Понеділок, липня 15, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Ділимося досвідом

Унікальний досвід: кафедра зоології та екології тварин

ВІД РЕДАКЦІЇ. Кафедра зоології та екології тварин біологічного факультету Каразінського університету має низку напрямів наукової роботи, які пропонує студентам для вивчення: орнітологія, іхтіологія, філогенія, полярна біологія, ентомологія, паразитологія, зоотомія ссавців тощо. Кожен викладач кафедри – постійний практик своєї галузі, що сприяє підготовці справжніх фахівців. До навчального процесу включені регулярні виїзди до національних природних парків «Гомільшанські ліси», «Дворічанський» та «Слобожанський».


Завідувач кафедри доцент Тетяна Андріївна АТЕМАСОВА називає пріоритет професіоналізму основною традицією в колективі: «Наша кафедра дуже різноманітна за науковими напрямами, а викладачі щиро захоплені своєю справою. Так, Андрій Юрійович УТЄВСЬКИЙ – полярник, нагороджений почесною медаллю «10 років України в Антарктиці», викладає авторський спецкурс «Полярна біологія», Ніна Юріївна ПОЛЧАНІНОВА зібрала унікальну колекцію павуків, аспірант Андрій ХОМЕНКО, який цього року захищатиме дисертацію, описав новий вид п’явок. Окрім того, ми намагаємося своєчасно поповнювати парк обладнання – в основному за рахунок коштів фонду розвитку і модернізації навчально-наукового обладнання університету».

За матеріалами сайту кафедри, її історія сягає заснування університету в 1804-му році, коли професор Ф.О.Делявінь читав лекції із зоології на кафедрі природничої історії та ботаніки. Три роки потому в університеті з’явився Натуральний кабінет (тобто зоологічний музей), а в 1835‑му році було засновано кафедру зоології на фізико-математичному відділенні філософського факультету. Її очолив О.В. Чернай, водночас декан фізико-математичного факультету, вчитель І. І. Мечникова. Пройшовши стажування у провідних університетах Європи, він почав викладати порівняльну анатомію, загальну та спеціальну зоологію, ембріологію, фізіологію, гістологію. Після Олександра Вікентійовича кафедру очолювали не менш видатні науковці, зокрема П.Т.Степанов, О.Ф.Брандт, П. П. Сушкін,  О. М. Нікольський, І.Б.Волчанецький, О. П. Крапивний та інші.


На кафедрі працюють 13 науковців, два з яких є докторами наук, найближчим часом очікується захист докторської дисертації Андрія Юрійовича Утєвського. Окрім того, співробітниками кафедри є 10 лаборантів. В аспірантурі навчається десять аспірантів. Кожного навчального року 1-2 випускники-магістри стають аспірантами. Аспірантка Тетяни Андріївни Оксана МАРКОВСЬКА проводить дослідження мишоподібних гризунів.

Карантин і дистанційне навчання відобразилися на навчальному процесі не із кращого боку: довелося скасувати польову практику провівши її в Харкові (у лісопарку та на берегах річок), хоча навіть так все заплановане вдалося. Окрім того, дещо постраждала дисципліна студентів (чинник несподіванки та зменшення контролю з боку викладачів). «Нам було морально важко переходити до дистанційного формату, бакалаврів необхідно було готувати до захисту кваліфікаційних робіт, і тут відповідальність покладалась саме на студентів. Загалом, карантин став таким собі лакмусовим папірцем: старанні студенти продовжили працювати, а менш старанні намагались виправдатися «низькою якістю інтнернет-зв’язку». Надалі ми готові до дистанційного навчання, хоча, безумовно, живе спілкування залишається поза конкуренцією», – відзначає Тетяна Андріївна.

Студенти біологічного факультету обирають профіль навчання і кафедру під час 2-го семестру 3-го курсу. Зазвичай кафедру зоології та екології тварин кожного року обирали від 7 до 10 третьокурсників. Цього навчального року до кафедри перейшло лише три студента.

У планах кафедри – нові експедиції, виконання дослідницьких робіт, видання підручників та монографій, розробка нових курсів.

Бажаємо кафедрі працьовитих і талановитих студентів!

Надія ВОЛНА.