Понеділок, червня 24, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

«Усупереч закону зростаючого хаосу»

«Усупереч закону зростаючого хаосу»


Проф. Ю. Г. ШКУРАТОВ, директор НДІ астрономії університету:
–  Я не пам’ятаю жодних особливих подій під час зустрічі 2000, минулого року Дракона. Все було як завжди, я Новий рік зазвичай зустрічаю з родиною. Здається, саме у новорічну ніч 2000 року Б. Єльцин оголосив про свою відставку як Президента Росії, це було для мене сюрпризом. Я звик зустрічати Новий рік двічі: за російським та за нашим українським часом.
–  Як ви ставитеся до популярних сьогодні припущень про можливі катастрофи у наступному році та навіть про можливий кінець світу?
–  Я вважаю, що все це неймовірні нісенітниці. Якщо поговорити про можливість кінця світу серйозно, то варто сказати, що людство дуже вразливе. Якщо порівняти час існування цивілізації, з часом існування Землі, то вийде, що людство існує 30-40 тис. років, а Земля – 4,6 млрд. років. Таким чином виходить, що на Землі зовсім нещодавно панували інші істоти, динозаври. Якщо брати масштаби цього часу, то впродовж нього відбувалося багато катастроф які змінювали «обличчя» Землі, наприклад, знищили динозаврів. Подібні зміни можуть ще повторюватися багато разів. Але спрогнозувати це неможливо.
–  Про які б основні результати минулих 12 років ви б хотіли згадати?
–  Прожиті 12 років – це суцільний стрес, спричинений тим, що держава аж ніяк не стане на ноги, тим, що продовжується нещадне знищення освіти та науки в Україні. Можна сказати, що університет, наука прожили ці 12 років всупереч закону зростаючого хаосу (ентропії), який говорить про те, що для природи більш характерний хаос, ніж системність. За ці роки ми маємо дуже багато різних досягнень, ту ж саму Держпремію за астрономічні дослідження. Це неймовірна гордість для нас. Гордість за те, що досягнення були зроблені в таких важких умовах, гордість за можливість пристосовуватися до нашого сучасного життя.
–  Які ви маєте плани на наступні 12 років?
–  Чекаю нових проблем, які треба буде вирішувати.


Новорічні питання ставила А. ЧАЛА, наш спецкор.