Понеділок, липня 22, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Рейтинг – ТОП-100 України

Маріїнська гімназія – традиції та інновації

ВІД РЕДАКЦІЇ: Комунальний заклад "Харківська гімназія № 6 "Маріїнська гімназія" Харківської міської ради Харківської області" посіла 45‑те місце в рейтингу українських шкіл, складеному журналом «Фокус» за результатами ЗНО 2019-го року. Заклад цього року  відзначає 150-річний ювілей з часу заснування і є однією з найстаріших шкіл Харкова… Саме за значний внесок в успіх гімназії і за віддану педагогічну працю протягом 50‑ти років 24-го червня 2020-го року директор закладу Олександра Михайлівна ЗУБ була нагороджена званням Почесного громадянина м. Харкова.


Профіль гімназії – іноземна філологія: тут доступні для вивчення шість мов (англійська, німецька, французька, китайська, японська, польська), три з яких є обов’язковими (друга іноземна мова вводиться у 5-му класі, третя – у 8‑му), інші – факультативні. Із 1956-го року англійську в закладі вивчають поглиблено. Також учні старших класів  мають можливість (шляхом конкурсного відбору) потрапити в групу поглибленого вивчення німецької, де викладання проводиться носієм мови. Здобувачі освіти можуть отримати дипломи володіння мовою рівня В2 («Шпрахдипломи»). Як зазначає Олександра Михайлівна, гімназія перебуває в трійці харківських шкіл із найвищими балами ЗНО із 2008-го року.

Випускники «Маріїнки» вступають до провідних закладів вищої освіти, зокрема і до Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.  «Щороку майже половина наших випускників, переважно  20 -30, вступає до Каразінського. Випускників університету, в свою чергу, ми раді вітати в нашому педагогічному колективі. Так, наші вчителі історії, дехто з учителів англійської, української мов здобули освіту в Каразінському», – зазначає Олександра Михайлівна.

Цього року 64 учні завершили навчання в Маріїнці, 12 із них стали золотими та срібними медалістами. Як зазначає директор, карантин не вплинув на успішність учнів: «ЗНО цього року склали не гірше, ніж минулого: 52 із 64-ох випускників отримали 160-200 балів із української мови та літератури, 27 із 45-ти учнів, які складали англійську мову, – 180+ балів, 23 із 34-х учнів, які складали математику, – 160+. Карантин хоч і застав нас усіх зненацька, але технічно ми завжди готові до такої несподіванки…».

Історія Маріїнки яскраво та самобутньо вплітається до харківського освітнього процесу вже 150 років. Художньо-біографічний нарис «Школа традицій школа майбутнього», який видавався двічі, починаючи із 2005-го року за різними редакціями, присвячений ювілеям закладу і має вийти втретє із оновленим змістом цього року, містить історичні дописи, а також згадки видатних випускників про alma-mater. Згідно матеріалів видання, поява і становлення закладу співпадають із загальним процесом поширення жіночої освіти в Російській імперії. 19 лютого 1858-го року почався збір коштів, ініційований В. В. Римським-Корсаковим, а вже 16 серпня 1860-го року в орендованому громадою приватному будинку стартувало навчання. Через 6 років міське товариство надало закладу територію двору губернатора І. І. Бахтіна, де до 1869-го року тривало будівництво споруди, яка і дотепер затишно й гостинно вітає учнів і перехожих на розі Римарської вулиці та Класичного провулку.

Соціально-політичні перипетії першої половини ХХ ст. кілька разів перекроювали лад закладу, але атмосферу шляхетності й гуманності гімназії вдалося зберегти дотепер. 1923-го року Маріїнку було реорганізовано у школу №6, що складалася зі збірних невеличких шкіл при профспілках. Із 1932-го року всі предмети почали викладатися українською мовою, а ще через два роки термін навчання подовжили до 10 років. У воєнні роки у приміщенні гімназії розташовувався німецький шпиталь і майстерні, а після визволення міста, з 1-го вересня 1943-го р. тут відновився навчальний процес. У 1954-му році школа стає змішаною після об’єднання із чоловічою середньою школою № 58. А в 1956-му перетворюється на школу з викладанням низки предметів англійською.

Протягом останніх 20-ти років заклад отримував нагороди: у 2006-му гімназія стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу в номінації «Інновації у виховному процесі», у 2008-му Маріїнка стала переможцем конкурсу «Школа року», у 2009-му заклад було нагороджено грамотою Харківського міського голови «Краща школа – 2009», а в 2010-му гімназія стала лауреатом громадської акції «Флагмани освіти і науки України». В 2020-му, як закономірний наслідок факт тривалого успіху закладу, незмінний протягом 32-х років директор гімназії, відмінник освіти України Олександра Михайлівна Зуб була нагороджена званням Почесного громадянина міста Харкова із нагрудним знаком «Суспільне визнання» в номінації «За відданість своїй справі». Олександра Михайлівна коментує: «Це надзвичайно велика честь, але й величезна відповідальність, яка зобов’язує працювати краще, постійно удосконалюватись».


Маріїнка дала світові величезну когорту талановитих, творчих, ерудованих особистостей. На сторінках видання «Школа традицій, школа майбутнього» читаємо відгуки:

Віктор Даниленко, ректор Харківської академії мистецтва та дизайну, випускник 1969 року:

«Нас об’єднує причетність до Alma mater, де ми вчилися вмінню вчитися, де ми на все життя взяли любов до України, нашої мови, традицій і національного світобачення. Були часи, коли школа залишалася єдиною у Харкові, де викладання велося українською мовою. Тим більшою є наша шана тому поколінню вчителів та учнів, які творили школу в такий складний час. Наша гімназія багата традиціями. Дві діалектичні суперечності – нове й традиційне, – завжди поруч, одна не може існувати без іншої».

Олена Лепетюха, викладач Харківського національного медичного університету, випускниця 1991 року :

«Тільки тепер, коли власні діти стали учнями, я розумію, як багато зусиль доклав весь колектив учителів до нашого виховання, яка насправді важлива роль педагога у формуванні життєвих позицій та світогляду дітей, як багато в нашому житті залежить від основ, закладених у школі! Довіку буду вдячна усім їм і нашому дорогому директорові!»

Бажаємо Маріїнській гімназії процвітання, нових досягнень і талановитих учнів!

В.НАДІЯ.