Середа, листопада 29, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Із упевненістю!

було створено Інститут високих технологій. Про його злети і досягнення – Ігор Олександрович ГІРКА директор Інституту:

- На сьогодні Інститут високих технологій – це структурний підрозділ університету, який об’єднує три братні факультети: фізико-технічний, фізико-енергетичний та факультет комп’ютерних наук. Завдяки злагодженій роботі наші наукові розробки виявляються вдалими. Наприклад, на фізико-технічному факультеті ведуться експериментальні дослідження на складному фізичному устаткуванні, комп’ютеризацією якого займаються студенти факультету комп’ютерних наук під керівництвом професорів ФКН, серед яких чимало колишніх науковців ФТФ.
Ми співпрацюємо із низкою науково-дослідних інститутів системи НАН України, а також з науково-дослідними та навчальними закладами країн СНД, Західної Європи, Північної та Південної Америки, Японії, Китаю. У 2009 р. В. Г. Рудичев, завідувач лабораторії та С. О. Письменецький, старший науковий співробітник кафедри експериментальної ядерної фізики ФТФ, досягли значних успіхів у розробці методів зменшення радіаційного впливу при поводженні з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом. Вони отримали патенто-, конкурентоспроможні результати, запропонувавши та обґрунтувавши низку технічних рішень, що дозволяють скоротити витрати на зведення захисних споруд і зменшити дозові навантаження на персонал і довкілля. Результати дослідження зараз використовуються на Запорізькій та Південно-Українській атомних електростанціях. У травні цього року Національне космічне агентство України видало університету Ліцензію з необмеженим терміном дії, що дає можливість науково-дослідній частині, підрозділам та факультетам планувати довгострокові розробки, проводити переговори з потенційними замовниками: як закордонними, так і вітчизняними, - щодо підписання довготривалих договорів і контрактів. Ліценція дає право також отримувати від держави додаткове фінансування у вигляді Державних Замовлень та Державних Контрактів. Зокрема, завдяки попередній ліцензії НКАУ, що діяла в період 2005-2010 років, кафедра експериментальної ядерної фізики виконала Державне Замовлення з розробки та виготовлення супутникового телескопу електронів і протонів СТЕП-Ф комплексу наукової апаратури „Фотон” Російського космічного апарату „КОРОНАС-ФОТОН”. Роботи проводилися під керівництвом старшого наукового співробітника О. В Дудника. При цьому до університету для виконання цього замовлення надійшло понад 1 млн. гривень позабюджетних коштів, фізико-технічний факультет отримав сучасне експериментальне та виробниче обладнання.

Ще один важливий напрямок наукових досліджень в ІВТ пов’язаний із розробкою теорії високочастотного нагрівання плазми у великих термоядерних пастках. Наукові результати, здобуті проф.. В. С. Михайленком, не лише здобули визнання у вигляді Державної премії в галузі науки і техніки 2005 року, але й безпосередньо використовуються світовим товариством для побудови ITER.
Співпрацює Інститут і з Інститутом фізики плазми імені Макса Планка в Німеччині, із колегами з Польщі, з колегами з Інституту ядерних досліджень РАН. 4-6 березня 2010 року я разом із першим директором ІВТ, членом-кореспондентом НАНУ М. О. Азарєнковим брав участь у 8-й Генеральній асамблеї Асоціації Європейської мережі ядерної освіти, що відбулася в Любляні, Словенія. Внаслідок одностайного голосування до складу Асоціації було прийнято наш університет.

Багато співробітників ІВТ і випускників ФТФ відзначені цього року державними нагородами: звання «Герой України» присвоєно Почесному доктору Харківського університету В. Г. Бар’яхтару, проф. І. М. Адаменку присуджено стипендію Харківської обласної адміністрації імені К. Д. Синельникова для видатних науковців, п’ятеро випускників фізико-технічного факультету нагороджені преміями НАН України імені видатних учених: імені Г. В. Курдюмова – проф. В. А. Львов, імені В. І. Трефілова – В. П. Семиноженко, імені К. Д. Синельникова – М. О. Азарєнков, В. М. Воєводін і проф. І. О. Гірка.

Окреме слово про досягнення наших студентів: Віктор Іванісенко, Вероніка Коваль і Олена Мельникова перемогли на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт, у 2007 р. премію НАНУ присуджено Сергію Гранкіну за роботу «Застосування методу спрямованої кристалізації для отримання нових матеріалів», у 2009 р. премією НАНУ за перемогу в конкурсі студентських наукових робіт нагороджено Олексія Гірку за цикл робіт «Азимутальні електромагнітні хвилі у магнітоактивних плазмових хвилеводах з не круглою межею плазма-діелектрик та поздовжнім струмом».

У 2011 рік і в майбутнє ми дивимося впевнено. У нас є багато молодих викладачів, наукових співробітників. Факультети, що входять до складу Інституту високих технологій: минулого року на фізико-енергетичному було 40 першокурсників, цього – 51. 2010 року державне замовлення на три спеціальності факультету комп’ютерних наук склало сімдесят осіб. 2010 року деканат фізико-енергетичного факультету переїхав на свої площі в Північному корпусі ХНУ.

Четверо з п’яти випускників фізико-технічного факультету працевлаштовуються до науково-дослідних інститутів НАН України. Нинішні студенти також радують, показуючи високий рівень знань. Так, у лютому 2010 року в КНУ імені Тараса Шевченка команда «ФізТех», до якої входили Олександр Крючков, Неллі Бойченко, Ігор Вакульчик, Настя Гаєва, Олександр Литвинов здобула перемогу на Восьмому Всеукраїнському студентському турнірі фізиків. Капітан команди Олександр Крючков (стипендіат імені О. І. Ахієзера, лауреат стипендії Сапронова) був нагороджений дипломом першого ступеня за найкращий результат в особистій першості, а Настя Гаєва (студентка другого курсу) виборола друге місце в особистій першості. Ігор Вакульчик, до того ж, посів третє місце на Всеукраїнській студентській олімпіаді з фізики.

Допоки до наших аудиторій на лекції провідних учених України приходять навчатися талановиті студенти, ми можемо впевнено дивитись у майбутнє!


Т. БОБИЛЬОВА.