Середа, листопада 29, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Змагання ХХІ століття

Хакатон «Smart Kharkiv & IoT»


ВІД РЕДАКЦІЇ. З 16 по 18 листопада у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна тривав Хакатон – IT-захід, який зібрав коло ста студентів з різних ВНЗ Харкова. Його провели за підтримки провідних українських та американських IT-компаній: TEAM International, Global Logic, Sigma Software, Intetics. Хакатон проходив у форматі безперервного 48-годинного марафону студентів-розробників систем в сферах компетенцій «Розумне місто» (Smart City) й «Інтернет речей» (IoT). Наприкінці команди презентували свої проекти учасникам і суддям.

Історія заходу

 

 

Уп’яте у стінах Каразінського університету проходить масштабний студентський форум розробників – Хакатон (від англ. hack та marathon). У дебютному 2014-му році подібний захід відбувся двічі: спочатку – лише серед студентів факультету комп’ютерних наук, але через півроку поширився на весь університет. Саме тоді, на другому хакатоні, одна з команд реалізувала свій власний мобільний додаток Ink Hunter, за допомогою якого можна було приміряти малюнок татуювання на своєму тілі. Ідея сподобалася фахівцям з США, які навіть запросили тодішніх переможців до себе працювати. Третій «48hackathon» зібрав навколо себе молодь з різних вишів Харкова (ХНУ імені В.Н. Каразіна, НАУ імені М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», ХНУРЕ та НТУ «Харківський політехнічний інститут»), а два роки назад 48-годинний марафон під новою назвою «SpinOffHack» навіть тривав паралельно у трьох містах України: Києві, Харкові та Львові. Цього року Хакатон нового формату під назвою «SMART KHARKIV & IOT 2018» знов об’єднав у стінах Колонної зали Північного корпусу молодих IT-шників з різних ВНЗ Харкова.

 

Що таке IoT?

 


Якщо розшифрувати незрозумілу абревіатуру, отримаємо «Internet of Things», а, перекладаючи на рідну мову, – «інтернет речей». Спробуємо пояснити на побутових прикладах. Уявіть собі холодильник, який самостійно замовляє улюблену їжу господаря або дзеркало, що відображає не тільки ваше обличчя, але й актуальний час, температуру на вулиці та останні новини. Саме такий проект «розумного дзеркала» запропонувала на нашому Хакатоні одна з команд. 
Інтернет речей може стосуватися не тільки домашніх предметів. Ця технологія активно використовуються в оснащенні міст. Наприклад, «розумні світлофори», що допомагають зменшити кількість заторів на дорогах або смарт-лічильники, які повідомляють про споживання енергії. Подібні інновації формують концепцію «Smart City» (Розумне Місто). Мета – поліпшення умов життя в місті та країні. Цю корисну функцію мали нести в собі й стартап-рішення хакатонівських команд.

 

Як це було?

 


В інтелектуальній битві змагалася 21 команда, кожна складом від одного до п’яти учасників. Протягом двох діб вони мали згенерувати унікальну ідею, проробити бізнес-модель та створити презентацію. Їжею та робочим простором їх забезпечили організатори. 
– Порівняно з минулими роками спостерігається тенденція омолодження команд. Сьогодні у нас бере участь чотири команди першокурсників! І ми бачимо, що вони свідомо прийшли на цей захід. Може, вони ще не все знають в IT-сфері, але приходять зі своїми думками, напрацюваннями та мають намір їх розвивати, – розповідає заступник декана ФКН з наукової роботи Олена Геннадіївна ТОЛСТОЛУЗЬКА.


