Неділя, червня 23, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Рейтинг кафедр

Перше місце - за фізиками!

Проф. Р. В.ВОВК, декан фізичного факультету :

- Газета - наше все, адже це чудово, коли можна прочитати про життя нашого закладу, дізнатися подробиці університетських подій. Мені дуже подобаються тематичні рубрики про життя факультетів, про викладачів, співробітників, а також матеріали про свята та ювілеї. Дуже сподобався матеріал про ювілей нашого ректора академіка В. С. БАКІРОВА, також інтерв’ю  з проф. М. О. АЗАРЄНКОВИМ. Газета у нас не лише гарна, а й професіональна, тому вона справляє добре враження. Я люблю читати все, від першої до останньої сторінки, тому нерідко беру газети у відрядження. Вважаю, що не було б зайвим додати до газети рубрику українських і міжнародних конкурсів та грантів для студентів. Бажаю успіхів редакції!


ВІД РЕДАКЦІЇ: Перше місце серед кафедр природничого профілю за результатами діяльності у 2015/2016 навчальному році посіла кафедра фізики низьких температур фізичного факультету, яка у сумі набрала 134,75 балів. Очолює кафедру декан факультету, професор Р. В. ВОВК. Як же вдалося здобути перемогу та які досягнення криються за першим місцем? Про це розповів Руслан Володимирович.

Незважаючи на те, що кафедра фізики низьких температур є наймолодшою на факультеті, заснована у 1979 році видатним фізиком В. Г. ХОТКЕВИЧЕМ, досягнення, здобуті за роки її існування - надзвичайно вагомі, що значною мірою визначається її специфікою. Цікаво відзначити, що і взагалі в фізиці кількість нобелівських лауреатів, які отримали свої звання саме за дослідження у галузі фізики низьких температур, є найбільшою серед усіх фізиків. Серед вітчизняних вчених такими лауреатами були КАПІЦА, ЛАНДАУ, ГІНЗБУРГ, АБРИКОСОВ та інші. Кафедра була і залишається єдиною за профілем підготовки фахівців даного напрямку в системі вищих навчальних закладів України! Як зазначає Руслан Володимирович, низькотемпературне обладнання вимагає застосування спеціальних технологій та спеціальної техніки, адже потрібно не тільки зріджувати, а й тривалий час зберігати кріогенні рідини. Зокрема гелій - це досить рідкісна і дорога на Землі речовина. Не дивлячись на те, що гелій стоїть під другим номером у таблиці Д. І. Менделєєва, вперше його було виявлено в сонячному спектрі.

Кафедра пишається тим, що наш університет є єдиним серед навчальних закладів країни, який має власний гелієвий зріджувач. З його допомогою науковці і студенти кафедри мають унікальну можливість працювати при низьких і наднизьких температурах. Функціонують на кафедрі й три спеціалізованих практикуми, на яких вивчаються такі унікальні явища, як перехід гелію з нормального у надплинний стан, що завдяки скляним дьюарам можна спостерігати навіть неозброєним оком. До речі, багато скляного обладнання кафедри було виготовлено відомим майстром-склодувом О. І. ПЄТУШКОВИМ, із знаменитої династії Пєтушкових - співробітників П. Л. Капіци. «Практикуми не можна назвати повністю навчальними, адже це більше наукові установки з досить складним експериментальним обладнанням. Але, тим не менш, студенти старших курсів мають можливість пройти через ці практикуми та отримати неоціненний експериментальний досвід, а згодом - працювати у вузах та академічних установах Харкова», - зауважує Руслан Володимирович.

Протягом багатьох років кафедра співпрацює з фізико-технічним інститутом низьких температур  імені Б. І. Вєркіна НАН України, директором якого є академік С. Л. ГНАТЧЕНКО, професор фізичного факультету за сумісництвом. До речі, сам академік Б. І. ВЄРКІН довгі роки очолював нашу кафедру фізики низьких температур. Часто студенти проходять переддипломну практику у цьому інституті, виконують і захищають курсові, бакалаврські, магістерські роботи. Близько третини співробітників фізико-технічного інституту є випускниками Каразінського, більшість із них - випускники кафедри низьких температур.

Пройшов цикл захистів за 2015-2016 рік. З'явилися нові аспіранти такі як Сергій САВИЧ і Катерина ТЮТЄРЄВА. Нещодавно успішно захистили кандидатські дисертації аспірантка кафедри Клавдія КОТВИЦЬКА і випускниця кафедри Розетта БАСНУКАЄВА, у якої Руслан Володимирович був опонентом. Також цього року на кафедрі відбуваються захисти двох докторських дисертацій. Так, у свої 32 роки блискуче захистив докторську докторант кафедри Олександр ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ, у листопаді відбудеться захист в Олександра ГРИБА. На кафедрі працюють видатні вчені з неоціненним досвідом: проф. А. В. ХОТКЕВИЧ, син засновника кафедри В. Г. Хоткевича; проф. В. О. ШКЛОВСЬКИЙ, співробітник академіка І. М. ЛІФШИЦЯ; професор В. Г. ПІСЧАНСЬКИЙ, єдиний в нашій країні представник школи нобелівського лауреата Л. Д. ЛАНДАУ; академік С. Л. ГНАТЧЕНКО та інші.

