Четвер, грудня 07, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

На кафедрах

 

Усе попереду

ВІД РЕДАКЦІЇ. Кафедра цивільно-правових дисциплін створена у 2005 р. Вона здійснює підготовку зі спеціальності «Правознавство». Очолює кафедру доктор юридичних наук  проф. І. В. ВЕНЕДІКТОВА, голова спеціалізованої вченої ради  факультету. У складі кафедри 4  доктори юридичних наук, 9 кандидатів юридичних наук, 1 викладач.


Проф. І. В. ВЕНЕДІКТОВА: «Я вважаю, що основним досягненням нашої кафедри є утворення великого професійного кістяка. Спочатку кафедра нараховувала всього 5 осіб. Зараз на кафедрі відкрита аспірантура, докторантура, працює рада з захисту кандидатських та докторських дисертацій з нашої спеціальності. Окрім того, у нас діє Школа приватного права. Звичайно, найбільше радують досягнення студентів. Наприклад, 19 квітня 2019 року студентка 3-го курсу Каріна Коломоєць стала переможницею у Всеукраїнському конкурсі наукових студентських робіт зі спеціальності «Право». Основа кадрового наповнення кафедри – це випускники. Доц. В. О. Савченко та ст. викладач О. І. Карпенко – наші студенти, потім – аспіранти. Саме молодь формує політику наукових напрямків і досягнень, робить запит на інтерактивні підходи до освіти. Фахівці юридичного використовують не лише лекторний матеріал, а й працюють за формою дебатів, судових процесів, «мозгових штурмів». Ми вважаємо, що всі теоретичні навички потрібно закріплювати на практиці. Я щаслива працювати на факультеті вже 15 років. Два викладача кафедри стали суддями Верховного Суду – О. Р. Кібенко (Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду) та С. Ю. Бурлаков (пройшов за конкурсом до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду). Ми зробили дуже багато, але я впевнена, що найцікавіші проекти, які відповідатимуть викликам сучасного світу з глобалізаційними тенденціями, ще попереду».

 

Запорука розвитку факультету – якісний менеджмент

ВІД РЕДАКЦІЇ. Участь у діяльності юридичного факультету в Олександра Олександровича ЖИТНОГО почалася на умовах сумісництва в 2004 році. За цей час він працював старшим викладачем, доцентом, професором кафедри кримінально-правових дисциплін. З грудня 2015 р. Каразінський стає для нього постійним місцем роботи. З жовтня 2016 року очолює кафедру кримінально-правових дисциплін. На сьогодні Олександр Олександрович є автором та співавтором 8 монографій, 5 підручників, низки енциклопедичних видань. Під його керівництвом захищено 8 кандидатів юридичних наук, 4 здобувачі готують дисертації на здобуття наукового ступеню.


— Ви спостерігали за розвитком кафедри та факультету. Що можете відзначити серед змін, які відбулися?

— Одна з запорук розвитку факультету – це підтримка з боку адміністрації університету та постійна увага й контроль з боку нашого декана Тетяни Євгеніївни. Вважаю, що її талант та вміння планувати та прогнозувати не лише забезпечив життєздатність нашого факультету в жорстких умовах конкуренції на ринку надання освітніх послуг в сфері права, а й безпосередньо визначив позитивну динаміку розбудови нашого факультету. Без правильно побудованого менеджменту неможлива ефективна робота великого творчого колективу, яким ми наразі стали. За 15 років відбулося кількісне та якісне зростання юридичного. Я починав працювати, коли факультет займав 3-4 кабінети в Головному корпусі, працівників не було багато. За цей час факультет розвинувся в повноцінний і потужний структурний навчально-науковий підрозділ Університету. Найбільше на юридичному мені запам’ятовується святкування Дня факультету, яке завжди є креативним і натхненним. Здатність поєднати службове й неформальне спілкування підкреслює уважне й вимогливе та водночас людяне ставлення до студента. Студенти можуть звернутися до викладачів з будь-якою проблемою і одержать допомогу чи, принаймні, пораду. Тільки з позитивним налаштуванням можна підготувати майбутнього юриста-професіонала. Особливості майбутньої фахової діяльності випускників вимагають формування в студентів звички ставитися до людини гуманно, поважати її права й законні інтереси, бути готовим боротися за них. Приклад такому ставленню мають подавати й подають викладачі факультету.

