Понеділок, липня 15, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

З приймальної комісії

Особливості вступної кампанії

ВІД РЕДАКЦІЇ. Іде в історію вступна кампанія-2015. Вона була непростою і досить неоднозначною. Про це йшла розмова і на засіданні серпневої Вченої ради університету, і на серпневих університетських зборах. Керівництво, викладачі та співробітники університету намагалися серйозно проаналізувати її «плюси та мінуси». За традицією вміщуємо для вас інтерв’ю із відповідальним секретарем Приймальної комісії, доц. О.О. АНОЩЕНКО.

- Ольго Олексіївно, Ваші враження від нинішньої вступної кампанії? На яких напрямах і чому був найбільший конкурс?

- Так, з багатьох причин вступна кампанія була складною, і у порівнянні з минулим роком всі університетські показники дещо знизилися. Неоднозначними і не зовсім позитивними для нас виявилися правила прийому, коли пріоритети розставляв сам абітурієнт і не завжди робив це правильно. Менше школярів прийшли до вищих навчальних закладів у якості абітурієнтів (цього року на 30% менше подано заяв - 18 109, у 2014 р. - 25 681). І на 13% було зменшено держзамовлення (1224 місця, минулого року - 1400). Конкурс у цілому по університету на денну форму  навчання  на  місця  державного  замовлення  складав  13,87  (у  2014  р.  -  17,9 ). Значно збільшилась кількість заяв, які були подані в електронній формі. Якщо минулого року їх було приблизно 60 відсотків, то у 2015 році їх кількість збільшилась до 68 відсотків усіх заяв вступників.  Середній бал атестату по університету склав 10,1, минулого року 10, 3. На таких факультетах як факультет міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу, факультету іноземних мов, при вступі на напрям підготовки «Журналістика» філологічного факультету середній бал атестата був значно вищий. Саме на гуманітарних спеціальностях спостерігався найвищий конкурс! Інтереси українського суспільства не змінилися. Змінилися Правила прийому. Найбільший конкурс був за такими напрямами  підготовки: «Реклама і зв’язки з громадськістю» - 168,3; «Філологія  (переклад  (іспанська))» - 144,0; «Філологія  (переклад  (китайська))» - 141,5; «Міжнародний бізнес» - 79,33; «Готельно-ресторанна справа» - 77,2; «Правознавство» - 50,84; «Міжнародна економіка» - 45,38; «Біотехнологія» - 42,4.

Загалом, набрано 1204 студенти на місця державного замовлення денної форми та 662  –  за контрактом.

- Чи може нас заспокоїти той факт, що університети Києва та Львова виконали держзамовлення на спеціальності фізико-математичного профілю?

- Даний факт нас не заспокоює і не засмучує. Харківський університет не став виключенням із загальної тенденції зниження інтересу у молоді до спеціальностей фізико-математичного профілю.  Інформація про те, що університети Києва та Львова виконали держзамовлення у повному обсягу на напрями підготовки фізико-математичного спрямування теж не відповідає дійсності. Позаяк майже усі вищі навчальні заклади і в Україні, і у світовому вимірі мають таку проблему, продиктовану часом. Тому той факт,  що у Харківському університеті буде низький набір на фізико-математичні напрями був передбачуваний. Адже ми вже досить давно спостерігаємо  низький рівень підготовки з математики та фізики в українських  школах.

- Виділіть окремим пунктом проблеми набору на напрями підготовки фізико-математичного профілю.

- Проблема факультетів фізико-математичного профілю у тому, що наша молодь та їх батьки не мають жодного уявлення, куди потім піти працювати після навчання на таких напрямах підготовки. Чому наші студенти обирають, наприклад, не «Математику» чи «Прикладну  математику», а «Комп’ютерні науки» або «Інформатику»?  Через те, що розуміють, що з такою освітою можна краще заробляти на «хліб» в майбутньому.   Куди після навчання влаштовувались наші випускники-математики? В основному в науково-дослідні інститути та вищі навчальні заклади. А наука в Україні сьогодні у дуже важкому, жалюгідному стані! Чи буде у нашої молоді стимул присвячувати себе науці на благо батьківщини? Хіба що за для того, щоб виїхати закордон.

- Ольго Олексіївно, як щодо абітурієнтів, якими університет уже може пишатися?

Серед зарахованих на денну форму навчання 10 вступників є переможцями ІV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін (у 2014 р. - 3), 6 - призерами ІІІ етапу конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт учнів-членів  Малої  академії  наук  України  (у 2014 р. - 10). Цього року механіко-математичний факультет може пишатися трьома першокурсниками,  переможцями Міжнародної олімпіади з математики - Смірнов Денис, Во Дінь Тхань Фонг, Дубова Софія, а на хімічний факультет вступив володар срібної медалі Міжнародної олімпіади з хімії Желавський Олексій.  Маємо надію, що вони втримають високу планку навчання  надалі.

- Розкажіть про особливості прийому та найскладніші моменти роботи нинішньої вступної кампанії?

- За об’єктивними показниками цього року керівництву університету було зрозуміло і передбачувалось, що абітурієнтів буде менше, ніж торік. Це і соціально-політичні фактори у державі, і змінені вимоги Правил прийому. Якщо минулого року у переліку конкурсних предметів була одна дисципліна за вибором вступника, то цього року усі три конкурсні предмети регламентувались без права вибору. Варто зазначити, що цього року, наприклад, зовнішнє незалежне оцінювання з математики та фізики 23% абітурієнтів взагалі не склали. Це значно звузило коло потенційних бажаючих вступати до університету і вплинуло  на  кількість заяв. Адже за всіма показниками майже на всіх факультетах зменшилася кількість заяв у порівнянні з минулим роком. Основні проблеми роботи приймальної комісії стосувалися людського фактору. Треба було контролювати усі етапи проходження заяв: від моменту подання до кінцевого пункту вступу на певну спеціальність. Черг та напруження під стінами приймальної комісії не було, так як переважна більшість заяв була подана в електронній формі. Апеляцій на результати вступних випробувань також не було.  Цього року кількість співробітників університету, які були зареєстровані як оператори-користувачі ЄДЕБО, становила 123 особи, на 30 осіб більше ніж минулого.  Формування рейтингових списків вступників, списків рекомендованих до зарахування та наказів про зарахування на навчання здійснювалось за допомогою ЄДЕБО. Приймальна комісія працювала злагоджено та спокійно.

Розмовляла  Л. ТИМАРСЬКА.