Неділя, червня 16, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

75-річчя Великої Перемоги

Кожедуб Іван Микитович

Тричі Герой Радянського Союзу, нагороджений двома орденами Леніна, сімома Червоного Прапора, Олександра Невського, Вітчизняної війни 1 ступеня, двома орденами Червоної Зірки, шістьма іноземними орденами…  Кожедуб Іван Микитович, маршал авіації, льотчик-ас, найрезультативніший льотчик-винищувач антигітлерівської коаліції. Єдиний українець – ТРИЧІ Герой Радянського Союзу.

…Народився  в Сумській області. Закінчив Чугуївське військове авіаційне училище льотчиків, після закінчення якого залишився в ньому працювати інструктором. На початку війни мріяв про фронт.  Свою першу перемогу льотчик отримав на Курській дузі в ході 40-го бойового вильоту 6 червня 1943 р., він збив німецький пікіруючий бомбардувальник. Але вже  через декілька місяців став  визнаним асом. Незабаром Іван Микитович був переведений в 19-й «маршальский» загін «вільних мисливців», шефом яких був командуючий ВВС ЧА Головний  маршал авіації А.А. Новиков. Іван Микитович виключно сміливий, володів швидкою реакцією, точним розрахунком, глибоким знанням тактики винищувача, високою дисципліною, вимогливістю до  себе. На фронті розробив власну техніку ведення повітряного  бою. Вона була простою, ефективною, але вимагала відмінних навичок керування бойовою машиною та точного оковиміру. Більшість льотчиків-винищувачів намагалися максимально наблизитися до літака ворога на відстань  в 50-60 метрів, і лише потім відкривати вогонь. А радянський ас відкривав вогонь із 200-300 метрів, застаючи ворога зненацька. Ефективність тактики була доведена не лише значною кількістю збитих літаків, в й  тим, що самого Кожедуба жодного  разу так і збили!  А 19 лютого  1945 р. він став першим із радянських  льотчиків, що збив надзвуковий  німецький реактивний  винищувач Mі-262, що мав значно вищу швидкість за  Ла-7 Кожедуба.


Закінчив  Велику Вітчизняну війну в ході Берлінської операції. На його рахунку - 330 бойових вильотів, 120 повітряних боїв, 62 особисто збитих літаків ворога. Герой свого народу, що здійснив справжній подвиг в ім’я свого народу і перемоги над фашистською чумою… Пам’ятаймо!!! Шануймо!

О.БОБРИК.