Субота, червня 15, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Університет від «А» до «Я». Хор

Хор: Ad libitum, «За бажанням»!

ВІД РЕДАКЦІЇ: Академічний хор Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна  – класичне мистецтво,  яке у класичному університеті особливо цінується.

«Ледве вловимий рух диригента – і полилася пісня. Може, то буде задушевна українська «Перепілонька», може, яскрава й бадьора пісня Глієра «Здравствуй, гостья зима». Голоси то злітають, то затихають. Пісня звучить легко й невимушено. А скільки за кожним виступом праці, сил, енергії. І якою радістю світяться обличчя кожного хориста, коли відчувається, що це єдиний організм, а ти – його часточка!», – розповідає студентка державного університету Ю.ГЛУШКО у репортажі  для газети «Вечірній Харків», номер за 27-е грудня 1976 р.

1854 р. за сприяння єпископа Інокентія Борисова у Харківському Імператорському університеті було засновано клас церковного співу. Це і стало початком існування в університетському соборі постійного і добре підготовленого хору. Цей клас існував до початку ХХ ст.

1934 р. ректорат створив при університеті музично-літературно-художню студію. Центральне місце у ній посів хоровий клас. До його складу входило 90 співаків. Керував студією і хоровим класом знаний на той час хормейстер О.О. ПЕРУНОВ.

1946 р. було засновано жіночий хор. З 1949 р. його керівником працювала З.В. ЯКОВЛЄВА. З 1965 р. хором керував А.М. ПТИЦЬ. У 1967 р. на фестивалі самодіяльного мистецтва хор посів І місце як кращий студентський колектив. Старший куратор хорового колективу 1976-го р. І.М. СИДОРОВА у репортажі «Хвилини радості і натхнення» газети «Вечірній Харків»: «За довгу історію у нас склалися певні традиції: урочистий прийом новачків, урочисті вечори-звіти, де випускникам вручають дипломи про присвоєння звання хормейстера. Наш хор подорожував по Волзі і Єнісею, виступав на острові Діксон і в Чехословаччині…».

Напередодні 200-річчя Харківського університету навесні 2004 р. було відроджено студентський хор. Його художнім керівником і диригентом став Андрій Іванович СИРОТЕНКО, який навчався на кафедрі хорового диригування в Харківському національному університеті мистецтв ім. І.П. Котляревського і пропрацював там 15 років, а також є художнім керівником і диригентом Академічного камерного хору ім. В. Палкіна Харківської обласної філармонії.

– Хор називається «Ad libitum», «за бажанням», що відповідає дійсному стану речей. Окрім додаткових балів, нічого прагматичного нас зазвичай не мотивує. Склад хору постійно оновлюється і налічує близько 35 учасників. Хормейстери з 2004 р. змінювались п’ять разів. У вересні 2018 ним стала Тетяна Іванівна КИСЕЛЬОВА . Усі учасники щиро бажають співати і це приносить їм натхнення, а хору – нагороди. Керувати таким хором, створювати мистецтво єдності – неперевершено», – розповідає Андрій Іванович.

За час свого існування хор став лауреатом міського конкурсу студентської самодіяльності «Студентська весна – 2006», Всеукраїнського фестивалю духовних піснеспівів «Від Різдва до Різдва» (м. Дніпропетровськ, 2007, 2009, 2012, 2015, 2018 рр.), Міжнародного хорового фестивалю «Співоча феєрія» (м. Харків, 2011. 2013 рр.). У травні 2008 року хор взяв участь у XXVII Міжнародному фестивалі церковної музики «Хайнувка – 2008» у Польщі. У вересні 2013 – академічний студентський хор університету став володарем Гран-прі ХХ ювілейного Міжнародного фестивалю-конкурсу хорового мистецтва «Південна Пальміра» імені Олександра Зайцева (м. Одеса).

А. І. СИРОТЕНКО: «Через різний рівень співочого досвіду учасників ми розділяємо хор на 2 групи – концертний хор та підготовчий. Вони мають різні програми. На репетиціях зазвичай я керую однією групою, а хормейстер – іншою. Заняття проходять двічі на тиждень. Репетиція включає 15-хвилинні вокальні вправи та власне співи за партитурами. В нашому репертуарі є пісні англійською, німецькою, латинською, іспанською мовами. Зазвичай це духовна музика і обробки народних пісень. Освоюємо академічний спів. Співаємо здебільшого акапельно, хоча іноді готуємо виступи для співу в інструментальному супроводі (на гала-концерті фестивалю «Каразінські хорові зустрічі» виконували «Gaudeamus» в супроводі рояля для 3- хорів, а також виступали з ораторією Г.Ф. Генделя «Месія» у супроводі органа і клавесину в Успенському соборі). До того ж, нещодавно студенти нашого університету організували оркестр, з яким плідно співпрацюємо: на Каразінському зимовому балі 2017-го року ми виконували різдвяні пісні у його супроводі».

18-го жовтня 2018 року Каразінський університет поставив рекорд з найбільш масового виконання духовного гімну «Молитва за Україну». Для заходу були запрошені хорові колективи Харківської державної академії культури, Харківського національного медичного університету, Харківського національного технічного університету. «Молитва за Україну» є постійною частиною репертуару хору «Ad libitum», тому підготовка до виступу не потребувала додаткових зусиль.

Директор культурного центру Каразінського університету Тетяна Дмитрівна СИНИЦЯ: «Хор бере участь в усіх урочистих університетських заходах. Уже третій рік поспіль у травні проходить фестиваль «Каразінські хорові зустрічі», на якому протягом тижня виступають хори з різних ВНЗ, а цього року до заходу приєднались хори з консерваторії та семінарії. Після фестивалю наш хор відвідав літній табір «Фігуровка».

Наталія ТОЛКАЧОВА, завдяки хору  успішно вступила на спеціальність «хорове диригування» Харківського вищого коледжу мистецтв. «Хор дарує незрівнянне відчуття належності до чогось значного, пробуджує чутливість до життя. Хор – це щось  дивовижне. За словами  видатного хорового диригента Володимира Мініна, академічна музика пробуджує душу».

Зараз проходить набір нових учасників хору, відбувається прослуховування. Серед дівчат конкуренція сильніша: потреба у чоловічих голосах вища, бо хлопці у більшості стереотипно вважають співи не мужнім зайняттям, що на думку художнього директору хору, несправедливо, адже справжнє мистецтво не має статі.

Надія РУБІН.