Понеділок, квітня 22, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

З Новим роком!

ЗДРАСТУЙ!

ВІД РЕДАКЦІЇ. На запитання «ЯКИМ БУВ ДЛЯ ВАС рік 2017 і ЧОГО ЧЕКАЄТЕ від 2018?» відповідають члени університетського колективу.


Проф.   М. О. АЗАРЄНКОВ, академік,  проректор:

− 2017 рік запам’ятався тим, що рідний університет стає все кращим, що його наукові школи розвиваються, викладацький колектив посилюється. Як і раніше, радує успіхами студентів і колег мій рідний фізтех! Захистив докторську дисертацію доц. А. А. Зиков, кандидатську − Г. П. Бурмака, закінчують роботу над  дисертаціями Ярослав Гречко і Олександр Гапон. У Міністерстві отримали високу оцінку два нових проекти, до авторських колективів яких я належу. Непоганим вийшов мій звіт за черговий термін роботи проректором. Все було б добре, якби не ця непоправна втрата. Пішов із життя друг, колега, чудова людина і видатний учений −  Юра Холін. Але життя продовжується… Приходять до університету нові студенти та аспіранти, випускниками стають хлопці і дівчата, які в найближчому майбутньому прийдуть нам на зміну.

Н. А. ВІННИКОВА, учений секретар університету:

− У році, що минає, нам довелося багато працювати у нормотворчій площині. Динаміка змін у сфері законодавчого забезпечення вищої освіти і науки вимагає від нас оперативного реагування та упорядкування нормативної бази університету. Оскільки Вчена рада є головним органом вироблення й ухвалення рішень з усього спектру питань життєдіяльності університету, особливу увагу ми приділяємо попередньому обговоренню проектів нормативних документів, які надходять до порядку денного наших засідань. І хоча процеси узгодження й пошуку компромісів між пропозиціями членів ради і вимогами законодавства є доволі складними, вважаю, що запроваджені нами механізми попереднього громадського обговорення проектів рішень є доцільними.

Також ми брали участь у підготовці університету до отримання сертифікату відповідності міжнародному стандарту ISO 9001:2015 «Системи управління якістю». Аудитори перевіряли рішення, які ухвалює Вчена рада, та яким чином відбувається їх імплементація. Нашу роботу досить високо оцінили. Рекомендація, яка надійшла під час аудиту, − необхідність впровадження механізмів контролю за реалізацією рішень. Дійсно, треба визнати, що, ухвалюючи значну кількість рішень, ми далеко не завжди отримуємо вчасний результат від їх виконання. Тож у поточному році ми запроваджуємо процедури контролю за станом виконання рішень. У 2017 році Вчена рада присвоїла п’ятьом видатним науковим і громадським діячам звання «Почесного доктора Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, серед яких: лауреат Нобелівської премії у галузі економіки Вернон Ломакс Сміт, професор, відомий український соціолог Євген Головаха, італійський професор астрономії університету імені Федеріко II Массімо Капаччіолі, український поет Іван Драч, математик, фізик-теоретик, академік НАН України Леонід Пастур. Усьому нашому колективу і нашим студентам бажаю, щоб попри всі випробування і події, які вирують навколо, ми були згуртовані як під час виконання гімну «Молитва за Україну», щоб ми були вірними Кодексу цінностям Каразінського університету, були вірними собі й підтримували один одного!

Н. С. ХРУСЛОВА, начальник планово-фінансового відділу:

− Одним із значних досягнень роботи планово-фінансового відділу в 2017 році   вважаю освоєння працівниками відділу  на порталі «Інформаційно-аналітичної системи управління фінансовими ресурсами Міністерства освіти і науки України» нового функціоналу, що дозволяє автоматизувати роботу по формуванню, аналізу та друку штатного розпису університету. Сподіваюся, що 2018 р. буде насиченим на позитивні події у професійній сфері та вдома.

