Середа, грудня 06, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Чи знаєте ВИ?

Університет після евакуації

ВІД РЕДАКЦІЇ. Війна, що була Великою Вітчизняною… 80-річчя початку найстрашнішої в історії людства ВІЙНИ.  22 червня 1941 року. Ми вже з Вами говорили про Харківський університет перед війною. Про Університет і його діяльність у далекій Кзил-Орді. Сьогодні – про Університет, який повернувся із евакуації і почав діяльність у зруйнованому Харкові.

Один із військових кореспондентів, який писав про звільнений Харків у серпні 1943 р., зізнавався, що багате і квітуче довоєнне місто було перетворене гітлерівцями у руїни - місто найстрашніше в Європі було скалічене фашистами.   Харків лежав у руїнах. 17 травня 1944 р. колектив університету виїхав із Кзил-Орди, а першого червня прибув до Харкова. Університет дуже сильно постраждав. Навчальні корпуси і студентські гуртожитки були знищені. Варвари ХХ ст.. зруйнували  і пограбували цінне наукове обладнання. Науково-дослідницькі лабораторії, аудиторії, кабінети, експонати музеїв. Університетська громада розпочала навчання  і діяльність у надзвичайно складних  умовах. Слід було не просто зібрати викладацький та студентський колектив, а й відновити університет, створити найнеобхідніші умови для роботи. Викладач латини доц. М.С. Лапіна, у 1944  першокурсниця філфаку, яка пішла від нас зовсім недавно, згадувала: «Вибиті вікна, двері, зруйновані стеля, система опалення. Працюють ремонтні бригади із студентів, які ремонтували аудиторії та гуртожитки. А ще слід було зібрати овочі у підсобному університетському господарстві у Черкаській Лозовій. І в цих надлюдських умовах студенти вчилися успішно.  Із усіх оцінок, отриманих ними у 1944 р. 40,6 % були відмінними, 31,5 – добрими, 24,5 – посередніми. І лише 3,4 – незадовільними».

Весна 1945 року. Рік відродження університету на спаплюженій гітлерівцями і війною українській землі. Студенти прибували. Їх ставало все більше і більше. Але  більшість університетських  вихованців ще тримали в руках автомати і звільняли Європу від нацизму.

О.ДЕУС.