Вівторок, червня 25, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Ювілеї. Музей історії

Музею історії – 45


ВІД РЕДАКЦІЇ. Відбулися урочистості з нагоди 45-річчя Музею історії університету. Цього дня на адресу ювіляра пролунали найщиріші вітання і йому були піднесені найпрекрасніші подарунки! Заснований у грудні 1972 р., він був одним із перших музеїв у вищих навчальних закладах України. За 45 років Музей історії відвідало більше 100 тисяч людей!
Як все починалося…


Доктор історичних наук, професор, почесний ректор Харківського гуманітарного університету НУА, почесний громадянин м. Харкова, кавалер ордена княгині Ольги, організатор та перший голова Ради музею Валентина Іларіонівна АСТАХОВА: «Ідея створення Музею історії зародилася задовго до 1972. Потрібні були люди, які б це зробили. Була організована ініціативна група для створення Музею історії Харківського університету. На прохання Валерія Полоніна, тогочасного секретаря комітету комсомолу, я очолила музей. І команда людей Художньої ради університету зайнялася організацією музею. Ми почали доводити до ладу приміщення, яке нам виділили, стали збирати матеріал… Дуже допомагали бувалі вчені – фізики, біологи віддавали речі для експозиції. Нас консультували ветерани війни, колишній ректор Я. С. Блудов, дружина Б. А. Шрамка. До експонатів додав копію медалі золотої зірки Герой Радянського Союзу Д. А. Ушаков, цінні експонати подарувала родина Барабашових (наприклад, глобус зворотного боку Місяця). Допомагали художник О. Раїлко, фотограф Є. Симоновський. Люди самі приносили записи із зошитів, усілякі прилади – щось для фонду, щось для експозиції. Цікаву інформацію розповідали ветерани Великої Вітчизняної, адже були живі люди із «живими» спогадами. Тоді ж виникла ідея створення пам’ятника студбатівцям. Першими екскурсоводами стали студенти старших курсів історичного та фізичного факультетів (Н. Чибісова, Л. Соколик, Л. Сметаніна та ін.). Відгукнулися всі! «Загорілися» ідеєю створити музей. Тривала потужна робота без часових обмежень. Ніхто не казав, що немає часу, грошей не треба було – тільки ентузіазм. Моє побажання Ювіляру: якомога більше приділяти увагу студентам, допомагати їм у духовному і моральному становленні».


Сьогодення Музею
Директор Музею історії університету, кандидат історичних наук, доцент Вікторія Юріївна ІВАЩЕНКО: «Нині Музей Каразінського є важливою складовою музейного простору Харкова. Експозиція музею занурює в атмосферу університетського минулого, а екскурсоводи можуть провести стежками тривалої та захоплюючої історії нашої AlmaMater. Сьогодні змінюється місія університетських музеїв, які повинні стати ланкою, що поєднує університети, наукові центри та установи із суспільством. Новим явищем в середовищі європейських університетських музеїв є програми, спрямовані на популяризацію науки серед широких верств населення. Ми також відчуваємо необхідність впроваджувати деякі новації за всіма напрямами нашої роботи. Музей здійснює навчальну, екскурсійну, наукову, виставкову роботу. І за кожним напрямком ми намагаємося запропонувати щось нове. Зокрема, ми маємо оглядову (загальну) екскурсію та ряд тематичних. У найближчих планах – підготовка театралізованої екскурсії, під час якої співробітники музею у формі професора або студента ХІХ ст. презентують певну епоху з історії університету, адже так цікавіше, ніж просто дивитися на костюми за склом.


…Сучасні музеї прагнуть сформувати постійний контингент відвідувачів, які будуть повертатися до музею не один раз. Тому музей пропонує різні варіанти проводження часу. Щорічно працюють  7-10 тимчасових виставок з історії Харківського університету, присвячених прославленим  вихованцям і вченим, університетським будівлям і колекціям, академічному життю і повсякденності університетської корпорації. Спільно з архівними та музейними установами Харкова музей класичного університету проводить  загальноміські виставки, які відкривають цікаві сторінки минулого Харківщини. Популярною стала виставка, присвячена Харківській бісквітній фабриці. 
У музеї влаштовуються різноманітні акції та конкурси. Наприклад, під час заходу "Поезія втрат і надій" студенти, викладачі, учні університетського ліцею читали вірші вихованців університету – учасників Другої світової війни, присвячені воєнним подіям. Студенти взяли активну участь в акції «Зігрій музейну ялинку» (чимало бажаючих принесли старі ялинкові іграшки). Пройшла на "ура" акція «Зроби селфі в музеї». До 210-річчя університету було проведено конкурс студентських робіт зі створення віртуальних виставок – нині функціонує 6 віртуальних виставок.
Понад 10 років на базі музею працює Клуб університетських історій, створений за ініціативи проф. С. І. Посохова. На засіданнях Клубу обговорюються доповіді з історії освіти, насамперед, Харківського університету, відбуваються презентації книг з відповідної тематики, організовуються зустрічі з викладачами, співробітниками та вихованцями університету, екскурсії університетом та університетськими місцями пам’яті. А в 2017 році викликав величезний ажіотаж (і навіть довелося проводити відбір учасників) захід «Таємниці університетської вулиці», який передбачав екскурсію харківськими підземеллями.


Кількість відвідувачів зростає за рахунок загально університетських акцій, на які запрошуються харків'яни: Ніч науки і День випускника. Багато відвідувачів приходять з дітьми, тому створено «нішу» й для цієї категорії –  гурток для школярів «Майстерність історика», де учні 7-10 класів навчаються працювати з історичними джерелами. Це не традиційні уроки з історії. Наприклад, під керівництвом молодшого наукового співробітника музею О. І. Красько, діти оформили за допомогою спеціальної комп'ютерної програми свої генеалогічні древа. 
А ще співробітники музею здійснюють значну науково-фондову та науково-дослідну роботу: поповнюють і упорядковують фонди, які налічують близько 20 тис. документів, накопичують відео- та фотоматеріали, збирають спогади викладачів та вихованців університету, щорічно готують «Календар пам’ятних дат», поповнюють «Книгу почесних докторів», «Книгу заслужених професорів, викладачів та співробітників», займаються просвітницькою та видавничою роботою. Упродовж кількох років реалізується усно історичний проект, який проект передбачає записи інтерв'ю з випускниками і викладачами (вже маємо близько 250 зібраних спогадів).


У штаті працює 7 співробітників. У них є своя спрямованість в роботі. Але оскільки колектив нечисленний, кожен співробітник  – універсальний.
Музей Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна входить до Асоціації вузівських музеїв Харкова (голова – проф. С. І. Посохов). До Дня музеїв-2017 уперше в Харкові відбулася виставка унікальних експонатів з усіх вузівських музеїв. 
Музей є ідейним натхненником і організатором різних проектів, творчих перформансів, майданчиком для презентації видань з історії університету. Тут завжди відриті двері  для творчої співпраці!»


Таїсія ЄРОХІНА.