Четвер, червня 20, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Академічний гурток

“Experto Сrede” Вірте  досвідченому!

 

ВІД РЕДАКЦІЇ: Восени минулого року в Караінському народилося дуже цікаве «дитя»: академічний гурток «Experto crede» –  «Довіряй експерту», «Довіряй досвіду». Мета університетського академічного гуртка, закладена в цьому вислові – поспілкуватися з  тими, хто має величезний науковий досвід та бажання поділитися своїми спогадами, розповісти про яскраві моменти творчого життя. Наш спецкор Д.КОСТЄВА побувала на  зустрічі із членом-кореспондентом НАН України, завідувачем кафедри астрономії та космічної інформатики фізичного факультету, представником харківської наукової планетної школи академіка М. П. Барабашова професором Ю. Г. ШКУРАТОВИМ.

Відбулася творча зустріч  у форматі magister dixit (вчитель сказав).  Про час, про космос та про себе – так можна назвати цю розповідь.  Юрій Григорович поділився цікавими спогадами та відповів на всі питання, що турбували публіку. Ми дізналися, що з майбутньою справою життя він вперше зіткнувся у шостому класі, коли до рук йому потрапила книжка з астрономії. Після її прочитання маленький Юрко випросив у батьків телескоп та почав досліджувати нескінченний космос. Юрій Григорович:

«…І після цього я пропав…»

- Я пам’ятаю цю ніч:  лише за одну ніч я відкрив три планети – Юпітер, Сатурн та Марс. І все… після цього я пропав. Але найбільш неприємним наслідком було те, що я почав чіплятися з питаннями до вчителя фізики!

Саме цей вчитель направив Юрія Шкуратова до астрономічного гуртка, керівником якого  був «другий батько» нашого героя – Сергій Іванович СОРІН.  Разом із ним учасники гуртка самостійно будували телескопи, які влітку вивозили на територію Шемахинської обсерваторії та вивчали небо. Чи був у вас в житті момент абсолютного щастя? Щоб у цю саму мить, переживаючи її тут і зараз, зрозуміти, що ви щасливі. Юрій Григорович усвідомлював цей стан саме в ті літні азербайджанські ночі. Потім вступив на фізичний факультет ХДУ, з якого був майже відрахований двічі. Молодий астроном просто не встигав записувати лекції та не дуже любив відвідувати всі пари. Але бібліотечні конспекти він зберігає і досі.

У рамках заходу експонувалися напрацювання Юрія Григоровича Шкуратова, зокрема книги  з досліджень небесних тіл та поляризації світла. Що ж це була за зустріч! Навіть мені, філологу, було страшенно цікаво. Справді: “Experto Сrede”. Присутні почули про життя астрофізика за часів СРСР та незалежної України, обговорили декілька питань всесвітнього масштабу: чи є нескінченним Всесвіт? чи були американці на Місяці? яким чином у Землі з’явився супутник? чи є життя на Марсі? та багато ін. І якщо Вам цікаво почути відповіді на найбільш незвичайні запитання чи набратися досвіду від видатних вчених, приходьте на  чергове засідання академічного гуртка Experto Crede!

Засідання гуртка відбуваються у конференц-залі ЦНБ. Ми поспілкувалися з директором бібліотеки І. К. ЖУРАВЛЬОВОЮ та дізналися про історію  проекту: «Популяризація науки серед молоді, виховування любові до справжнього класичного знання та гордості за університетську наукову спільноту – мета цього гуртка. Студенти, школярі поряд з академіками, вченими університету мають можливість брати участь у дискусіях, обговорювати нагальні наукові проблеми. А науковці, які займаються різноманітним спектром досліджень, спілкуються, дізнаються один від одного щось нове та відкриваються з неочікуваного боку. Перше засідання ми провели у вересні у рамках  міжнародної конференції «Креативність класики: сучасна бібліотека очима молодих». На другому засіданні відбулася жвава дискусія з теми штучного інтелекту: професори А.І. Божков і В.М. Куклін гаряче обговорювали питання – чи слід боятися штучного інтелекту. Класична латина говорить  – cаrре diem – лови  день,  не втрачай можливості поспілкуватися, тим більше із  найвідомішими вченими світу!».

Д. КОСТЄВА.