Кафедра кримінально-правових дисциплін створена з самого початку нашого відносно молодого, але, як це не парадоксально, й найстаршого в Харкові юридичного факультету. Кажу так, бо саме з Імператорського Харківського університету розпочався розвиток юридичної науки й правничої освіти в нашому місті. На кафедрі кримінально-правових дисциплін працює 13 співробітників, з них – 5 докторів юридичних наук (четверо мають вчене звання професора). Предмети, викладання і вивчення яких забезпечує кафедра, в першу сприяють одержанню знань і формування навичок для тих, студентів, які планують працювати в правоохоронних та судових органах. Також беремо участь у підготовці  юристів-міжнародників. Кафедра викладає такі дисципліни: «Криміналістика», «Кримінологія», «Кримінально-виконавче право», «Актуальні проблеми діяльності судових та правоохоронних органів» та інші. До випускного іспиту бакалаврів та до завдань на вступ у магістратуру входять дисципліни «Кримінальне право» й «Кримінальне процесуальне право». Студенти беруть участь у змаганнях з кримінального права. Студентська команда юридичного факультету була призером Науково-практичного турніру з кримінального права імені Ярослава Мудрого (2017). Про якість викладання свідчать і результати вступу до магістратури. Саме юристи першими вступали на магістратуру за технологією ЗНО за спеціальністю «Право». Показник цього з кримінального права – 8 місце в Україні. Вважаю, що це гарний результат, адже ЗВО, де готують спеціалістів з юридичних наук, більш ніж 200.

— Де студенти мають можливість проходити практику?

— Загалом саме наша кафедра забезпечує навчальну та виробничу практику. Відповідальним за практику є доц. Ю. П. Янович. Ми налагодили ділові зв’язки щодо баз практики із з Харківським апеляційним судом, з Харківським окружним адміністративним судом, з Харківським апеляційним адміністративним судом, з Харківським апеляційним господарським судом. Крім цього студенти проходять практику у територіальних підрозділах Національної поліції України. Завдяки цьому співробітництву студенти мають змогу зрозуміти різні аспекти роботи юриста. Крім того, працює й юридична клініка «Практико-освітній центр „Юридична допомога“» при юридичному факультеті.

Намагаємося забезпечити безпосередню комунікацію студентів з роботодавцями. Це відбувається в рамках «Тижня кар'єри». Регулярно влаштовуємо мотиваційні зустрічі з представники адвокатури, прокуратури, з керівниками відділів головного управління Нацполіції. Нещодавно провели захід з фахівцями Державної установи «Центр пробації». Студент, який приходить на 1 курс, насправді не до кінця розуміє, які компетенції й вимоги включає в себе його професія. Завдяки таким заходам орієнтуємо молодь, які предмети доцільно вивчати поглиблено згідно з обраною спеціалізацією.

Підготовка професіоналів

ВІД РЕДАКЦІЇ. З моменту утворення кафедри конституційного і муніципального права (2008) її очолює доц. Марк Миколайович ВОРОНОВ. Юридичний факультет активно займається підготовкою методичних матеріалів з навчальних дисциплін, зокрема нині на кафедрі готується підручник з конституційного права України. Марк Миколайович розповів, як розпочав свою кар’єру в Каразінському університеті:

– Перед  тим, як перейти до університету я працював секретарем Харківської міської ради IV скликання. У 2007 р. переді мною постала дилема: повернутися викладати до Харківського інституту внутрішніх справ чи спробувати себе в іншому місці. Декан юридичного факультету Тетяна Євгеніївна Кагановська запросила мене на кафедру державно-правових дисциплін. Її ентузіазм та амбіційн6ість дуже мені сподобалися, маю велику честь працювати з нею в команді. З задоволенням погодився на посаду завідувача кафедри, яка була створена за її ініціативою,  адже новий проект завжди цікавіший. Я не шкодую, що обрав юридичний факультет. Каразінський університет – один з головних брендів Харкова, я пишаюсь, що працюю в нашому університеті.

