Неділя, червня 16, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

25-річчя відродження медичного факультету!

 

Державі – висококваліфіковані кадри медиків! На медичному факультеті 15 березня 2018 року відбувся розподіл молодих спеціалістів. 33-м випускникам запропонували місця працевлаштування в Харківському, Полтавському, Донецькому регіонах.

Екскурс в минуле

Медичний факультет веде свою історію з початку заснування Харківського Імператорського університету  в 1804 р. У 2018 році медичний факультет святкує 25-річчя від  дня відродження  та   10-річчя з нагоди повернення йому історично правильної назви.


***

Нині на факультеті навчається  4 500 студентів, з яких – 3 600 іноземних. Їх навчають 391 викладач, з них 40 професорів, 141 доцент.

На факультеті функціонує 13 кафедр та 2 центра – «Центр естетичної медицини» та на теперішній час формується «Симуляційний центр медичної підготовки».

 

***

Крім факультетських клінік  – акушерської та кількох хірургічних і терапевтичних,  заснованих ще в 1814 р., медичний факультет здійснював прийом і лікування пацієнтів на базі багатьох міських та губернських лікувальних установ. Особливо довгим і плідним було співробітництво з Харківською губернською земською лікарнею (нині – Харківська обласна клінічна психіатрична лікарня № 3), Міською Олександрівською лікарнею (нині – Перша міська клінічна лікарня) і Харківським військовим госпіталем.

***

Перші студенти-медики з'явилися лише у 1809-1810 рр. Так, за перші 30 років існування медичного факультету випустили 301 спеціаліста.  Викладачі перших років діяльності медичного факультету: П. М. Шумлянський – один із засновників вітчизняної гістології, перший декан медичного факультету, сприяв розвитку медичної освіти та акушерської допомоги в Російській державі; Л. Й. Ванноті – завідувач кафедри анатомії людини, організував анатомічний музей та театр; І. Д. Книгін (Булгаков) – родоначальник фізіологічної науки в Україні, перший анатом і перший неіноземний професор Харківського університету. Відомі студенти медичного факультету –  М. П. Трінклер, В. Я. Данилевський, В. П. Воробйов та ін.

***

Під час Кримської війни (1854-1856 рр.) за ініціативою професорів медичного факультету в Харкові створили тимчасовий госпіталь на кілька тисяч пацієнтів. Роботу в відділеннях госпіталю взяли на себе співробітники та студенти медичного факультету. Під час Першої світової війни тимчасовий лазарет відкрили в біологічному корпусі Харківського університету. Завідувачем лазарету обрали проф. хірургічної госпітальної клініки Юліана Романовича Пенського. Помічниками завідувача призначили студентів 5-го курсу. Роль сестер милосердя взяли на себе дружини та доньки співробітників університету.

***

У 1888 р.  студенти медичного факультету та співробітники факультетської клініки під керівництвом проф. Вільгельма Федоровича Грубе брали участь в наданні швидкої допомоги та евакуації поранених з місця аварії потягу, в якому їхала царська сім'я.

***

За ініціативою викладачів медичного факультету в Харкові з'явилася одна з перших в Україні станцій швидкої допомоги. Ще в 1895 році приват-доцент судової медицини Е. Ф. Белліні заснував «Гурток нічних чергувань» (потім «Суспільство нічних чергувань лікарів у Харкові»). У 1909 році за ініціативою проф. факультетської терапевтичної клініки Івана Миколайовича Оболенського заснували товариство «Швидка допомога», співзасновниками якого стали професори медичного факультету.

***

Нанесені на карту Харкова імена університетських медиків є вагомим доказом любові і вдячності суспільства за їхній внесок у науку та охорону здоров'я, а також гарантією збереження пам'яті про них. Безмірна самовідданість і співчуття до ближнього, проявлені терапевтом Петром Івановичем Шатіловим, проф. кафедри лікарської діагностики назавжди закріпили його ім'я в назві вулиці Шатилівській, історичного району Шатилівка. Інститут проблем ендокринної патології назвали на честь свого засновника і першого директора В. Я. Данилевського, професора кафедри фізіології Харківського університету. Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз носить ім'я заслуженого професора М. С. Бокаріуса. Ім’я М. І. Ситенко, випускника  і співробітника медичного факультету, носить Інститут патології хребта та суглобів. І це лише незначна частина медиків, імена яких не одне століття прославляють Харківський університет.

***

Медичний факультет у складі Університету існував до 1920 р. У 1934 р. Харківський університет відродився, але вже без медичного факультету. Лише у березні 1993 р. в Університеті урочисто відкрили факультет фундаментальної медицини. Спочатку факультет розмістився на проспекті Леніна, 20. Вже у 2004 р. факультет переїхав до Північного корпусу Каразінського університету на площі Свободи, 6. Першим деканом факультету став проф. М. І. Яблучанський. У 2008-2016 рр. деканом працював проф.  В. М. Савченко. Нині на посаді декана медичного факультету знаходиться  проф. І. В. Белозьоров. З 2009 р. на факультеті проводиться навчання англійською мовою.

Підготували проф. І. БЕЛОЗЬОРОВ, декан медичного факультету,

М. МАТВЄЄНКО, заступник декана з наукової роботи.