Доц. В. М. СУХОВ, начальник науково-дослідної частини:

− За останні роки провели низку заходів, спрямованих передусім на підтримку відомих наукових шкіл та розвиток нових наукових напрямків. Нині маємо 11 робіт, якими керують молоді вчені. Підтримуємо їх, аби залишалися в університеті, бо існує колосальний відтік спеціалістів із України до країн Євросоюзу. Тож для зміни цієї ситуації ми зняли обмеження заробітної платні, тобто зараз можна працювати за трудовою угодою, збільшили до 10% об’єму фінансування для молоді у всіх галузях НДР. Надаємо методичну допомогу молодим ученим, які беруть участь у конкурсах Міністерства освіти і науки України з метою отримання коштів на виконання науково-дослідних робіт, які претендують на одержання грантів Президента, стипендій Кабінету Міністрів України. За рахунок спеціальних коштів університету придбали сучасне обладнання, наприклад, для таких факультетів як фізико-технічний, де в складі групи професора Галини Петрівни Горбенко знаходиться наймолодший доктор фізико-математичних наук Валерія Трусова; хімічний, де активно працюють молоді вчені у групі професора Миколи Отаровича Мчедлова-Петросяна; факультет РБЕКС, де троє молодих спеціалістів отримали  державну премію. За об’ємом наукових досліджень займаємо другу сходинку в Україні після Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка. У наступному році продовжуватимемо робити те, що  заплановано. Головне, щоб держава нас підтримувала. Закликаю вступати молодь до аспірантури в рідний університет.

Ярослав МАЛЯР, третьокурсник фізико-технічного факультету:

− Найбільш цікава подія минулого року − участь у конкурсі "Містер Універ". Я виступав за свій факультет. Активна позиція у житті − ковток свіжого повітря. З'явилося багато нових знайомств, й університет став ще ріднішим і затишнішим. Щодо планів на майбутній рік: відвідування шкіл з фізики у різних країнах, визначитися з кафедрою та успішно «закрити» літню і зимову сесії!

Катерина БОБРИШЕВА, четвертокурсниця факультету іноземних мов:

− Сесія порадувала. Я увійшла до рейтингу на отримання стипендій − це особлива радість.  Великий досвід для мене − поїздка до Парижа. Практика з  французької мови дала можливість перейти на новий рівень володіння мовою,  а це більше перспектив у роботі та навчанні!

Проф. О. А. ГАВРИЛЕНКО, кафедра міжнародного і європейського права:

− Вдячний 2017-му! По-перше, успішно захистила кандидатську дисертацію моя аспірантка, науковою роботою якої я опікувався протягом трьох років.  Дівчина вийшла на роботу, працює слідчим у Полтавській області. Все склалося. По-друге, вийшла друком моя книга, присвячена історії генуезьких колоній у Північному Причорномор’ї в добу Середньовіччя, яку ми з колегами робили «для душі». Робота цікава, містить яскравий ілюстраційний матеріал і додатки текстів-пам’яток права, які дозволяють краще зрозуміти особливості тогочасних міжнародних відносин та соціального буття італійських громад на теренах України. По-третє, влітку пощастило помандрувати Закарпаттям. Купа вражень. Від року Нового планую поїхати на короткотермінове стажування до Польщі, а також завершити написання першої з двох книг «Історії міжнародного права».

Богдан ПЕРЕВЕРЗЄВ, четвертокурсник фізико-енергетичного факультету:

− У  2018 році  головна мета − написати та захистити диплом, вступити до магістратури.

