має кожен п’ятий свідок цих подій.

Якщо ви відчуваєте, що не впораєтесь із цією проблемою самостійно, наберіть телефон довіри Центру психологічного здоров’я студентської молоді 706-15-08 з 9.00 до 17.00 або зверніться за адресою вул. Дарвіна, 8/10, 7 поверх, де вам завжди нададуть професійну (якщо необхідно анонімну) допомогу. Бережіть себе. Всім миру та любові!

Р. ШАБАЛТАС.