Понеділок, липня 22, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Університет - державі

Університет - державі


В теперішній час різні види іонізуючого випромінювання ефективно використовуються в промислових радіаційних технологіях і медицині. Приклади використання: виготовлення композиційних матеріалів для космічних апаратів, літаків і автомобілів; виготовлення гідрогелей і композитів медичного призначення; використання в нанолітографії, виготовлення нанофільтрів; стерилізація медичних виробів; обробка харчових продуктів; очистка газових викидів теплових електростанцій; очистка забрудненої води; рентгенівська та позитронно-емісійна томографії, радіаційна хірургія, та інше.
Успіх впровадження сучасних радіаційних технологій суттєво залежить від розвитку математичних методів та комп’ютерних програм для моделювання процесів опромінення на радіаційному обладнанні.
Допомогу у розвитку, розповсюдженні та впровадженні радіаційних технологій у різних країнах світу здійснює Міжнародна Агенція з Атомної Енергії, МАГАТЕ. Основні місії МАГАТЕ є забезпечення нерозповсюдження ядерної зброї та розвиток міжнародного співробітництва в області мирного використання атомної енергії.
Спеціалісти Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, ХНУ, з 2005 року беруть участь в Європейському Регіональному Проекті МАГАТЕ «Методи контролю якості і методики проведення радіаційних технологій». В проекті приймають участь співробітники факультетів комп’ютерних наук та фізико-технічного:
проф. В.Т. ЛАЗУРИК, к.ф.-м.н. Ю.В. РОГОВ, доц. Г.Ф. ПОПОВ та спеціаліст з комп’ютерних наук В. М. ЛАЗУРИК.
Співробітниками ХНУ розроблена «Інформаційна технологія та пакет прикладних програм комп’ютерного моделювання промислових радіаційно-технологічних процесів», які базуються на основі прискорювачів електронів, генераторів гальмівного випромінювання та радіоізотопних джерел гама випромінювання. Однією із особливостей пакету прикладних програм є доступність використання пакету широким колом користувачів для оптимізації радіаційно-технологічних процесів.
В рамках проекту на основі «Інформаційної технології» читались лекції в різних Європейських країнах. Для спеціалістів радіаційно-технологічних центрів різних країн Європи проведено тренінг курси в Польщі в 2006 р. та в Україні на базі ХНУ в 2008 р. Зараз «Пакетом прикладних програм» користуються в промислових радіаційно-технологічних центрах в більш ніж 20 країнах Європи, Америки і Азії.


М. ШАЛІМОВА.