Субота, червня 15, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Життя, віддане університету

І.І.Залюбовському – 90!

ВІД РЕДАКЦІЇ. 15 червня відбулося покладання квітів до меморіальної дошки видатного фізика, Заслуженого діяча науки і техніки України, члена-кореспондента НАН України, двічі лауреата Державної премії України, почесного професора Каразінського університету та почесного громадянина Харкова Іллі Івановича Залюбовського. Захід присвячено 90-річчю вченого.

Ректор академік В. С. БАКІРОВ: «Ілля Іванович був живою енциклопедією історії становлення експериментальної фізики, з неймовірною повагою і вдячністю відгукувався про своїх відомих учителів і попередників, розповідав про них безліч цікавих історій. У нього була головна справа життя і головна пристрасть – наука. І.І. Залюбовський – співавтор першого в СРСР підручника з ядерної фізики, на його рахунку десятки відкриттів. Це людина,  яка залишила неймовірно глибокий слід у новітній історії Каразінського університету. У 1967 р. І. І. Залюбовський став проректором з наукової роботи і обіймав цю посаду майже півстоліття. Багато разів йому пропонували переїхати з Харкова до столиці, пропонували високі посади. Але він незмінно відмовлявся покинути рідний університет, який любив безмежно і якому служив до останнього подиху. Ілля Іванович – один з тих великих учених, хто створював Каразінський університет, хто творив його славу, хто виводив його на провідні позиції у світовій університетській науці.

Величезні заслуги І. І. Залюбовського перед наукою й освітою відзначені безліччю нагород і почесних звань. Разом зі своїм учителем, легендарним А. К. Вальтером, він написав перший підручник з ядерної фізики, який перекладено 16 мовами і перевидано безліч разів, та відзначено Державною премією України. Ілля Іванович був першим деканом створеного в 1962 р. фізико-технічного факультету, до складу якого увійшли кафедри: експериментальної ядерної фізики (завідувач – АКАДЕМІК А. К. Вальтер), теоретичної ядерної фізики (АКАДЕМІК  А. І. Ахієзер), кафедри фізики плазми (АКАДЕМІК  К. Д. Синельников), кафедри матеріалів реакторобудування (АКАДЕМІК  В. Є. Іванов). Ілля Іванович був рідкісним зразком органічного поєднання мудрості, благородства й інтелігентності. Він залишив по собі добру і світлу пам’ять, був, є і залишається для нас камертоном морального ставлення до науки, до вчителів і учнів, до колег і університету. Дорогий Ілле Івановичу! Спасибі за все, що Ви зробили для університету, для всіх нас. Пам’ятаємо, любимо, дякуємо!

Проф. В.БАКІРОВ, академік, ректор.