Доц. Г. І. РАШБА, в.о. завідувача кафедри теоретичної фізики імені академіка І. М. Ліфшиця:

− У січні 2017 р. виповнилося 100 років від дня народження фундатора кафедри академіка Іллі Михайловича Ліфшиця. Гідно зустріли ювілей свого засновника − кафедра посіла друге місце в загальноуніверситетському рейтингу кафедр природничого напряму. У зв'язку з цим ювілеєм декан фізичного факультету проф. Р. В. Вовк зробив доповідь, присвячену життю та науковій творчості І.М. Ліфшиця на засіданні Великої вченої ради нашого університету, а я підготував презентацію, яка була застосована впродовж цієї доповіді. В червні професор університету м. Кошице А. Фехер − почесний доктор Харківського університету відвідав фізичний факультет нашого університету, де взяв участь у державній атестації студентів-магістрів.  У грудні 2017 р. проведено XIII конференцію "Фізичні явища у твердих тілах",  присвячену 100-річчю І.М. Ліфшиця.

Доц. А. І. КОМИШАН, кафедра педагогіки:

− На кафедру прийшла працювати  моя давня знайома  Наталія Борисівна Щокіна. Сильний педагог,  творча та креативна,  і я багато чому в неї навчився. А ще цього року почав читати нову дисципліну "Культура спілкування". Мені дуже подобаються активні четвертокурсники філологічного факультету, яким я викладаю.

Дмитро МЕТЕЛЬСЬКИЙ, четвертокурсник факультету математики та інформатики:

− Однією з кращих подій цього року я вважаю свою поїздку на останній концерт гурту Океан Ельзи. Так само я був дуже радий знаходитися за містом, біля Печенізького водосховища в ніч зорепаду Персеїди... У Новому році бажаю всім незабутніх вражень та яскравих емоцій!

Арина ПОДОРОЖНЯ, четвертокурсниця філологічного:

− 2017 був досить насиченим. Закрила дві сесії без трійок при 30-годинному робочому тижні. Майже місяць працювала у творчій команді столичного каналу на СТБ. Багато планів на наступний рік.

Проф. О. М. КАЛУГІН, декан хімічного факультету:

− Головною подією весни 2018 р. на нашому факультеті має стати ІХ Всеукраїнська наукова конференція студентів та аспірантів «Хімічні Каразінські читання», яка триватиме протягом 18-20 квітня.  Для випускних курсів готуємо зустрічі з майбутніми роботодавцями − представниками фармацевтичних компаній «Артеріум» та «Юрія-фарм». Проходитиме відбір кандидатів для навчання в університетах Тулузи, Ніцци та Лілля за підтримки центру Campus France.

Проф. В.В. ЖМУРКО, декан біологічного факультету:

− Для  факультету знаковими подіями залишаються наукові конференції. Міжнародна конференція під ще не затвердженою назвою «Біологія рослин: проблеми і перспективи» матиме широкий розголос серед світової наукової спільноти, особливо через обговорення актуальних питань про охорону біосфери. У травні традиційно проходитиме святкування Міжнародного дня біологічного різноманіття.

О. Ф. ВОЛКОВА, провідний інженер кафедри економічної кібернетики та прикладної економіки:

− Цього року нас дуже порадував набір на нашу спеціальність. Я працюю в університеті вже 11 років і це один з найкращих показників − 29 людей.  Студенти бажають стати аналітиками. Усе літо напружено працювала в приймальній комісії, тож наступного року мрію  відпочити  на  морі.

В. Г. ЗАХАРОВА, провідний інженер планово-фінансового відділу:

− Найяскравіша подія цього року − онука Аріша пішла до 1 класу.   Новий рік святкуватиму з нею.

С. Е. СЕРЕБРЯННИКОВА, провідний бухгалтер:

− Цього року моя донька Юлія вийшла заміж. На роботі постійна круговерть. Улітку не вийшло відпочити, тому наступного дуже хотілося б гайнути на море.  Представників Нового року − собак −  дуже люблю.

Олена КОТИНОВА, випускниця економічного факультету:

− Наприкінці 2016 я народила донечку. Учуся бути гарною мамою і вчителем для свого малятка. Очікую виходу на роботу.

Владислава ГЛАЗКОВА, ВМ-51:

− Найбільше запам'ятались прощальні збори на кафедрі молекулярної технології та біохімії після захисту магістерських робіт.  Влітку наступного року плануємо з групою поїхати в Євротур.

