Неділя, червня 16, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Університет від «А» до «Я»

"А" – Адміністративно-господарча частина

ВІД РЕДАКЦІЇ. Стежити за порядком та чистотою в університеті – це головні обов’язки адміністративно-господарчої частини. Вона відповідає за експлуатацію будівель і споруд, теплоенергетику, транспорт, ремонтно-будівельні роботи. Також до неї входять служба головного енергетика, служба головного механіка, служба головного інженера, електротехнічна лабораторія, відділ зв’язку. АГЧ – це структурний підрозділ університету, який здійснює господарське обслуговування. Про те, чим запам’ятався цей рік для співробітників АГЧ читайте в нашому матеріалі.

Володимир Степанович ПАХАРЕНКО, проректор з адміністративно-господарчої роботи: «Були різні назви цього підрозділу: спочатку господарча частина, згодом адміністративно-господарча служба. Ми контролюємо порядок в аудиторіях, коридорах та на прилеглій території, тобто забезпечуємо діяльність університету від покрівлі до підвалу. Роботи йдуть планомірно кожного дня. Відповідно до заявок від деканів, завідувачів кафедр, інших підрозділів ми формуємо робочий план на рік. Надходить приблизно 100 заявок на день. Штат АГЧ, який обслуговує всі корпуси та бази практик, складає понад 600 осіб. Посаду проректора з адміністративно-господарчої роботи обіймав Анатолій Миколайович Удод (з 1999 до 2016 рр.)».  Володимира Степановича Пахаренка призначили проректором з адміністративно-господарчої роботи 4 травня  2016 р. З 1972 р. до 2003 р. перейшов на службу в органи внутрішніх справ. У 1987 р. закінчив ХІБІ (спеціальність – інженер-будівельник). У Каразінський прийшов у вересні 2000 р., де отримав посаду заступника проректора з адміністративно-господарчої діяльності. У 2002 р. став начальником відділу капітального будівництва та реконструкції, з лютого 2006 р. працював головним інженером.

– Після переїзду у 2004 р. Харківського військового університету Каразінському дісталася будівля за адресою: майдан Свободи, 6. Ми прийняли її в напівзруйнованому стані. Першочергову увагу приділили покрівлі (реконструйовано – 6 000 км2), відбудували більш ніж 250 аудиторій (3 000 км2), 120 санвузлів, встановили пандуси. Є можливість далі розширювати аудиторний фонд в Північному корпусі Готуємо бібліотеку з двома читальними залами, яка розміщуватиметься в 3 корпусі (8, 9, 10, 11 поверхи). Уже провели тендери, тому плануємо до початку осіннього семестру 2019 р. ввести 2 читальні зали бібліотеки в експлуатацію. За проектом зали обладнаються комп’ютерною технікою, відеоапаратурою, інтерактивним дошками. Йдемо в ногу з часом, – зазначає Володимир Степанович.


