П'ятниця, травня 24, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Honoris causa. Випускник – наша гордість!

Анатолій Глібович ЗАГОРОДНІЙ

«Якщо ви в день хоча би дві години не попрацюєте, не попишете формули – вважайте, що цей день для вас втрачений. Бо які б ви організаційні успіхи не мали, це тимчасове. А формули, якщо вам вдасться – це вічне».

Академік А. Г. ЗАГОРОДНІЙ, Президент НАН України.


ВІД РЕДАКЦІЇ. Honoris causa Харківського університету. Вихованець Каразінського  став десятим Президентом академії наук. Голова  Наглядової ради та Почесний доктор Харківського національного університету (2017 р. ).   Академік НАН України Анатолій Глібович – знаний у світі фізик-теоретик і організатор наук. Доктор фізико-математичних наук, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, директор Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова.

Народився А.Г. ЗАГОРОДНІЙ  29 січня 1951 р. на Полтавщині. Після радіофізичної освіти у Каразінському,  розпочав блискучу кар’єру від стажиста-дослідника до завідувача відділу і директора в Інституті теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова! Як ученому А.Г. Загородньому належить багато розробок в області фізики, теорії гальмівного випромінювання у плазмово-молекулярних системах, теорії плазмово-молекулярних систем, завдяки яким А.Г. Загородньому разом зі співавторами було присуджено премію імені К.Д. Синельникова НАН України. Вчений вивів строгі мікроскопічні рівняння і ланцюжок рівнянь Боголюбова для такої плазми, які зумовили значний поступ у теорії запорошеної плазми, уможливили пояснення широкого класу нових фізичних явищ, до того не інтерпретованих. А.Г. Загородній розвинув теорію броунівського руху порошинок за допомогою рівняння Ланжевена з мультиплікативним шумом, установив його відповідність рівнянню Фоккера-Планка для функції енергетичного розподілу тощо. Праці А.Г. Загороднього з фізики плазми отримали великий резонанс і були заслужено відзначені Державною премією України в галузі науки і техніки. Його перу належать понад 200 праць. Поряд із плідною науковою й активною педагогічною діяльністю А. Г. Загородній виконує величезний обсяг науково-організаційної роботи. Спогадами, думками діляться  одногрупники, друзі, колеги, які знають Анатолія Глібовича ще зі студентської лави.

Проф. Л. Ф. ЧОРНОГОР, кафедра космічної радіофізики: «Я добре знайомий із двома братами Анатолієм та Володимиром Глібовичами, які обидва були відмінниками. Вони завжди допомагали у навчанні своїм однокурсникам, за що братів поважали та любили. У 1967 р. ми із Володимиром Глібовичем вступили  до радіофізичного факультету нашого славетного університету, який  успішно закінчили у 1972 р.  Згодом на наш радіофак перевівся з Харківського інституту радіоелектроніки і Анатолій, так ми уже познайомилися ближче і, як показало життя, надовго. Можна пишатися, як Анатолій Глібович, звичайний хлопець з полтавського села виріс до  Президента НАН України. Ось які таланти є в Україні. До цієї сходинки він довго й наполегливо йшов. У Києві А. Г. Загородній в Інституті теоретичної фізики, пройшов свій трудовий шлях від стажиста-дослідника до директора у 2003 році. У 2006 р. - академік НАН України! Через кілька років його обрали на посаду віце-президента академії. Анатолій Глібович має великий досвід керівництва в українській науці.  Маємо надію, що  талановитий, досвідчений, закоханий в науку десятий  Президент академії наук А. Г. Загородній проведе гідні реформи в науці, аби вона була більш затребуваною в державі. Всі ці роки ми підтримуємо контакти. Анатолій Глібович кілька разів виступав рецензентом моїх наукових робіт і  монографії «Космос. Земля. Человек». Я  з великим задоволенням і інтересом рецензував  його монографію «Введение в физику плазмы»,  яку він написав у співавторстві з професором О. К. Черемнихом. Ця монографія – справжня енциклопедія для фізиків, моя настільна книга, мені дуже імпонує дарчий підпис на ній.

Анатолій Глібович дуже щира, небайдужа,  делікатна людина, з ним завжди комфортно та цікаво спілкуватися. Важливо, що Анатолій Глібович ніколи в житті ні на кого не підвищував голос. Він - справжній і надійний друг. І я ціную цю дружбу, якій  уже 50 років!

Ліна ТИМАРСЬКА.