Понеділок, червня 24, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Від нашого спеціального кореспондента

Лондон -  найвпливовіше місто у світі

ВІД РЕДАКЦІЇ.  Коли ваш покірний слуга прямував до собору св. Павла у Лондоні,   (офіційна резиденція епіскопа, духовний центр столиці. Споруджувався величний Храм понад 30 років. Тут відспівували великого англійця Черчилля. Тут ви відчуєте  дух християнства), щоб із його галерей поглянути на унікальний пейзаж одного з найбільших фінансових центрів у світі, ще не було брексіту, ще Велика Британія була членом Європейського Союзу, але  це був і не ЄС…  Неофіційна столиця світу,  «Свінгуючий Лондон», як його величали ще у 60-ті роки минулого століття за квітуче життя моди і культури… На майдані завбільшки 1580 км?  із передмістями проживає понад 9 млн. людей…


Місто контрастів. Місто стрімкої індустріалізації і урбанізації в XIX ст.. Місто промислового Іст-енду, і фешенебельного Вест-енду. Місто першої залізниці (1836 р.) Місто першого метро (1863) . Місто Біг-Бену і  Альберт-холу, комплексу Трафальгарського майдану, Тауерського мосту, першої каналізації… Професор Гріффітс із Лідського університету Англії розповідав нам, як він, трирічний хлопчик, житель Лондону разом із мамою ховалися від авіабомбування гітлерівською Німеччиною під час Другої світової війни у вересні 1940 - травні 1941 рр. А  бомбосховищами служили станції метрополітену. Всього за час війни в Лондоні її жертвами стали 30000 мирних жителів, 50000 отримали поранення, десятки тисяч будинків було зруйновано...

Але сьогодні навколо нас -  нове тисячоліття і Лондон зустрічає   гостей величними спорудами - Купол міленіуму (Millennium Dome) і Лондонське око (London Eye), колесо огляду, що стало новим символом міста. Це місто Літніх Олімпійських ігор 2012 року і перше місто, що тричі приймало Олімпіаду. Опитування 2010 р. показало, що в Лондоні розмовляють понад 300-та мовами світу. В місті понад 50 десятитисячних небританських громад, а в районі поблизу Гайд-парку дуже складно почути англійську мову. Кількість чорних та азійських дітей у школах перевищує кількість білих у відношенні 6:4. Ось вам і яскравий приклад: на сходах Собору св.Павла - весілля. Молодята - не англійці! Щоправда, може й англійці, але розмовляють не англійською.

…Але мені як журналісту цікавий ще один бік міста-гіганта: другою за значимістю галуззю в економіці Лондону є інформаційна. У Лондоні знаходиться штаб квартира Бі-Бі-Сі, однієї з найбільших медіакорпорацій у світі. У Лондоні видаються найпопулярніші газети, серед яких The Times, що видається майже 700-тисячним накладом щодня, The Sun, The Daily Mirror та ін. Ось і притягує Лондон туристів, як магніт: за популярністю Лондон поступається лише Парижу! За рік приїжджі залишають у Лондоні 10 млрд. фунтів!

А щоб оглянути лише Собор св. Павла необхідно близько 2 годин і багато сил на ходіння сходами знизу вверх: крипта, власне собор, Галерея шепотіння, Кам’яна галерея, Золота галерея. Найцікавіша Галерея шепотіння,  (Whispering Gallery) - 30 м. від землі, 259 східців. Якщо прикласти вухо до стіни галереї, то, в діаметрі галереї в 34 м, чути слова, нашептані с протилежного боку… І всі шепочуть-шепочуть-шепочуть… І слухають-слухають-слухають… Про історію, про сьогодення. І про Велику Британію вже поза ЄС.

О. ПОЛКАН.