– Розкажіть, про досягнення кафедри.

– У складі нашої кафедри перебуває проф. В. О. Серьогін та 9 кандидатів юридичних наук. Вважаю, що ми здійснюємо навчальний процес на високому рівні. Про це свідчать досягнення наших студентів: переможці Всеукраїнських студентських наукових робіт (Олександр Зозуля, вже захистив кандидатську дисертацію; Ярослава Олійник, навчається в магістратурі, працює над дипломною роботою на кафедрі). Ярослава Олійник була в складі каразінської команди, яка здобула диплом ІІІ ступеня у змаганнях на ІІІ Міжнародному студентському саміті (ІІІ International student summit) «Перспективи збереження і розвитку демократичних тенденцій функціонування держави в умовах загострення глобалізаційних викликів». У квітні наші студенти їздили на олімпіаду в Дніпро. На кафедрі маємо гурток з конституційного права, де підбираємо найкращих студентів для участі в різних заходах. Радий, що на кафедрі утворився колектив однодумців, кожен здатен не лише виконувати свої обов’язки, але й спільно працювати в команді. Перед нами ставлять амбіційні завдання. Ми намагаємося все втілити в життя. Серед негативних моментів можу виділити те, що нам, як і іншим гуманітарним напрямкам, складніше опублікуватися в наукометричних базах «Scopus» та «Web of Science». Це резерв для нашого вдосконалення. Адже для юристів існує не так багато спеціалізованих видань. Нещодавно підготували грантову пропозицію на дисципліну «Європейські стандарти місцевого самоврядування та регіональна політика Європейського Союзу». На жаль,  в нашій освітній системі є суттєвий  недолік, який не дозволяє після закінчення аспірантури  гарантовано отримати  робоче місце.

– Що Ви вважаєте найважливішим у своїй поточній роботі?

– Складно щось виділити. Люблю систему в роботі. Диявол ховається в деталях, як-то кажуть. Найважливішим є створення професійного колективу. Якщо працівники віддаються своїй роботі, то завжди буде позитивний результат. У всіх можуть виникати помилки. Не помиляється той, хто нічого не робить. Але головне досягнення – високий професійний рівень, який досягається методом спроб та ПОМИЛОК.

Створення нових кафедр – це виклик часу

ВІД РЕДАКЦІЇ. Кафедра міжнародного і європейського права утворена в 2016 році. Її очолює проф. Тетяна Леонідівна СИРОЇД, яка працює в університеті з 2011 року. На сьогодні на кафедрі працює 7 викладачів, 3 мають науковий ступінь кандидата юридичних наук, 3 – доктора юридичних наук.

Кафедра міжнародного і європейського права здійснює фахову підготовку студентів юридичного факультету 1–6-х курсів денної і заочної форм навчання зі спеціальності 082 «Міжнародне право», 293 «Міжнародне право», 081 «Право» та забезпечує викладання загальнообов’язкових курсів. Ініціатором створення кафедри виступила  декан факультету Тетяна Євгеніївна.


Проф. Т. Л. СИРОЇД:

У зв’язку з відновленим курсу держави на зближення з Європейським Союзом, включенням до європейського правового простору, необхідністю виконання рішень Європейського суду з прав людини, виникла необхідність у підготовці  фахівців у сфері міжнародного права та права Європейського Союзу, які будуть спроможні захищати національні інтереси держави за допомогою міжнародно-правових інструментів, представляти її громадян у міжнародних судових структурах, в Європейському суді з прав людини, адаптувати і використовувати міжнародно-правові норми і принципи в національній правовій системі. З 2016 р. на кафедрі існує науковий гурток, який являє собою творчий колектив студентів, що об’єднані з метою якісної підготовки кваліфікованих юристів-міжнародників, формування у них первинних систематизованих навичок науково-дослідної роботи та вміння застосовувати в практичній діяльності найновіші наукові досягнення. Участь у роботі гуртка стимулює активну творчу працю студентів у процесі навчання і оволодіння спеціальністю. Діяльність гуртка надає можливість виявляти серед них найбільш працелюбних, обдарованих, креативних, створювати умови для їхнього творчого зростання. Студенти – гуртківці беруть участь у різноманітних конкурсах та олімпіадах. Наприклад, у лютому 2019 року студенти 3-го курсу А. Х. Руденко, О. А. Прилипко та А. В. Юдіна під керівництвом викладачів кафедри брали участь у конкурсі Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition Ukrainian National Rounds «Spirit of Jessup Team» Case Concerning the Kayleff Yak.

