П'ятниця, червня 14, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Мить. Жовтень-2018

Подарунок під червоною стрічкою

На філософському факультеті відбулося урочисте відкриття аудиторії імені професора Й. Б. Шада (2-45). Захід відбувася у рамках Міжнародної наукової конференції «Німецький ідеалізм: Німеччина – Україна. До 260-річчя з дня народження Йоганна Баптиста Шада».

Декан філософського факультету Іван Васильович Карпенко зазначив: «Відкриття аудиторії імені німецького філософа Йогана Баптиста Шада є символічним, оскільки саме зараз починаються «Тижні Німеччини в України».

У 1804 р. опікун Харківського навчального Округу Северин Потоцький запросив на посаду першого професора філософії до новозаснованого Харківського університету Й. Б. Шада. У стінах університету він викладав з 1804  до 1816 pp., також мав курси з логіки, психології та естетики. Професор Й. Б. Шад став засновником Харківської університетської школи теоретичної і практичної філософії.

Аудиторію підготували, немов подарунок, перев’язавши червоною стрічкою. Її пощастило перерізати Вольфгангу Вельшу, завідувачу кафедри теоретичної філософії Університету імені Фрідріха Шіллера, та студентці 1 курсу філософського факультету Альоні Зінченко. Того ж дня доктор філософії виступив з відкритою лекцією на тему: «Людина у світлі еволюції. Як ми стали тими, ким ми є». А от Альона Зінченко в майбутньому планує стати викладачем та відкрити ще не одну аудиторію. Дівчина – медалістка Лозівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7. Альона зазначає: «Дуже хотіла вступити до Каразінського. Коли прочитала інформацію про філософський факультет, то відразу зрозуміла, що тут моє місце».

Заслужений професор Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Олександр Олександрович Мамалуй розповів про етапи формування філософського факультету та зазначив, що по-справжньому він почав самостійно функціонувати лише в незалежній Україні: «З приходом на посаду ректора Харківського університету доктора соціологічних наук, професора В. С. Бакірова, який, до речі, свою першу дисертацію (на здобуття кандидата філософських наук) виконав і захистив як аспірант кафедри філософії, справа з відкриттям філософського факультету не тільки зрушила з мертвої точки, але й досить швидко увінчалася успіхом».

 

 

Акція «Pinkoktober»

ВІД РЕДАКЦІЇ. Наукове товариство медичного факультету за підтримки Всеукраїнської асоціації студентів-медиків розробило проект «Здорова жінка – здорова нація! Стань українкою нового покоління». Всередині жовтня відбулася перша акція «Розмалюй жовтень в рожевий!», присвячена Всеукраїнському дню боротьби з захворюванням на рак молочної залози. Подібні акції проводяться вже близько трьох років, але саме цього разу вирішили змінити формат заходу. Волонтери завітали до деканатів, поспілкувалися зі студентами, яким розповідали про профілактику жіночого здоров'я.


Координатор проекту Олена Деліч, п'ятикурсниця медичного факультету, голова СНТ медичного, зазначає: «Ідея проекту зародилася після перегляду інтерв’ю 29-річної моделі Лорен Вассер, якій ампутували вже другу ногу. Ще в 2012 році модель втратила праву ногу через синдром токсичного шоку – різкого ускладнення бактеріальних інфекцій. Нашою акцією хочемо перестерегти жінок, розповісти про профілактику, використання гігієнічних засобів. Ми розробили 5 напрямків, на яких вирішили загострити увагу: онкоскринінги (профілактичні обстеження, мамографія), психічне здоров'я жінки, стать як фактор ризику до серцево-судинних захворювань, планування дитини (популярний напрямок в медичній сфері, але не в соціумі), здоров’я та права жінок.

Також вирішили не використовувати в назві слова «онко» та «рак», щоб не відлякувати людей. У нашому суспільстві не дуже розвинена культура догляду за собою. Адже навіть від носіння тісної білизни вникає порушення циркуляції крові.

Наприклад, нещодавно держава почала видавати бебі-бокси, але ми більше вивчали тему TORCH-інфекцій. Серед ВНЗ ще не робили таких проектів. В Україні рух не дуже поширений. У світі проводяться подібні заходи до 28 травня – Міжнародного дня активних дій за жіноче здоров’я.

Рак молочної залози та рак шийки матки займають провідне місце серед захворювань. Нижчими є показники в тих країнах, де на ранніх етапах виявляють цю хворобу. Тому ми вирішили пошукати в Харкові лікарню, яка б могла провести безкоштовне обстеження. До речі, студентам та співробітникам університету пропонували пройти безкоштовне обстеження мамолога, УЗД, мамографічне дослідження в поліклінічному відділенні (вул. Лісопаркова, 4)».

Головний символ заходу – Рожева Стрічка, яку використовують організації, залучені до руху з інформування суспільства про рак молочної залози. Спочатку організатори роздумували над назвою «Pinkoktober», але згодом зупинилися на «Розмалюй жовтень в рожевий!.

Любов Харченко, керівник благодійної організації Студентської ради: «Приємно, що люди зацікавилися цією темою. Нам сприяли, пообіцяли далі розповсюдити листівки серед співробітників та студентів. Ми загострювали увагу на необхідності щорічних обстежень в лікарнях та на самообстеженні».