Юлія ЛЕЩЕНКО, першокурсниця біологічного:

− Я отримала диплом фармацевта, відвідала Луцьк та Одесу, вперше в житті гуляла майданом Свободи у Харкові і мріяла про вступ до Каразінського. Чудово пам'ятаю мить, коли оголошували рекомендованих до зарахування.

Олександр КУЛИК, студент групи ІС-42:

− Мене обрали членом Вченої ради. Брав участь у 70-ій  Міжнародній конференції «Каразінські читання»,  і переміг на секції «Військова історія ХХ століття». У червні був номінований на іменну стипендію М.С. Грушевського, як кращий студент факультету. Наступного року −  бакалаврат та  вступ до магістратури.

Доц.  Д. В. ЖУРАВЛЬОВ,  кафедра історії України:

− Найяскравіші моменти −  похід по чистому,  прозорому Сейму на байдарках у червні, а також тижневий похід у липні-серпні вершинами хребта  Центральні Горгани в Карпатах. Головні  досягнення  − всі основні двокілометрові вершини згаданого хребта (Говерла вже була двома роками раніше).

Карина БОГДАНОВА, студентка філософського факультету:

− Найбільше запам’яталися  перемоги на міжуніверситетських змаганнях з баскетболу.

Доц.  Д. В. МАНГУШЕВ, заступник декана:

− Студенти та викладачі радували  перемогами: Розалін Номбре отримала титул «Красуня університету-2017», а Микита Заіка посів перше місце в конкурсі «Містер Університет-2017». Здобули перемоги наші команди з міні-футболу та волейболу, а ще маємо перше, вже який рік поспіль, загальнокомандне місце в спартакіаді університету. Група факультету стала однією з найкращих в університеті. Також всім запам’яталася зустріч Вернона Ломакса Сміта, лауреата Нобелівської премії в галузі економіки. Звичайно, не можу не пригадати виконання духовного гімну України. 516 студентів і викладачів економічного факультету стали учасниками рекорду країни.

Проф. М. А. БАЛАКЛИЦЬКИЙ, доктор наук із соціальних комунікацій:

− У голові один великий проект − 500-річчя європейської Реформації. В Україні цей ювілей святкують найширше серед усіх непротестантських країн, відбувається багато важливих просвітницьких і соціальних заходів. У Харкові на початку року з цієї нагоди відбулися: круглий стіл в облдержадміністрації, прес-тур, прес-конференція, молодіжні лекції, хода на захист родини та сімейне свято в саду Шевченка, яке відвідало декілька тисяч харків’ян, виставка сучасного живопису «Велична Біблія», міжнародний християнський театральний фестиваль «tX-fest», а 20 листопада на історичному факультеті Каразінського університету відбулася міжнародна конференція «Спадок Реформації: до 500-річчя 95 тез Мартіна Лютера та пам’яті Ю. О. Голубкіна (1941–2010)».  Також нещодавно брав участь у Луцьку в науковій конференції про Реформацію та протестантизм на Волині.

Анна ЗОЗУЛЯ, голова профспілкової організації студентів факультету математики і інформатики:

− На нашому факультеті вже стало традицією святкувати Масляну разом, тож у 2018 році ми з радістю продовжимо цю традицію. Крім того, цього року профбюро факультету математики і інформатики вирішило поновити роботу "Радіо МехМат" та провести день музики на факультеті.

Данило СТАРОВОЙТОВ, голова профспілкової організації студентів біологічного факультету:

− У 2018 році профбюро біологічного факультету планує організувати гітарно-літературний вечір «Квартирник» у гуртожитку №11.

Доц. І. В. ГАРЯЧЕВСЬКА, декан фізико-енергетичного факультету:

− У цьому році я стала деканом факультету! Плани на Новий рік − зробити факультет кращим, ніж він був рік тому.