Вівторок, червня 18, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

80-річчя початку

 

Уроки Великої Вітчизняної…

Заграва Другої світової війни  у червні 1941 наблизилася до радянських  кордонів  і на сході, і на заході.  «Кожному комсомольцю – військову спеціальність!» - із таким закликом  14 лютого виступила  університетська газета «За більшовицькі кадри». Лише на географічному факультеті 42 студенти оволоділи п»ятьма військовими спеціальностями, на історичному – 25,  на філологічному – 11! У оборонній роботі активно виступали і дівчата університету: вони набували військових спеціальностей – пілота і парашутиста, снайпера і радиста,  У школі медсестер, відкритій у лютому 1940, навчалися 227 кращих першо- і другокурсниць. Із деякими із них  вже у 70-ті роки мені пощастило спілкуватися : Валентина Олександрівна Захарчишина, біолог, Катерина Дмитрівна Єрмоленко, , економіст, Лідія Олександрівна Бєрєзнікова, філолог…Вони прошли надлюдськими дорогами ВІЙНИ і вписали героїчну сторінку в історію рідного університету!

… Початок літа 1941-го… Гаряча пора екзаменів, практики, канікул. А над Батьківщиною в одну страшну мить - ВІЙНА. Доцент Петро Дмитрович Оробінський, першокурсник історичного в червні 41-го, пройшов всю війну танкістом, горів у танку під Кенігсбергом, розповідав  мені по війні: «Вранці 22 червня першокурсники-історики складали свій останній екзамен. Всіх нас, звичайно, найбільше хвилювала сесія. Та коли в коридорі прокричали: «війна!!!», усі сесійні турботи відійшли на задній план.  Усі разом ми пішли до військкомату!». Олесь Гончар, студент-філолог, майбутній студбатівець, автор  майбутнього роману «Людина і Зброя», яскраво передав атмосферу тих перших днів  Великої Війни: «Біля Держпрому зранку багатолюдно… Студенти осаджують двері військкомату і Дзержинського райкому партії. Товпляться, чекають – ну не даремно ж ми ходили на стрільбища осоавіахіму… Філологи і географи, історики, фізики, математики…»

…. П»ятий курс геологів, який тільки-но отримак дипломи про вищу освіту, (мені, першокурсниці філфаку у 1964 р. випало щастя писати про цей курс, і я все життя дружила із цими  неймовірними людьми – (Гвозди бы делать из этих людей, не было б крепче в мире гвоздей…) всім курсом виїхали на Колиму: в пошукові партії, вести розвідку корисних копалин, необхідних для оборонної промисловості… Комсорг курсу Йосип Бернштейн, по війні Герой Соціалістичної праці, розповідав: «Мої друзі-геологи ящиками носили на собі золото, так необхідне Батьківщині, але до їхніх рук  не прилипло того металу ЖОДНОГО  грама…!»

А ректор університету А.В.Сазонов очолив університетський батальйон народного ополчення. Професура копала протитанковий  рів поблизу с.Ріпки Богодухівського району довжиною у декілька кілометрів… Поруч із ректором працювали на ритті протитанкових рвів  член-кор НАН УРСР проф.. І.М.Буланкін, професори Е.Є Уманський, М.П.Барабошов,  С.М.Королівський, О.В.Нагорний, О.Г.Розенберг… Давид Канєвський,  історик, талановитий поет, що не повернувся із фронтів до університету, писав: «… робота дуже важка… Проте народ працює ЗДОРОВО!  Гарматний грім із фронту – кращий агітатор…»

А Університет тим часом готувався до евакуації у місто КЗИЛ-Орду Казахської РСР. Перша група евакуйованих прибула до Кзил-Орди  у другій половині жовтня 1941 р., - остання – у грудні. 130 студентів і 70 викладачів. В основному це були старшокурсники, звільнені  від служби. Із  початку 1942 – студентський колектив почав поповнюватися інвалідами Великої Вітчизняної війни. Великої і найстрашнішої війни в історії людства, з початку якої 22 червня 2021 р. виповнюється 80 років. І 9 ТРАВНЯ – 76 років ПЕРЕМОГИ над німецько-фашистськими загарбниками.  Про Університет в евакуації читайте в наступному номері газети.

О.НОВИКОВА

Текстовка. Особистості: два декани – учасники великих тих подій – економічного доц.. І.Є.ТКАЧЕНКО, філологічного – доц..П.Я.КОРЖ.