З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).
За понад два століття своєї діяльності Харківський національний університет виховав для України, Харкова і світу тисячі гідних жінок, так званої «слабкої частини людства». Від студенток, що тут навчалися і навчаються сьогодні, до співробітників і викладачів, які працювали у цих стінах, працюють і сьогодні - розумні, талановиті, самовіддані.. Напередодні 8 Березня наше слово лише про деяких із них.
…Олександра Яківна ЄФИМЕНКО (18(30)04.1848р. - 18.12.1918р.) стала першою жінкою - російським доктором історії. Вона є автором багатьох публікацій, присвячених історії України та Росії. Разом з чоловіком Петром Савовичем Євтушенком брала безпосередню участь в організації краєзнавчого історичного гуртка, у роботі історико-філологічного товариства, організованого при Харківському університеті. У 1910 р. Харківський університет за поданням Вищих Бестужевських жіночих курсів присвоїв Олександрі Яківні вчене звання доктора історії та обрав на професорську посаду.
…Зінаїда Євгенівна СЕРЕБРЯКОВА (30.11(12.12) 1884р. - 19.09.1967р.) - український і французький живописець. Народилася у селі Нескучне, тепер Харківської області. У 1919–1920 рр. працювала художником в археологічному та етнографічному музеї при Харківському університеті. Її роботи знаходяться у багатьох країнах світу, переважно у колекціонерів із числа російських емігрантів.
Тетяна Іванівна УСТИНОВА (14.11.1913р. - 4.09.2009р.) - геолог, першовідкривач Долини гейзерів на Камчатці. Навчалася у Харківському державному університеті за спеціальністю загальна геологія, закінчила його у 1937р. У квітні 1941р. Тетяна Іванівна Устинова разом із співробітником Кроноцького заповідника А. П. Крупеніним відкрили Долину гейзерів. Устинова залишалася на Камчатці до 1946 року, досліджуючи гейзери Долини. Вона дала назви найбільш могутнім та ефектним термальним джерелам. У 1951 році тиражем 20000 примірників вийшла у світ ї книга «Гейзери Камчатки». У 1989р. емігрувала до доньки у Канаду, де померла 7 вересня 2009. У заповіті Т. І. Устинова побажала, щоб її прах був похований у Долині гейзерів. І її воля була виконана: 5 серпня 2010 року вона назавжди залишилася спочивати у "своїй Долині".
Олена (Ляля) Костянтинівна УБИЙВОВК (22.11.1918р.- 26.05.1942р.) - Герой Радянського Союзу, в часи Великої Вітчизняної війни - підпільниця, керівник комсомольської молодіжної організації «Нескорена полтавчанка». У 1937р. вступила на астрономічне відділення фізико-математичного факультету Харківського університету. Влітку 1941 року, після закінчення 4-го курсу університету, у червні 1941 приїхала у Полтаву до батьків, де її застала війна. Під час окупації міста фашистськими військами, О.К.Убийвовк створила підпільну групу «Нескорена полтавчанка». Разом із товаришами вона збирала зброю, вела антифашистську агітацію серед жителів. Підпільникам вдалось встановити зв'язок із партизанським загоном. 6 травня 1942 року фашисти заарештували усіх найактивніших учасників групи. Серед них була і Ляля Убийвовк. Лялю жорстоко катували і допитували 26 разів. 26 травня разом із п'ятьма іншими підпільниками її було розстріляно за міським цвинтарем у Полтаві. Посмертно нагороджена званням Героя Радянського Союзу. Учені-астрономи НДІ астрономії Харківського університету назвали відкриту ними малу планету Сонячної системи «Ляля».
…Олександра Петрівна ЛЄСНІКОВА (15.05.1927р. - 11.08.2008р.) - заслужена артистка України. Навчалася на класичному відділені філологічного факультету Харківського університету. Під час літературної олімпіади вражені її талантом члени суддівської комісії порекомендували їй вступити до Харківського театрального інституту. Після закінчення навчання за розподілом працювала у Харківській філармонії. За час своєї декламаторської кар'єри мала понад тридцять сольних програм - декламувала твори Бернса, Блока, Гейне, Гріна, Доде, Єренбурга, Єсеніна, Заболоцького, Лермонтова, Джека Лондона, Некрасова, Паустовського, Польового, Пришвіна, Пушкіна, Рильського, Свєтлова, Сельвинського, О. Толстого, Чехова, Шевченка, Шекспіра. 2006 року отримала премію «За віддане служіння мистецтву» міжнародного благодійного фонду Олександра Фельдмана «Народне визнання». Існує конкурс читців її імені.
…Олена Олександрівна ЯКУБА, (5 квітня 1929 р. - 19 березня 2002 г.), радянський соціолог, доктор філософських наук, організатор соціологічної науки та освіти в СРСР, спеціаліст з теорії соціальної активності особистості, соціології вищої школи, соціальної структури та стратифікації, засновник харківської соціологічної школи.
Надія Григорівна ШЕСТОПАЛОВА, видатний учений, засновник харківської школи радіаційної цитогенетики, доктор біологічних наук, Заслужений професор Харківського університету, ветеран Великої Вітчизняної війни у м. Сватово. Зв’язківцем пройшла дорогами Великої Вітчизняної війни до Праги, а потім була війна із Японією. Все життя Надії Григорівни пов’язане із Каразінським університетом. Разом із чоловіком, відомим ученим радіофізиком академіком В.П.Шестопаловим, з яким побралися на фронті, виростили двох дітей, теж науковців, докторів фізико-математичних наук. І сьогодні Надія Григорівна підтримує зв’язки із рідним біофаком.
…Валентина Іларіонівна АСТАХОВА, нинішнього 4 квітня відзначатиме свій 80-річний ювілей.. Прославлена жінка України - український історик, доктор історичних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України, радник ректора, колишній ректор Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія», кавалер Ордену княгині Ольги ІІІ (1997) та ІІ (2004) ступенів, Заслужений працівник освіти УРСР, відмінник освіти України, почесний доктор Академії педагогічних наук України….
Цей перелік можна продовжувати і продовжувати… Озирніться навколо себе! Скільки прекрасних, натхнених облич ви побачите! Розумні, талановиті, самовіддані. Ми вітаємо сьогодні заслужених жінок університету (погляньте, який «матріархат» серед наших деканів). Ми шлемо найтепліші побажання всім жінкам-співробітникам університету (загляньте до будь-якого підрозділу - від бухгалтерії і планово-фінансового відділу до аспірантури і деканатів, до трудівників адміністративно-господарської частини). Ми захоплюємося нашими прекрасними студентками! Всіх із 8 БЕРЕЗНЯ!