За участі Володимира Степановича були проведені роботи з перенесення бронзової постаті засновника альма-матер Василя Назаровича Каразіна, встановлення пам’ятників історику Дмитру Багалію та математику Олександру Ляпунову, бюстів лауреатів Нобелівської премії – І.І. Мечникова, Л. Д. Ландау та Саймона Кузнеця. Керував роботами зі встановлення монумента українському письменнику П. П. Гулаку-Артемовському.
– Також за час моєї роботи в університеті відкрили Музей археології, реконструювали будівлю НДІ астрономії, виконали роботи з благоустрою прилеглої території. Нині закінчуються роботи з обладнання музею М. П. Барабашова. Архітектором, автором дизайн-проекту виступає Олена Євгенівна Фондорко, яка проектувала «Karazin Student Hall», Музей археології, навчально-лабораторний корпус, музей М. П. Барабашова, НДІ астрономії. На відвідувачів чекатимуть цікаві експонати, прилади ХVIII – XIX сторіччя. 19 листопада відкрили студентський клуб «Karazin Student Hall», який готували 3 роки. Велику роботу провели з реконструкції оновлення спорткомплексу «Каразінський». За сприяння міськради збудували футбольний майданчик для студентів (подвір’я гуртожитку №10). Уже провели тендер на обладнання  огорожі довжиною більше ніж 900 м. Для модернізації спортивних споруд заклали 62, 8. млн. грн. Зробимо трибуни та стадіон на 5 полів: міні-футбол, гольф, баскетбол, регбі, волейбол. На облаштування було виділено 780 тисяч гривень, 400 тисяч з яких надало місто. Створено місце відпочинку для молоді в університету: ректор посприяв установці 6 тенісних столів. Уже навесні студенти зможуть грати на перервах у теніс та відпочивати біля невеличкого фонтана.
У перспективі упорядкування зовнішнього та внутрішнього вигляду гуртожитків, особливо № 2, №4, №5, №6, №9. У грудні в гуртожитку № 9  закінчимо установку пластикових вікон. Студенти неодноразово заявляли на зустрічах з ректором саме про потребу облаштування гуртожитків із заміною старих вікон на нові металопластикові. Завершуємо ремонт санвузлів і місць загального користування, займаємося утепленням будівель, реконструюємо систему подачі гарячого та холодного водопостачання. Гуртожиток на Олексіївці є кінцевою точкою міста, зазвичай, до останніх поверхів не доходить гаряча вода. Є наміри влітку 2019 р. встановити додатково насосну станцію для нормалізації гарячого водопостачання в гуртожитку №9.
У гуртожитку № 7 відремонтували 2- 5 поверхи, обладнали нові кухні, санвузли, на 70 % замінили вікна на металопластикові. Цьогоріч багато уваги приділили гуртожитку №  6. Воно є найбільш красивим та відремонтованим всередині. Наступного року плануємо встановити двохсхилий дах, утеплити фасад гуртожитків № 2, № 4, № 5, № 6. У гуртожитку № 4 розпочато капітальний ремонт поверхів, які належали санаторію-профілакторію «Буревісник». До Нового року закінчимо 5 поверх, – розповідає про плани Володимир Степанович.
Як раніше зазначав  ректор, академік В.С. Бакіров, на зустрічі з викладачами та співробітниками університету, на біостанції у с. Гайдари уже обладнали фундаменти під монтування нових 15-ти будинків. Тепер по сусідству з віщуном-байбаком Тимком буде розміщуватися зручне та сучасне містечко на базі біофаку. На період практики студенти житимуть по 4 особи в будиночках, які обладнали усіма інженерними комунікаціями. На Вченій раді затверджено положення, за яким на розбудову бази-практики виділили 11 млн гривень. До квітня 2019 р. буде закінчено усі роботи. Окрім цього, планується відремонтувати гуртожиток РБЕКС в с. Гайдари для виїздів на практику студентів цього факультету, встановлено 3 будиночки для студентів ГГРТ. Підведено газ до лабораторії екології водних організмів, яка розташовується на Печенізькому водосховищі в с. Мартове.
– Цього року повністю обновили автотранспортний підрозділ. Закуплено і експлуатується для господарчих потреб 3 автобуси: на 55 місць, 14 місць та 19 місць у кожному. Здійснено 7 екскурсійних виїздів співробітників історичними місцями. Наприклад, до Всеукраїнського дня бібліотек співробітники нашої бібліотеки відвідали Петриківку Дніпропетровської області. Також нещодавно їздили на екскурсію до Святогірська Донецької області.  Студентам надавали транспорт до табору «Фігуровка» та на біостанцію в с. Гайдари. За підтримки профспілки здійснюємо екскурсії Полтавщиною, Харківщиною, Донеччиною.
Утеплено понад 3 000 м2 університету – це 5 та 10 корпуси.  Усунена аварійність 7 корпусу. Замінили 840 вікон на металопластикові, понад 2 000 світильників – на енергозаощадливі. У грудні на Вченій раді буде розглянуто план щодо виділення в 2019 р. на енергозбереження в гуртожитках приблизно 40 млн  гривень та на їхні об’єкти понад 30 млн гривень. Будуємо котельню (виділено 10, 6 млн грн.) на фізико-технічному факультеті, яка автономно обслуговуватиме гуртожиток та навчальний корпус ФТФ за адресою: вул. Курчатова, 31. Автономне опалення складатиме 40% економії та  окупиться протягом 3-4 років.
Відтепер до нас приєднується лікарняний комплекс – база практики для студентів медичного факультету. Це додатково потребує опіки та обслуговування, – каже Володимир Степанович.
В адміністративно-господарчій частині працюють люди з різноманітним досвідом. Володимир Степанович говорить: «Хотілося б відзначити роботу комендантів головного навчального корпусу  на пл. Свободи, 4 – Лідію Олександрівну Зубрєву, Валерія Розакулієвича Резаєва, Зінаїду Василівну Глушач – вони працюють зранку до вечора і дуже часто на вихідні та свята протягом більше ніж 40 років. Честь і хвала працівникам з великої літери. Понад 19 років працює начальник автотранспортного підрозділу Віктор Анатолійович Клименко. Завжди своєчасно ремонтує автотранспорт, безперебійно забезпечує обслуговування різних заходів, які проводяться на базі університету. За його ініціативи та сприяння поновлено автопарк. Багато років плідно віддає себе роботі ветеран праці, учасник будівництва космодрому Байконур, заступник головного інженера Віктор Іванович Рябенький. Уже минуло 80 від дня народження та багато років відданих служінню Університету працівникам з великої букви: інженеру Івану Івановичу Гусєву, провідному інженеру Миколі Йосиповичу Щиголю. У великому колективі ще багато простих працівників, які заслуговують щирої подяки за їхню віддану працю на благо Каразінського».
Заступник начальника господарської служби Олександр Миколайович ОРЛОВ закінчив Іркутський державний технічний університет за спеціальністю «Гірничий інженер-металург». Переїхав до Харкова в 70-х рр. В освітній сфері працює з 1998 року. У системі університету перебуває з 2004 року, але спочатку працював у Північному корпусі, з 2013 р. – у Головному. Заступник начальника господарської служби О. М. ОРЛОВ: «До обов’язків господарчої служби входить чистота і порядок всередині корпусів. До АГЧ також належить служба гуртожитків. Господарча служба відповідає за підготовку до конференцій та міжнародних зустрічей, студентських заходів. Ми стежимо за санітарним станом університету, забезпечуємо аудиторії меблями, заключаємо договори з різним організаціями щодо вивозу сміття, дезінфекції та дезодорації приміщень. Щорічно беремо участь в прибиранні території міста, навесні та восени проводиться акція «За чисте довкілля». Хотілося б, щоб студенти також допомагали в подібних заходах. Активно займаємося озелененням зовнішньої території. Навколо навчального корпусу на пл. Свободи, 4 корпусу висаджено більше 100 туй, ялинок та вічнозелені кущі ялівцю. У 2018 р. брав активну участь у виборчій комісії з проведення виборів ректора. Ми організовували вибори в 4 корпусах. Займалися установкою кабінок, облаштуванням приміщень. Також запам’яталася сама форма голосування, адже це вперше всі могли взяти участь у виборах. Як правило, для нашої служби головним святом також є 1 вересня. Готуємо для першокурсників сцену, музику, факели, повітряні кульки».