– За що Вам подобається викладати на юридичному факультеті?

– Молодий, завзятий, перспективний, натхненний колектив на чолі з деканом, що стимулює до підвищення професійного рівня. Різноманітний студентський склад не тільки за рівнем підготовки, але й представленням різних освітянських шкіл, зокрема, за напрямом 293 – Міжнародне право навчаються студенти-іноземці з держав СНД та інших зарубіжних країн. Можливість поділитися своїм науковим досвідом зі студентами та аспірантами, долучити велику аудиторію до науки міжнародного права.

 

Хочеш щасливо жити – люби свою роботу

ВІД РЕДАКЦІЇ. Кафедра державно-правових дисциплін створена з дня відродження юридичного факультету. Спочатку її завідувачем була проф. Т. Є. Кагановська – ініціатор відродження факультету і його беззмінний керівник, справжній лідер, яка спершу керувала кафедрою одночасно з факультетом. Згодом виконувачем обов’язків завідувача кафедри був проф. Д. М. Лук’янець. З листопада 2018 р. на посаді завідувача перебуває проф. Олександр Миколайович ГОЛОВКО. У 1993 р. він закінчив історичний факультет Харківського державного університету. Після цього займався історією права в Національному університеті внутрішніх справ, що і спонукало його до освоєння юридичної професії.


Проф. О. М. ГОЛОВКО:

— Я викладаю на юридичному факультеті з 2016 року. Коли закінчував історичний факультет, то Північний корпус навіть ще не входив до складу університетських будівель. Каразінський характеризує те, що в ньому зберігається високий академічний дух. Це дозволяє побудувати діалог між студентами та викладачами. Реалізується девіз: «Класика, що випереджає час». На факультеті ми налагоджуємо взаємодію з різними закордонними закладами вищої освіти (ЗВО). Наприклад, нещодавно разом з проф. В. О. Серьогіним ми відвідали тренінги за програмою USAID «Нове правосуддя», де розповідали про зразки європейського викладання студентам вищої школи. За ініціативою нашого декана Тетяни Євгеніївни запущено проект програми «ТЕМПУС» щодо подвійних магістерських дипломів (Університет Потсдама Вейсмара, Федеративна Республіка Німеччина).

— За що Вам подобається робота?

— Люблю свою роботу за те, що вона носить творчий характер. Робота – це і є хобі. Я також є головою спеціалізованої вченої ради К 64.051.31, яка за час свого існування (з грудня 2016 р.) випустила 18 кандидатів юридичних наук за спеціальностями 12.00.01 «Теорія держави і права; Історія держави і права» та 12.00.02 «Конституційне право; муніципальне право».

— Які заходи Вам найбільше запам’яталися з часу Вашого перебування на посаді завідувача?

— У квітні ми проводимо традиційний науковий круглий стіл молодих учених, аспірантів та магістрів «Верховенство права — основоположний принцип правової держави». Наприкінці минулого року за підтримки Департаменту освіти Харківської міської ради відбувся правовий всеобуч. Викладачі кафедри відвідали 26 загальноосвітніх шкіл та гімназій Харкова. Ми проводили лекції за двома темами: права людини та правовий статус членів родини. З одного боку це була і профорієнтаційна робота, адже ми представляли один з найкращих університетів країни. Мені подобається, як на факультеті святкують День юриста. У нас панує творча атмосфера, проводимо інтелектуальну гру «Брейн-ринг». Головне –  сформувати в студентів любов до професії. У країні є багато ЗВО, де навчають на юристів. Важливо випускати конкурентоспроможних фахівців. До 15-річчя відродження юридичного факультету хочеться побажати, щоб у майбутньому він відсвяткував ще більше ювілеїв і був завжди серед флагманів вітчизняної юридичної освіти та науки.

 

 

Карина БОНДАР.