Одним з таких сміливців є колектив першокурсників під назвою «Neuromancer». Враженнями від заходу поділився капітан цієї команди, студент 1 курсу ФКН ХНУ імені В. Н. Каразіна Костянтин МИСЛИВЦЕВ: «Я почув про Хакатон в соціальних мережах і зацікавився, адже пропозиція видалася цікавою та давала можливість показати свої сили. Я відразу почав збирати команду серед свого потоку і швидко знайшов бажаючих. Ми знали, що на першому курсі практично ніколи не беруть участь через відсутність навичок і починають тільки ближче до третього. Тому навіть не замислювалися про перемоги в номінаціях і йшли за корисним досвідом.  Під час створення ідеї ми відштовхувалися від основних критеріїв оцінки журі: корисність для міста, соціальна ефективність, рентабельність та оригінальність. Аби продукт був затребуваний, потрібно, щоб він вирішував нагальну проблему. І ми вирішили створити мобільний додаток «My city» у вигляді інтерактивної карти міста з усіма подіями, акціями, заходами тощо. Це було наше перше подібне змагання, яке виявилося досить виснажливим і складним процесом для всієї команди. Брати участь було весело і цікаво, але все ж відсутність у нас необхідних навичок відчувалася».
Відсутність деяких навичок та знань недосвідченим першокурсникам допомагали компенсувати ментори, які є невід’ємною складовою кожного Хакатону. Ментори – це кваліфіковані фахівці, які протягом турніру давали поради, направляли всіх учасників на вірний шлях, відповідали на питання. 
– Я абсолютно не засмучений тим, що знаходжуся тут саме в якості ментора. Судді можуть поверхово оцінити те, що тут відбувається, а я знаю це все зсередини: яка група працювала з уже наявними даними, яка згенерувала ідею безпосередньо на Хакатоні й за два дні розвинула до таких результатів, що можна вже виходити на ринок з готовим продуктом. Мене вражає енергетика цих молодих людей. На жаль, їх не багато, але тим вони й цінніше, – розповідає один з менторів Микола ЧЕРНИШОВ.
Після 48-годинної розробки проектів, безсонних ночей, емоційного спілкування з менторами та потенційними роботодавцями, літрів випитої кави, команди нарешті презентували свої результати суддям. За чотири з половиною години демонстрації було запропоновано багато цікавих, конкурентоспроможних продуктів. Через це обрати переможців було складно, але члени журі прийшли до спільного консенсусу та визначили найкращих у п’яти номінаціях.


За «Краще бізнес-рішення» визнання отримала команда «ID_IOT». Вони спроектували так званий MarketCV – це система моніторингу та аналізу потоку відвідувачів закладу за допомогою комп'ютерного зору і нейромереж.
«Найкраща ідея» - колектив«IDOL», який розробив технологію приховування даних всередині твердотільних об'єктів. Був представлений робочий прототип, що зчитує заховане слово з пластикового кубика 3х3х3 см, який зовні не має ознак наявності в ньому зашифрованої інформації. Сам кубик був надрукований під час Хакатона на 3D-принтері. Назва цього проекту – Stego Solid Key (SSK).
У номінації «Кращий прототип» перемогу здобула команда «Mandarin» у складі… однієї людини! Юрій Афанасьєв, студент ХНУРЕ, самостійно розробив проект MASSC-A та навіть виборов перемогу. Юрій запропонував втілити концепцію «розумного будинку» в офісних або учбових закладах. Його «маска» – це система управління доступом та клімат-контроль.


Переможці в номінації «Кращий додаток» звернулися до проблеми порушень правил дорожнього руху. «BrainDrain» розробили контроль за безпекою в зонах стоп-ліній за допомогою фіксації правопорушень.


– На мою думку, Хакатон пройшов навіть краще, ніж очікувалося. Були деякі труднощі на старті, доводилося переносити дати, бо не встигали через різні організаційні моменти. Ми мали вислухати всі побажання учасників, організаторів, спонсорів… В результаті все вдалося об’єднати й провести захід на високому рівні. Хакатон організований спільно з компаніями, зацікавленими в талантах і загальноосвітніх процесах. Це дуже високе досягнення Каразінського університету. Від себе, від всієї нашої кафедри і факультету КН хотів би побажати, щоб подібні IT-марафони відбувалися надалі систематично та за підтримки університету, – резюмував старший викладач кафедри електроніки і управляючих систем ФКН ХНУ імені В. Н. Каразіна О. М. РАЛО.
Вітаємо переможців та бажаємо всім учасникам натхнення у майбутньому!


Дар’я  КОСТЄВА, наш спекор.