П'ятниця, червня 14, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Університетська наука

Премію НАН України

ВІД РЕДАКЦІЇ. Як ми Вам і обіцяли, презентуємо зустріч із переможцем конкурсу для молодих учених - Євгенією БОРГУН - молодшим науковим співробітником кафедри матеріалів реакторобудування та фізичних технологій фізико-технічного факультету, яка  виборола, за підсумками конкурсу 2014 року, премію НАН України.

Шлях молодого науковця розпочався з фізико-математичного ліцею міста Феодосії, який був філіалом Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Захоплення профільними предметами власне і визначило подальший напрям при вступі.

Євгенія:

- Я почала займатись науковою діяльністю в 2009 р., четвертокурсницею прийшла  в лабораторію при факультеті на переддипломну практику. Залучилася до експериментів,  вивчала різноманітні методики, працювала у співавторстві над статтями. Була учасником літніх шкіл та семінарів з фізики, брала участь у програмах обміну досвідом серед студентів. Наприклад, в 2009 р. взяла участь у літній школі з фізики плазми та термоядерного синтезу в інституті Макса Планка - у Німеччині (м. Грайфсвальд). В 2012 навчалася  в літній школі 11th Kudowa Summer School "Towards Fusion Energy"(м. Кудова-Здруй, Польща). В 2012 приймала участь у міжнародних конференціях 25th Symposium on Plasma Physics and Technology (SPPT), (м. Прага, Чеська Республіка), Alushta-2012 International Conference and School on Plasma Physics and Controlled Fusion (м. Алушта). Брала участь у конкурсі наукових робіт серед аспірантів The 7th ENEN PhD Event 2013 at 16th International Conference on Emerging Nuclear Energy Systems (ICENES, Madrid, Spain). В 2013 виступала з доповідями на 18th International Summer School on Vacuum, Electron, and Ion Technologies (VEIT2013), (м. Созополь, Болгарія). У 2012-2014 роках навчалася в аспірантурі під науковим керівництвом проф.  М.О Азарєнкова. Минулого року закінчила  аспірантуру і  працюю у лабораторії, в науковій групі під керівництвом проф. О.Ф. Целуйко.

- За які дослідження Ви отримали  премію?

- Це нагорода за цикл робіт, до якого увійшли 8 статей та 12 тез доповідей на різноманітних конференціях. Наукові роботи писались протягом шести років. Перша вийшла в 2009 р.. Дослідження, результати яких увійшли до циклу робіт, присвячені генерації вакуумному ультрафіолету з плазми.

-  А які це публікації?

- Різноманітні. Вони були опубліковані в українських і закордонних журналах, що входять до наукометричних баз даних. Наприклад,  до «Харківського віснику» увійшли статті, присвячені апаратно-програмному комплексу, який дозволяє коректно виміряти і розрахувати дозу випромінювання, та комп’ютерній обробці імпульсів випромінювання. Публікації в журналі «Питання атомної науки і техніки», який випускається  Харківським фізико-технічним інститутом, та іноземних журналах, таких як «Physics Letters», «Acta Polytechnica», «Proceedings VEIT 2013», «Journal of Physics: Conference Series», «Proceedings 16th International Conference on Emerging Nuclear Energy Systems (ICENES)». Також є ще цикл статей, які пов'язані з дослідженням формування функціональних покриттів за допомогою пучково-плазмових систем. Результати за цією тематикою було представлено на міжнародних конференціях, які проходили в Україні та Болгарії.

- Як Ви ставитесь до роботи за кордоном?

- Звичайно,  робота за кордоном приваблює сучасним обладнанням, глобальними проектами, але я хочу працювати у Харкові. Я не відмовилася б від програм обміну досвідом або співпраці з іноземними колегами в спільних проектах. Наприклад, в 2011 я їздила за програмою обміну досвідом зі студентами Лодзинського політехнічного інституту (м. Лодзь, Польща) і це було дуже корисно. І зараз ми намагаємося підтримувати зв'язок з нашими іноземними колегами, хоча зараз це досить складно.

- Чи є у Вас інші нагороди?

- У 2011 р. стала переможцем Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук. В тому ж році отримала премію Фонду Віктора Пінчука «Завтра.UA». В 2012 на міжнародній конференції з фізики плазми та термоядерного синтезу отримала нагороду європейського фізичного співтовариства за кращу стендову доповідь серед аспірантів.

- Наскільки престижна премія від НАН України для вас особисто?

- Премія - це приємне заохочення. Ця нагорода дає мені зрозуміти, що я на правильному шляху. Те, що я роблю це не просто цікаво, а ще й важливо. Нагороди - це показник того, що роботами молодих вчених опікуються.

- Які Ваші плани на майбутнє?

-Я планую пов'язати свою долю з рідним  університетом. Найближчим часом - захист кандидатської дисертації. Після захисту планую продовжити наукову діяльність на рідній кафедрі, можливо, викладати. Мені це подобається, я й зараз працюю разом з проф. О.Ф. Целуйко з його студентами: допомагаю проводити лабораторні роботи зі студентами 4 і 5 курсів, під час навчання в аспірантурі викладала спецкурс для студентів 3 курсу "Фізика пучків".

- Що б Ви хотіли сказати на завершення інтерв’ю?

- Хочу подякувати своєму науковому керівникові в  аспірантурі академіку Миколі Олексійовичу Азарєнкову та керівнику наукової групи  професору Олександру Федоровичу Целуйко, за їх підтримку, величезний науковий досвід, які сприяли моєму становленню як науковця.

Проф. М.О.АЗАРЄНКОВ, академік НАН України, завідувач кафедри матеріалів реакторобудування:

«Премія НАН України для молодих науковців  -  дуже висока нагорода для молодих вчених. Для Євгенії це не перша нагорода,  впевнений, що і  не остання. Ще будучи старанною студенткою, вона почала займатися науковою роботою, справжньою наукою, серйозно і по-дорослому. І ця висока нагорода є відповідним визнанням її досягнень. Зараз ми  подали її  роботи на премію президента України для молодих учених. Переконаний, що  і тут у неї гарні шанси її отримати. У неї гарне майбутнє.  Успіхів їй  у подальшому!».

Д.КАЛЬНИЦЬКА.