Середа, листопада 29, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Лауреат премії імені В.Н.Каразіна

Мала планета  − астероїд 8786 на ім‘я «Belskaya»!


ВІД РЕДАКЦІЇ: З нагоди 211-річчя університету Вчена рада університету присудила премію імені Василя  Назаровича Каразіна першого ступеня завідувачу відділом фізики астероїдів і комет Науково-дослідницького інституту астрономії, професору кафедри астрономії та космічної інформатики, доктору фізико-математичних наук Ірині Миколаївні БЕЛЬСЬКІЙ.

Наша розповідь сьогодні про університетську жінку-науковця, яка досягла високих результатів у своїй діяльності та впевнено крокує вперед! Ірина Миколаївна Бельська прагнула займатися науковою роботою ще студенткою. Прийшла до Астрономічної обсерваторії (тепер НДІ астрономії) студенткою 2-го курсу фізичного факультету, розпочинала трудову діяльність на посаді лаборанта…

І ось сьогодні учений Каразінського із світовим іменем. Ми тривалий час не могли зустрітися із нашою героїнею, бо вона ще у січні поїхала у наукове відрядження закордон і ось лише повернулася. Багато років тому назад  Іринка разом із своїм науковим керівником, професором Дмитром ФедоревичемЛупишко, почали розвивати новий  напрямок в галузі астрономії − досліджувати фізичні властивості астероїдів. Кандидатська робота молодого науковця стала першою в Радянському Союзі захищеною дисертацією з цієї тематики.

Вона така, Ірина Миколаївна, завжди з активною громадською позицією − з молоду і по сьогодні. На перших курсах захоплювалась спортом, брала участь у турнірах з шахів та волейболу. Була «колумністом» загально університетської газети: якщо ви піднімете підшивки «Харківського університету» за той час, почитаєте «колонку» про спорт. Було це за часів редактора Лоли Мойсеївни Межової. Світла пам’ять! Понад три десятки років минуло, а наш спеціальний кореспондент, нині доктор фіз.-мат. наук, лауреат Державної премії України, всесвітньовідомий учений-астроном пишається такими фактами своєї біографії. І ми пишаємося: недаремно значить виходить ось уже майже 200 років соборний орган класичного Харківського університету.

На рахунку І. М. Бельської понад 200 наукових публікацій, більшість з яких опубліковані у міжнародних виданнях, що мають високі рейтинги в професійній сфері.. Найпрестижнішу премію Каразінського університету Премію першого ступеня імені В.Н.Каразіна Ірина Миколаївна отримала за високі наукові досягнення в поточному році, в тому числі за публікацію 3-х глав в колективних монографіях, що надруковані у закордонних наукових видавництвах. Одним  із найбільших досягнень  вона сама вважає запрошення бути провідним автором глави  з поляриметрії  астероїдів в колективній монографії «Астероїди». Раз на десять років у цьому виданні Арізонського університету (США)  підсумовуються найбільш важливі результати досліджень астероїдів.

НДІ астрономії Харківського університету, відділ малих тіл Сонячної системи активно співпрацює з європейськими колегами.  Спостереження астероїдів проводяться  у кооперації з іншими країнами, у тому числі на кращих телескопах світу. Спостережні програми Ірини Миколаївні з дослідження троянців Юпітера і тіл поясу Койпера виконувалися на одному із крупніших телескопів світу −  восьмиметровому телескопі Європейської південної обсерваторії в Чилі. Щоб отримати час для спостережень треба було пройти великий конкурсний відбір.

А ще ми не могли зустрітися через відрядження ученого до паризького університету імені Дені Дідро. Працювала там з колегами над дослідженнями властивостей поверхонь малих тіл за даними європейської космічною місії Розетта. Багато років Ірина Миколаївна працювала за кордоном, але завжди поверталась до рідної обсерваторії. Каже, що не хоче змінювати напрям своєї наукової діяльності. А може і кидати рідний Каразінський.

Завідувач відділом малих тіл Сонячної системи НДІ астрономії, доктор фізико-математичних наук Ірина Миколаївна Бельська: «В майбутньому ми плануємо більше займатися  аналізом космічних даних спостережень астероїдів та комет. Це допоможе вдосконалювати наземні методи досліджень цих тіл. У червні відбудеться конференція з подвійних астероїдів у в Празі (Чехія), а наприкінці жовтня − в Інституті космічних досліджень в Берні (Швейцарія) з космічного пилу в Сонячний системі та за її межами, куди мене запросили із доповіддю». Це найближчі плани. А цінує жінка чи не найбільше роботу із молоддю! Під її керівництвом в 2015 р. успішно захистився у Києві талановитий молодий вчений Іван Григорович Слюсарев. Він працює на кафедрі астрономії та космічної інформатики, і в нього вже є свої учні. Друга аспірантка Ірини Миколаївни − Тетяна Громакіна − отримала грант на аспірантуру за участю французької сторони, чотири місяці на рік вона навчається у Франції. «Мені дуже подобається готувати молодих науковців. Для них зараз відкрито безліч цікавих можливостей: гранти, конкурси, сумісні аспірантури і багато чого іншого. Наша кафедра астрономії та космічної інформатики може готувати гарних спеціалістів!», − додає Ірина Миколаївна.

Погляньте, шановні, на небо. Вночі на зоряному небі ви не помітите усіх малих планет-астероїдів, але знайте, серед них є і така, якій міжнародний астрономічний союз присвоїв номер 8786 та ім‘я «Belskaya»!

Д.КАЛЬНІЦЬКА.