У грудні планують презентувати проект на асамблеї Всеукраїнської асоціації студентів-медиків. Це допоможе в реалізації задуму в інших містах та сприятиме вдосконаленню заходу.

 

Ваша стаття чекає на Scopus

ВІД РЕДАКЦІЇ. Ваша стаття хоче стати відомою та потрапити до Scopus? Про те, як орієнтуватися у Всесвіті бази даних розповів тренер «Elsevier» Сергій Назаровець. У Центральній науковій бібліотеці 19 жовтня він виступив з тренінгом на тему: «Scopus - інструмент для редакторів та дослідників». Scopus містить контент від понад 5 000 видавців з 105 країн світу, де друкують 40 мовами.


Спікер почав з пояснення вмісту бази, розповів про інструменти пошуку. У серпні в Scopus відбулося оновлення (пошуковий фільтр Patent Office, Author ID дослідників в експортованих текстах CSV та TXT, Analyze Author Output). Нові ланки допоможуть легше орієнтуватися в базі. Також лектор відзначив у важливості критеріїв відбору наукових видань для подання в Scopus. Часто науковець хоче надрукувати свою статтю, але журнал його не приймає через те, що тема матеріалу не підходить під загальну концепцію видання. Також наголошувалося на важливості створення списку літератури лише англійською мовою в Mendeley. Сергій Назаровець поділився золотими правилами щодо наукових метрик: завжди використовуйте кількісні та якісні показники для прийняття рішень, а також – кілька наукових метрик для кількісного вимірювання.

На захід зареєструвалося понад 50 осіб. Після тренінгу Сергій Назаровець надав консультації з питань реєстрації на сайті. Також запрошував на вебінари, які періодично проводяться, аби пояснити, як користовутися Scopus.

Мить зупиняла Карина БОНДАР.

Балерина  Варвара Каринська

ВІД РЕДАКЦІЇ. Відбулася презентація фотопроекту «Варвара. Arabesque... Свобода класики. Класика свободи» в колонній залі Каразінського університету. Захід було присвячено дню пам’яті – 35 років з дня смерті – вільної слухачки Каразінського університету, володарки премії «Оскар», видатної дизайнерки та авторки сучасного різновиду балетної пачки Варвари Каринської.


Фотопроект здійснено силами відділу реклами та брендингу Центру зв’язків з громадськістю за кураторством фотографа Світлани Ізюмської. Участь у фотосесіях взяли студенти та співробітники Каразінського університету. Зйомки проходили в балетному вбранні. Унікальні кадри зробили у приміщенні старої будівлі ЦНБ та Центру сучасного мистецтва ЄрміловЦентр.

Серед моделей фотопроекту, яка вперше встала на пуанти, –  фахівець відділу реклами та брендингу центру зв’язків з громадськістю, історик Марина Григор’єва,  нагороджена грамотою Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації.

Т. СОВА.

Посвята студентів-міжнародників

ВІД РЕДАКЦІЇ. Відбулася урочиста посвята першокурсників у студенти-міжнародники – традиційна для факультету МЕВ та ТБ подія. Першокурсникам вручили  грамоти:  Міргунову Павлу, за особливі досягнення у творчій діяльності і спорті,  Садовій Дар’ї – переможниці міжнародного дитячо-юнацького фестивалю-конкурсу «Світ, мистецтво і море» (Болгарія), Марії Гладких – кандидату в майстри спорту з художньої гімнастики, призерці всеукраїнських і міжнародних змагань. Усі першокурсники отримали іменні дипломи й ексклюзивні значки з емблемою факультету.

Проф. В. І. СІДОРОВ, декан: «Це свято, як і наш факультет,  що завжди з тобою. Тут ви отримаєте чудові знання, а ми докладемо всіх зусиль, щоб ваші студентські роки були плідними і яскравими».

Проф. А. П. ГОЛІКОВ: «Знову і знову переживаю із першокурсниками свій перший день в Харківському університеті».

Доц. О. А. ЧИЧИНА, депутат Харківської міської ради: «Студентами МЕВ та ТБ не стають, ними народжуються – лідерами,  які прагнуть конкретного від життя. Я сподіваюся, що імена наших випускників стануть відомими як імена Стіва Джобса, Ілона Маска, Енді Оурхола».

 


Філологічний: від заснування до сьогодні

Всеукраїнська наукова конференція «Філологічний факультет Харківського університету: від заснування до сьогодення», присвячувалася 70-річчю декана філфаку проф.Ю. М Безхутрого. Працювали шість секцій. Побачило світ  видання «Харківський університет і література», в якому зібрано твори відомих письменників, які в різні часи були студентами, випускниками чи викладачами університету.


Перший!

«Супутник-1» –  перший штучний супутник Землі, радянський космічний апарат, запущений людством на орбіту 4 жовтня 1957 р.

«У ту ніч, коли Супутник вперше прокреслив небо, я (…) дивився уверх і думав про передбачуваність майбутнього. Адже той маленький вогник, що стрімко рухався від краю до краю неба, був майбутнім всього людства. Я знав, що хоча росіяни і прекрасні у своїх починаннях, ми незабаром підемо за ними і займемо відповідне місце у небі (…). Той вогник у небі зробив все людство  безсмертним. Людству було передбачено стати безсмертним і той вогник наді мною був першим відблиском того безсмертя… Я благословив росіян за їх дерзання і передбачив створення НАСА президентом Ейзенхауером».

Рей БРЕДБЕРІ.