Вівторок, червня 18, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Пишаємося!

Харків - столиця фізики.

Найрозумніші у світі


ВІД РЕДАКЦІЇ. Весна-2015 подарувала університету багато перемог вихованців Каразінського у студентських олімпіадах, конкурсах, але ця ПЕРЕМОГА - перше  місце на Міжнародному рівні  - особлива. Команда фізико-технічного факультету вкотре підтвердила найвищий світовий рівень фізико-математичної освіти на 7-му Міжнародному турнірі фізиків, що проходив у Варшаві. Вона перемогла на всіх чотирьох етапах, залишивши позаду представників Швейцарії, Франції, Великої Британії, Польщі, Данії, Швеції, Російської Федерації, Ірану, Сінгапуру та Китаю. Минулого року у Лозанні (Швейцарія) команда України посіла друге місце, поступившись Еколь Політекнік (Париж). Наш кореспондент Аліна ОРЛОВА зустрілася із переможцями.

…Майже чотири місяці Віталій ЛІСОВСЬКИЙ (капітан команди), Роман ВИДРО, Платон ДМІТРІЄВ, Кирило ГЕРАЩЕНКО (першокурсник, який увійшов до команди вже перед участю у турнірі, до цього він очолював команду, яка на Всеукраїнському етапі виборола друге місце), Борис ПЕТРОВ та Анастасія ВАСИЛЬЧЕНКОВА готувалися до змагань. Надані задачі дослідного типу містять не просто математичні розрахунки, але й різні досліди, експерименти. Найкращим їх розв’язанням вважається, коли поєднуються теорія із практикою. «Журі не просто порівнює відповідь учасників, а й звертає увагу на презентацію цих розв’язків, на вміння членів команд відстоювати свою точку зору в справжній науковій полеміці», - зауважує керівник команди Олексій ГОЛУБОВ.

Для експериментів студенти самотужки збирали устаткування й обладнання, деякі деталі купували на радіоринку. «Для виконання завдань турніру учасникам команди були потрібні специфічні прилади, яких немає в лабораторіях факультету. Наприклад, інжинірингова компанія «Золотий переріз», якою керує випускник радіофізичного факультету Іван Єфанов, надала тепловізор для експериментального розв’язання однієї із задач турніру. Для іншої - у склодувній майстерні хімічного факультету було виготовлено кварцові пробірки», - зауважує декан фізико-технічного, професор Ігор Олександрович ГІРКА.

Підготовка до змагань відбувалася в спеціальній лабораторії, де молоді науковці проводили вимірювання і робили теоретичні розрахунки. За словами керівника команди, розподілу учасників на завдання не було, адже це командна праця. Наприклад, один учасник пише теорію, інші тим часом проводять експерименти чи допомагають з оформленням презентації, а хтось із них знімає та монтує відео. Той студент, який буде доповідати на турнірі, готує звіт для всієї команди. Таким чином, інші учасники уважно слухають колегу та вказують на його недоліки, що допомагає краще підготуватися до наступного етапу. Що ж саме здивувало журі, до складу якого входили керівники команд та професори Варшавського університету?

Анастасія ВАСИЛЬЧЕНКОВА:

- Їх вразив рівень нашої підготовки, те, наскільки глибоко ми розумілися в процесах, що були описані у завданнях, наскільки ретельно ми проводили експериментальне дослідження. Боротьба була запеклою, але спільними зусиллями ми показали найкращий результат. Мета, прагнення бути першими, розум, винахідливість, активність, підтримка - все це допомогло обійти суперників, включаючи найсильніших - Францію та Данію.

Проф. І. О. ГІРКА:

- Ця перемога - яскраве свідчення того, що Харків - столиця фізики не лише в Україні, а щонайменше в Європі. Це - перемога Харківського фізико-математичного ліцею № 27, ліцею № 161, технологічного ліцею № 9, Харківської гімназії № 47, звідки ці діти вступали до університету. Це - перемога всього університету та всієї України! Це - свідчення найвищого світового рівня фізико-математичної освіти в Харківському університеті, яку слід не реформувати, а зберігати як одне з найцінніших національних і світових інтелектуальних надбань.

Запитую в учасників команди:

- Що ж відчувають справжні переможці?

- Відчуття задоволення від добре зробленої роботи.

Аліна ОРЛОВА, наш кор.