Вівторок, червня 18, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Рейтинг кафедр

 

Славний ювілей


Своє 50-річчя у новому навчальному році святкуватиме кафедра матеріалів реакторобудування фізико-технічного факультету. Вона була організована 21 листопада 1962 року разом із створенням фізико-технічного факультету у Харківському університеті. Вже за сім років вона переїжджає у район П’ятихаток, де завдяки академіку Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» професору Віктору Євгеновичу ІВАНОВУ було встановлено нове обладнання і створені всі умови для роботи. Кафедра відрізняється сьогодні тим, що нині вона повернулася до своїх першооснов, коли у штаті працювали 2-3 викладача, а інші – науковці ННЦ «ХФТІ». Сьогодні на кафедрі вісім викладачів та вісім науковців ННЦ, серед яких три члени-кореспонденти НАН України. Кадровий потенціал складають такі видатні особи, як Іван Матвійович НЕКЛЮДОВ, сьогоднішній директор ННЦ, професор Володимир Михайлович АЖАЖА та  ін.
Наукова робота кафедри у всі часи присвячувалася основним проблемам сучасного матеріалознавства. Це – радіаційне, реакторне, високотемпературне матеріалознавство, матеріалознавство надпровідників, напівпровідників, композитів, тугоплавких металів і сплавів, керамік, фрактальних і поверхневих структур. Не секретом є те, що найбільш значимою працею кафедри є підручник «Ядерна енергетика». Книга, обсягом понад 500 сторінок зараз видається як учбовий посібник, планується її зробити базовим підручником з даного фаху.
В силу своєї специфіки колектив науковців використовує дуже багато прикладних розробок, пов'язаних з проблемами ядерної енергетики. Прикладні розробки – це технології, які можуть застосовуватися у ядерній енергетиці. Кафедра матеріалів реакторобудування бере участь у державній програмі «Ядерні матеріали і радіаційні технології». У рамках цієї програми співробітники займаються вивченням властивостей цирконієвих сплавів та розробкою навчальної програми у галузі ядерної енергетики.
Завідує кафедрою матеріалів реакторобудування з 1996 року  професор Микола Олексійович АЗАРЄНКОВ, який за останні роки зробив  вагомий внесок у теорію управління потоками заряджених частинок поверхневими хвилями, плазмохімію, нанофізику та інші напрями. Його науковий доробок нараховує понад 400 робіт, серед яких 5 монографій та 12 навчальних посібників. Микола Олексійович – науковий керівник 10 кандидатських та науковий консультант чотирьох докторських дисертацій.
Кафедра матеріалів реакторобудування посідає сьоме місце у рейтингу кафедр університету природничого напряму. Заслугами своєї випускаючої кафедри пишаються її випускники і намагаються не відставати від своїх вчителів. Кожен випускник кафедри має близько шести публікацій у серйозних наукових журналах. Вони беруть участь у багатьох конкурсах, олімпіадах. Цього року студент В. Ліонов посів перше місце на конкурсі студентських наукових робіт за напрямом «Фізика». За останні року и конкурсах з напряму «Ядерна фізика та енергетика» перемагали студенти кафедри матеріалів реакторобудування, випускники минулих років Сергій ГРАНКІН та Олександр ПОСУХОВ.


М. ШАЛІМОВА.