Четвер, червня 20, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

10 науковців. 15 років. Одна нагорода.

10 науковців.  15 років. Одна нагорода.


ВІД РЕДАКЦІЇ. На таку нагороду можна чекати все життя. Отримують її в основному  раз у житті. Науковці Каразінського університету Ігор Дмитрович ЧУЄШОВ і Валерій Іванович КОРОБОВ були удостоєні Державної премії України 2010 року в галузі науки та техніки за цикл робіт «Теорія  динамічних  систем: сучасні методи та їх застосування». Вітаємо їх!
Біографічна нота
Ігор Дмитрович ЧУЄШОВ – випускник мехмату 1973 р., завідувач кафедри математичної фізики й обчислювальної математики. Під його керівництвом на кафедрі вивчають нелінійні задачі математичної фізики і якісну теорію нескінченновимірних динамічних систем. Результати цих досліджень використовуються при математичному моделюванні складних явищ у будь-якій конкретній галузі (фізиці, біології, соціології, медицині тощо), де є динаміка, тобто явища, які змінюються із часом. Природа є нелінійною, і через це в останні десятиріччя виникла особлива потреба у вивченні нелінійних задач. Цього року у видавництві «Шпрінгер» на 778 сторінках вийшла книга професора (у співавторстві з І. Lasiecka), присвячена рівнянню Кармана. Крім того, кафедра проф. І. Д. ЧУЄШОВА минуло навчального року посіла почесне друге місце серед кафедр природничого профілю в загальноуніверситетському рейтингу (за результатами діяльності в 2009-2010 роках).
Життя професора Валерія Івановича КОРОБОВА  ось уже 54 років пов'язане з Харківським університетом, спочатку – як студента, а з 1962 р. – як викладача. Із моменту створення кафедри диференціальних рівнянь і керування (1 вересня 1971 року) ось уже 40 років Валерій Іванович є її беззмінним очільником. Наукові інтереси професора лежать у галузі математичної теорії керованих процесів. Ця теорія має важливе застосування: наприклад, рух супутника, ракети, літака описується диференціальними рівняннями, в які входить величина керування. Досліджуючи це питання, можна скерувати ці об'єкти таким чином, щоби для певного руху (пересування) витрачалося мінімум пального, грошей чи часу. Науковий доробок проф.. В. І. КОРОБОВА складає близько 150 наукових робіт. Одна з найвизначніших його праць – монографія «Метод функції керованості» (2007), що містить 576 сторінок і визнана на міжнародній математичній арені. За заслуги перед вітчизняною космонавтикою Федерація космонавтики Росії нагородила В. І. КОРОБОВА медаллю С. П. Корольова в 2009 році.

Держпремія-2010
Цикл наукових праць «Теорія динамічних систем: сучасні методи та їх застосування», представлений на здобуття Державної премії України, складається з 9 монографій та понад 100 статей (опубліковані з 1995 до 2008 року) і містить досягнення українських математиків, одержані протягом останніх 45 років в теорії динамічних систем та її застосуваннях в інших галузях математики та в прикладних науках для  дослідження  різноманітних еволюційних задач з нелінійною динамікою. Авторський колектив репрезентує київську (акад. О. М. ШАРКОВСЬКИЙ – керівник проекту, С. Ф.  КОЛЯДА, О. Ю. РОМАНЕНКО, Ю. Л. МАЙСТРЕНКО, О. Ю. ТЕПЛІНСЬКИЙ, В. В. ФЕДОРЕНКО) і харківську (І. Д. ЧУЄШОВ, В. І. КОРОБОВ, С. І. БЕЗУГЛИЙ, О. І. ДАНИЛЕНКО) математичні школи з ТДС, які є основними центрами досліджень в цьому напрямку в Україні.
Теорія динамічних систем (ТДС) знаходить своє застосування у найрізноманітніших сферах життя, адже при вірно заданих умовах, вона дозволяє прогнозувати, як саме поводитиметься система у певний момент часу. А майбутнє хочеться передбачати всім. Саме еволюцію певного процесу в часі дозволяє відстежити теорія динамічних систем. Через таку своєрідну універсальність її використовують і в екології (для аналізу еволюції природних процесів), і в соціології, і в демографії (для дослідження динаміки популяцій), і в метеорології (для прогнозування погоди), і в медицині тощо. Згодом такі прогнози перевіряються та отримують підтвердження на практиці. Насправді знаковим є те, що окрім авторського колективу, який отримав Держпремію, ніхто в Україні не займається теорією динамічних систем на світовому рівні.
Ігор Дмитрович ЧУЄШОВ, член авторського колективу циклу робіт «Теорія  динамічних  систем: сучасні методи та їх застосування»: «Документи на отримання Держпремії-2010 необхідно було подати до 1 квітня 2010 року. Ми подали їх 29 березня, адже через великий авторський колектив, доволі довго тривав процес переговорів і збору необхідних документів – багато моментів треба було погодити.
Не можна сказати, що присудження Державної премії для нас стало несподіванкою, особливих сумнівів не було: ми подивилися, хто подав документи, прикинули власні шанси і дійшли висновку, що за логікою ми маємо її отримати. Доволі довго тривав процес розгляду робіт: комітет у складі десь 50 чоловік розглядав заявки, порівнював подані роботи та голосував у різних складах. Наприкінці листопада ми отримали привітання з присудженням Держпремії. Але президент підписав наказ лише в травні, перед Днем науки. Це, безумовно, викликало певні хвилювання, адже присудження Держпремії – це своєрідна лотерея. Але для нашого авторського колективу стало би більшою несподіванкою, якби Державну премію-2010 ми не отримали».


А. КАНТ.