Субота, травня 18, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Що в імені твоїм

 

Шедевр пластичного мистецтва

ВІД РЕДАКЦІЇ. Кожного дня по дорозі на роботу до рідного університету, ми зустрічаємося із бронзовим пам’ятником засновнику Харківського університету Василю Назаровичу Каразіну. Він – справжній шедевр пластичного мистецтва. Проте далеко не всі наші читачі знають, що творець пам’ятника – молодий скульптор Іван Іванович Андреолетті. Про життя скульптура та його зв’язки з Харковом розповідає історик, мистецтвознавець Ольга Григорівна ПАВЛОВА.- Ольга Григорівно, розкажіть, будь-ласка, про початок життєвого шляху Андреолетті, про його становлення як скульптора?
- По-перше, Андреолетті – творчий псевдонім нашого героя. Його справжнє прізвище – Пагірьов. Він народився в 1869 році в Вознесенську, сучасній Миколаївській області. В юності Іван Іванович навчався в Одеській малювальній школі, де й був вперше помічений його художній талант. В. 1894 р. він вступив до Петербурзької Академії мистецтв.
- А які ще відомі твори скульптора?
- Найбільш відомий надгробок М. А. Римському-Корсакову, який він створив за ескізом М. К. Реріха в Олександро-Невській лаврі в Санкт-Петербурзі.
- Ольго Григорівно, про які ще зв’язки Андреолетті із Харковом Ви можете сказати?
- Пам’ятник Каразіну був створений у співдружності з архітектором Олексієм Миколайовичем Бекетовим, знаменитим уродженцем нашого міста. В Петербурзькій Академії мистецтв Андреолетті навчався у академіка В. О. Беклемішева – випускника малювальної школи Марії Дмитрівни Раєвської-Іванової, нашої землячки. Вона була першою жінкою в Російській імперії, яка отримала звання художника. В. О. Беклемішеву належить заслуга створення першого в світі пам’ятника Тарасу Шевченку, який був встановлений в 1899 році на садибі Алчевських в нашому місті. Сьогодні цей пам’ятник зберігається в Національному музеї Т. Г. Шевченка в Києві. Такі приклади можна продовжувати.

Доц. О. ПАВЛОВА, кафедра історіографії, джерелознавства та археології.