Середа, листопада 29, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Слугують у космічних розробках

 

ВІД РЕДАКЦІЇ: Напередодні Нового року захистила докторську дисертацію «Дифракція випромінювання електричного диполя на екранах складної форми» Надія Петрівна ЄЛІСЄЄВА, кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник кафедри прикладної електродинаміки радіофізичного.

Надія Петрівна народилась в Одесі, у родині відомого українського історика –науковця Петра Івановича Гарчева та Олени Олександрівни Гарчевої. Вихованка радіофізичного факультету Каразінського університету. У 1990 р. захистила кандидатську дисертацію. За плечима – науковий доробок, що складається з понад 90 трудів. Наукові інтереси Надії Петрівни – прикладна електродинаміка та розсіювання й дифракція електромагнітних хвиль.

– Надія Петрівна ЄЛІСЄЄВА:

– Сама докторська ґрунтується на публікаціях, що писалися протягом багатьох років. За її темою опублікована 71 робота, серед яких одна монографія, 25 наукових статей в спеціалізованих журналах, 45 доповідей і тез в збірниках праць наукових конференцій та симпозіумів (із них 13 доповідей без співавторів, 23 доповіді опубліковано англійською мовою). Із зазначених вище 25 статей, 16 статей опубліковано у перекладі в наукових журналах США). Моїм науковим консультантом під час написання роботи був професор Микола Миколайович ГОРОБЕЦЬ, доктор фізико-математичних наук, завідувач кафедри прикладної електродинаміки, незмінний помічник, порадник, що протягом багатьох років підтримує мене у всіх починаннях та допомагає реалізувати їх. Офіційними опонентами були: професор Володимир Васильович ДОЛЖИКОВ, доктор фізико-математичних наук, кафедра основ радіотехніки; професор Сергій Олександрович МАСАЛОВ, завідувач відділу радіофізичної інтроскопії в Інституті радіофізики та електроніки ім. О. Я. Усикова Національної академії наук України (м. Харків); професор Сергій Леонідович ПРОСВІРНІН, завідувач відділу теоретичної радіофізики в Радіоастрономічному інституті Національної академії наук України (м. Харків). Захист відбувся на засіданні спеціалізованої Вченої ради Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

– Яка головна мета вашої докторської.

– Якщо говорити науковою мовою, то ми розвинули асимптотичну теорію дифракції полів довільно орієнтованих диполя Герца йнапівхвильового вібратора на ідеально провідних екранах кінцевих розмірів, що містять фрагменти клиноподібних поверхонь, при довільно близькій відстані антени від екранів. Для типових плоских прямокутних, П- або Г - подібних нескінченно тонких екранів кінцевих розмірів отримано розв’язки тривимірних векторних задач дифракції. Ці розв’язки дозволили чисельно визначити просторовий розподіл амплітуд, фаз і поляризаційних характеристик електромагнітних полів у хвильовій зоні, а також детально проаналізувати вплив дифрагованих полів на коефіцієнт спрямованої дії, опір випромінювання, вхідний опір та резонансну довжину вібратора. Простіше кажучи, полем моїх досліджень є вплив випромінювання різних приборів у просторі, що дозволяє правильно розподілити енергію. На жаль, поки що багато досягнень нашої кафедри, як-то кажуть, теоретичні – у побутовому житті їх не використаєш. Проте в різноманітних космічних розробках вони вже слугують активним помічником.

– Красива із шармом жінка, повністю захоплена наукою… А яка Надія Петрівна у повсякденному житті?

– Мама двох дочок. Маю люблячого чоловіка. Ми обожнюємо подорожувати. Кожної неділі відвідуємо найкрасивіші місця нашої області. Проходимо багато кілометрів пішки, насолоджуючись краєвидами Слобожанщини. Найближчим часом я навіть планую написати книгу про свої враження. Бажаю кожному – не зупинятися на досягнутому, не відмовлятися від своїх життєвих захоплень та обов’язково вірити у здійснення всіх своїх мрій!


Підготувала О. КОСТІНА.