Вівторок, грудня 05, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Вивчаю математику в Торонто

Вивчаю математику в Торонто

ВІД РЕДАКЦІЇ. Серед безлічі вхідних повідомлень у нашій електронній пошті є декілька листів, які були написані в іншій півкулі, точніше – у Торонто. Саме в одному з міст Канади навчається сьогодні бакалавр механіко-математичного факультету Людмила Кадець, переможець Міжнародної олімпіади з математики. Радісне повідомлення про перемогу четвертокурсниці мехмату надійшло до Харківського університету десь влітку. І відразу ж почали розшукувати Люсю, щоб поділитись її враженнями про своє досягнення із читачами «Харківського університету». Шукали ми її недовго і отримали листа від неї з Канади, вона вже була магістром університету в Торонто.

Читаю листи Люсі… Переді мною, ніби на долоні, розкривається усе її життя… Батьки, улюблені шкільні вчителі, університетські викладачі. І кожного вона пам’ятає на ім’я. Наполеглива, талановита і цілеспрямована – така вона – вихованка Харківського університету. Але здобувши таку престижну перемогу, Люся їде в магістратуру до Канади. І все зрозуміло: магістерську програму освоювати саме в університеті Торонто вона мріяла давно. Третьокурсницею Харківського університету побувала в літній школі у цьому містечку. І загорілася бажанням. Її вразила велика кількість курсів, активність семінарів, неймовірна оснащеність. До навчання в університеті Торонто дівчину рекомендували професори механіко-математичного факультету С. Ю. Фаворов, Б. В. Новіков, О. А. Борисенко та професор університету в Торонто М. Ю. Ямпольський.

«Моя перша вчителька, О. В. Абіюк, дуже цікаво проводила уроки з математики. - пише Люся. - Більше часу вона намагалась приділяти справді важливим предметам: математиці, російській мові, читанню. Час на ведення щоденників погоди ми не витрачали. Потім я відвідувала гурток «Еврика», де і зараз викладає О. Л. Аринкіна. У навчанні вона використовувала власну методику. Заняття з нею відкрили для мене цілий світ цікавих задач, красивих ідей, оригінальних рішень. Саме завдяки цьому викладачеві я перейшла до Харківської гімназії № 45. Ніколи не забуду учителів з математики - А. П. Єршову й О. Ф. Крижановського. До 10 класу продовжувала ходити на «Еврику», де я познайомилась з О. Л. Берштейном. Саме він познайомив мене з моєю улюбленою шкільною темою - нерівності. Звичайно, багато у чому мені допомогли батьки, викладачі механіко-математичного факультету, які завжди з радістю водили мене на заняття і самі навчали й продовжують вчити».

Батьки Люсі – доценти кафедри теорії функцій та функціонального аналізу Харківського університету – Ганна Марківна Вишнякова та Володимир Михайлович Кадець. Бабуся та обидва дідусі – також математики. Тож захоплення дитини ні у кого не викликало здивування. На другому курсі університету Люся отримала ІІІ місце на Всеукраїнській олімпіаді з математики у Львові. Наступні два роки посідала другі місця. Дівчина пояснює: «Коли мене запросили на олімпіаду в Іран, а потім в Болгарію, я була справді враженою. Ніколи не ставилась до подібних змагань серйозно. Було цікаво подивитись, як усе проходить, поспілкуватися зі студентами з інших країн». Цікавість Люсі Іран нагородив ІІІ місцем, Болгарія - ІІ.

І ось магістерську програму Людмила Кадець освоює в університеті Торонто. Але Люся не єдина студентка нашого університету, яка навчається за кордоном. Зараз аспірантуру в тому ж університеті завершує Артем Дудко.

В. М. Кадець: «Стати такою освіченою Люсі допомогли захопленість математикою та працездатність. Я ніколи не розділяв ставлення до дочки себе-батька та викладача, адже вона завжди була однією з найкращих у групі. Вступити до магістратури в Торонто, цілком Люсин вибір. Чому українські студенти бажають навчатись за кордоном? Бо стипендія там утричі вища ніж зарплата доцента в Україні. Вони більш упевнені в своєму майбутньому. Але у випадку Люсі є ще одна важлива річ: математичний факультет в Торонто - входить у першу двадцятку найкращих факультетів математики по всьому світу. До того ж, у Торонто є інститут Математики Філдса, де можна поспілкуватись з провідними вченими. Також там широкий вибір спеціальностей».

Продовжувати навчання в Україні чи за кордоном, безперечно, кожен вирішує самостійно. Але щоб досягти чогось поза межами Батьківщини, потрібно бути кращою тут. Перевіреного рецепту успіху у світі ще не винайдено, так що доведеться користуватися «дідівськими» методами: ходити на пари, конспектувати лекції, робити домашні завдання. Це, до речі, радить і Людмила Кадець!

А. КАЛІНІНА.