За виконанням основних завдань АГЧ стежить і Олександр Володимирович СТРІЛЯНИЙ, начальник господарчої служби: «Можливо, на перший погляд ніхто не помічає тієї роботи, яку ми виконуємо. Якби ми її не робили, то відразу б постала низка запитань. Нині коменданти отримали завдання, порахувати, скільки потрібно дозаторів для мила, електричних сушок, тримачів для паперових рушників. Уже внесли це в план закупок на 2019 рік. Працюємо над забезпеченням необхідними приборами найвіддаленіших санвузлів. Усі завдання, які нам ставить ректор, ми поступово втілюємо в життя. Іноді, звичайно, не вистачає людей, адже відповідаємо за чистоту і на прилеглих територіях (Головний корпус, Свободи, 4; Північний корпус, Свободи, 6; економічний факультет та КШБ, Мироносицька, 1; фізико-технічний факультет, пр. Курчатова, 31; Університетський ліцей, пр. Науки, 20). Як керівник намагаюся налагодити взаєморозуміння між усіма відділами. Мені важливо скоординувати людей так, щоб вони розуміли, яке перед ними стоїть завдання. Потрібно налагоджувати вертикаль між заступниками та комендантами. Намагаюся обходити територію кожного дня. Дивлюся, що потребує ремонту. Звичайно, для організації ефективної роботи потрібен життєвий досвід. Хоча я лише рік на своїй посаді, проте вже давно працюю в господарчій сфері. Завжди готовий вислухати будь-які скарги, за що буду вдячний. На сьогодні ми отримали дозвіл на висадження нових ялинок. Пам’ятаю, як у 2016 р. всохло дерево, яке найчастіше наряджали на Новий рік. Я тоді домовився з директором ботанічного саду Олександром Альохіним щодо нової ялинки. Ми привезли її разом з груддям землі, разом вони важили приблизно 5 тон. Цього року вже обрали, яку будемо наряджати. Готуємо гірлянди та іграшки. Хочеться, аби всім це додало новорічного настрою».
Працівники АГЧ – це люди, які роблять життя університету більш гучним під час концертів, більш чистим після насиченого робочого дня, більш легким під час ліфтових перевезень та автомобільних подорожей, більш веселим під час бою курантів годинника, який розташовується на Головному корпусі. Стежмо за собою в гуртожитках, їдальнях та під час перерв, аби співробітники  АГЧ  також могли відчути вашу турботу.

Карина БОНДАР.