- Руслане Володимировичу, наскільки кафедра є затребуваною сьогодні?

- Можу із впевненістю сказати, що випускники кафедри користуються заслуженою повагою в Україні і за кордоном. Окрім десяти академічних інститутів Харкова, цілі міні діаспори з наших випускників успішно працюють і навчаються за кордоном, наприклад, в інституті високих магнітних полів (м. Вроцлав), в університеті П. Й. Шафарика (м. Кошице). В останньому наші студенти мають можливість отримувати європейські дипломи. Так, Михайло КЛЮЙКОВ та Володимир ШИЛЕНКО захистили цього року магістерські роботи і отримали дипломи цього європейського вишу, в якому на даний момент працює і навчається близько 15 наших студентів. Цього року на навчання поїхали ще п'ятеро, четверо з яких - студенти саме нашої кафедри. Також останнім часом ми спостерігаємо тенденцію, коли до нас вступають студенти задля отримання вже другої вищої освіти. Як не дивно, але це молодь, яка добре мотивована і навчається з великим бажанням. Андрій РУСАЛОВИЧ, наприклад, закінчив будівельний факультет УкрДУЗТ і, незважаючи на свою першу технічну освіту, він чудово проявив себе у фізиці. Після проходження практики у міжнародному проекті «НІКА», привіз із собою низку подяк. Наразі готується їхати до Словаччини.

- Чи були впроваджені якісь нововведення у навчальному процесі за останні роки?

- Нещодавно був створений відеокурс лекцій, який читає доцент О. Г. ОРТ. Відеокурс створений для того, щоби студент міг слухати лекції й вдома. Це досвід усіх провідних університетів світу. Ми почали впроваджувати його і у себе. Коли у нас були проблеми із зріджувальною установкою, ми за власні кошти створили комп'ютерний клас в аудиторії імені В. Г. Хоткевича. Розробили практикуми, за допомогою яких студенти могли виконувати віртуальні лабораторні роботи. Для цього наявні експериментальні криві були занесені до бази даних комп’ютерів. Наскільки мені відомо, такий практикум є єдиним на факультеті.

- А з якими проблемами стикається Ваша кафедра?

- Не секрет, що головною проблемою технічних спеціальностей є старе обладнання, але ми намагаємось вирішувати всі ці незручності. Нещодавно ми взяли у тимчасове користування деяке обладнання в УкрДУЗТ, яке у них не використовувалося багато років. Звичайно, університет теж допомагає в міру можливості. Так, минулого року спільно з іншими кафедрами ми отримали грант з університетського фонду модернізації, завдяки якому почали робити модернізацію кільцевого лабораторного практикуму для старших курсів.

Варто зазначити, що силами співробітників кафедри, зокрема доцентом В. І. БІЛЕЦЬКИМ, фахівцем з електроніки, і інженером В. А. БОНДАРЕМ було створено лабораторію з вирощування унікальних кристалів, якої немає в Україні. Кафедра є однією із перших, яка взяла участь у програмі «Горизонт-2020». Щороку кафедра фізики низьких температур публікує близько 30 робіт, що цитуються у науково-метричній базі «Scopus». Також нещодавно було підготовлено цикл підручників з курсу «Загальна фізика для нефізичних спеціальностей».

Фізичний факультет відомий ще й низками нагород викладачів кафедри. Зокрема, Руслан Володимирович ВОВК вже тричі був лауреатом премії імені В. Н. Каразіна, має подяки від МОН і НАН України, Верховної Ради. Цього ж року він був нагороджений медаллю імені В. Н. Каразіна, отримує персональну стипендію від обласної держадміністрації.

«Нещодавно до колективу нашого факультету приєднався відомий фізик, професор С. І. ТАРАПОВ - член-кореспондент НАН України. Сергій Іванович - фахівець у галузі фізики низьких температур і радіофізики. Він створив унікальне обладнання, що має статус «Національного надбання України». Наші студенти проходять практику в його лабораторії, що розташована в інституті радіофізики і електроніки імені О. Я. Усикова. Тому, незважаючи на тимчасові проблеми, якщо ми будемо цілеспрямовано працювати на благо своєї країни, свого університету, то нам все вдасться!», - посміхається Руслан Володимирович.

Розмовляла А. ОРЛОВА.