П'ятниця, липня 19, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Засіб для довгожителів

Він не тікав від смерті та не боявся її, але старіння – найстрашніша для нього хвороба – відбирала сили та віддаляла від наукових досягнень. Рівно 165 років тому народилася дитина, яка стане відомим на весь світ вченим під прізвищем МЕЧНИКОВ.
Вже в свої 16 років Ілля Ілліч опублікує критичну статтю про підручник з геології в московському журналі та в 17 напише серйозну статтю «Деякі факти з життя інфузорій», яких він вже тоді активно вивчає під мікроскопом. Природниче відділення фізико-математичного факультету Харківського університету Мечников закінчив за два роки при тому, що програма була розрахована на чотири. Як згадував сам учений, він поспішав займатися «справжньої» наукою.
Ілля Ілліч Мечников як і багато самовідданих знавців медицини «примірював» хвороби на себе. Ледве зміг він витримати смерть першої дружини Людмили Василівни ФЕДОРОВИЧ, яка занемогла від туберкульозу. Одруження відбулося, коли жінка вже хворіла та немала сили сама дійти до олтаря. Вчений вважав, що він зцілить її своїм величезним коханням, але ні... Вона померла після чотирьох років подружнього життя. Ілля Ілліч був розбитий та, знаходячись у глибокій депресії, прийняв рішення самогубства. Він випив морфій, але його виявилось забагато для отруєння, вчений залишився живим. За деякий час він зустрів дівчину Ольгу БІЛОКОПИТОВУ, яка була «даром з небес» для розчарованого Іллі Мечникова. Але після одруження вона захворіла на тиф. Тоді він схопив шприц та ввів двічі в руку кров, яка містила спірохети, та вже за тиждень він захворів на типову форму тифу. Причина – бажання померти разом з другою коханою дружиною. Але доля розпорядилася по-своєму: внаслідок тяжкої хвороби дружина померла, а він вилікувався. Після цього приступи повторювалися двічі. Серце не витримувало таких навантажень. Він помер від інфаркту міокарда в 1916 році.
Ілля Мечников винайшов засіб продовження життя. Він вважав, що людина починає вмирати з кишечника, в якому накопичується багато нищівних бактерій. Вчений досліджував життя  мешканців однієї місцевості, які доживали до ста і понад років. Секретом довготривалості організму був звичайний кисляк. Мечников довів, що молочна паличка очищує організм від бактерій, що атакують травний тракт, і це подовжує життя. Двічі на день, на сніданок і вечерю, він їв овочевий суп, в обід і під час сніданку випивав по 300 г кислого, крім того, в обід і вечеря в з'їдав по чайній ложці живої культури болгарської палички. У 1915 р., святкуючи своє 70-річчя, Ілля Ілліч жалкував про те, що почав ці досліди пізно, в 53 роки. Цікаво, що всі родичі Іллі Ілліча померли у віці близько 50 років, а він пішов з життя на 71-му році.
…Одеський університет, названий його ім’ям стоїть з відкритими дверима, та Харківський НДІ мікробіології та імунології імені І. І. Мечникова, заснований у 1886 році, є найстарішим науково-дослідний закладом протиепідемічного профілю.


С. БУРИК.