Субота, червня 15, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Нагороди

Психотерапія - практика, що надихає


ВІД РЕДАКЦІЇ. До 210-річчя альма матер премію імені В. Н. Каразіна ІІІ ступеня присуджено завідувачу кафедри психологічного консультування і психотерапії факультету психології, професору Олександру Суреновичу КОЧАРЯНУ.

Минулий рік став плідним і для Олександра Суреновича, і для його кафедри: було видано групову монографію «Психотерапія як невербальна практика», здійснено перші два випуски журналу «Психологічне консультування і психотерапія». Науковці три роки розробляли замовлену Міністерством фундаментальну тему, пов’язану із особливостями гендерної ідентичності особистості. Олександр Суренович - засновник наукового напрямку «статево-рольова психологія», що досліджує особливості формування психосексуальної сфери особистості, її маскулінних та фемінінних якостей.

Коло професійних інтересів вченого досить широке. Він займається дослідженням клієнт-центрованої психотерапії (її модель він виклав у підручнику для ВНЗ «Психотерапія. Психологічні моделі»), напіврольової психології (наразі готується до друку його монографія «Напіврольова психологія»). Науковець цікавиться гендерною психологією, психологією масової комунікації, психосексуальністю. Розробляє теорію та методи емоційного фокусування в процесі психотерапії. Цим темам присвячено близько 230 його публікацій (із них - дві монографії, два навчальні посібники).

Я запитала Олександра Суреновича, що цікавіше: наукова діяльність чи, безпосередньо, практика? «Мені цікаво займатися практикою, яка дає натхнення та творчі й наукові ідеї. Психотерапія - це область, яку не можна назвати суто науковою, це було б занадто нарцисично», - відповів учений.

Професор керував підготовкою 28 кандидатів наук, є членом двох вчених рад із захисту докторських дисертацій, членом редакційних колегій п’яти наукових журналів. Олександр Суренович реалізовується як викладач у багатьох університетах. Крім того, він - віце-президент Української асоціації професійних психологів, навчальний тренер і супервізор Української спілки психотерапевтів, заступник голови експертної ради (секція педагогіки, психології, соціології) Міністерства освіти і науки України, офіційний викладач і супервізор практики Міжнародного класу Професійної Психотерапевтичної Ліги Росії, керівник модальності клієнт-центрованої терапії Професійної Психотерапевтичної Ліги Росії, психотерапевт єдиного реєстру психотерапевтів Європи (власник євросертифікату EAP), Президент Асоціації практичних психологів міста Харкова.

Цей список можна продовжувати і надалі, адже Олександр Суренович розвивається і у науковій та практичній сфері, і у творчості (пише вірші та оповідання), часто виступає на телебаченні.

За словами Олександра Суреновича, Харків - це колиска вітчизняної психології: «Пригадуються такі цікаві вчені, як Г. К. Середа, О. К. Дусавицький. У роки мого навчання до нас приїздили і читали лекції такі видатні психологи, як В. П. Зінченко, В. В. Рєпкін, О. Г. Асмолов та багато інших».

Сам Олександр Суренович - дипломант конкурсу "Вища школа Харківщини - Кращі імена" у номінації "Викладач професійно-орієнтованих дисциплін", має почесну грамоту і значок Харківської обласної державної адміністрації. Але науковець говорить, що для нього, як працівника університету, надзвичайно важливе визнання колег, втілене у премії імені В. Н. Каразіна: «Різноманітні нагороди - це добре, але надзвичайно приємно і важливо, коли тебе визнають та цінують у своєму колективі».

О. ЯКОВЧЕНКО.