З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).
ВІД РЕДАКЦІЇ: З давніх-давен професія астронома вважалася чоловічою. З цією несправедливістю не мириться все життя героїня нашої публікації Ірина Миколаївна БЕЛЬСЬКА, доктор фізико-математичних наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, завідуюча відділом фізики астероїдів і комет НДІ астрономії. Її діяльність доводить протилежне: світ космічних таїн відкритий і жінкам.
Шлях до зірок Іринка почала ще в рідній донецькій фізико-математичній школі № 17. Серед різноманітних предметів астрономія для неї була найцікавіша. І. М. БЕЛЬСЬКА:
— Я знала, що буду займатися наукою. Мій батько Микола Єфремович Бельський був лікарем і вдумливим дослідником, кандидатом медичних наук. Мій наставник та ліпший порадник. Від нього перейняла я захоплення науковою діяльністю. З другого курсу на фізичному факультеті я почала займатися наукою.
Ірина Миколаївна пригадує, як студенткою прийшла до обсерваторії, як разом з Дмитром Федоровичем Лупішко розпочали унікальні дослідження малих космічних тіл. Дипломна та кандидатська роботи Ірини Миколаївни були першими у колишньому Радянському Союзі, у яких проводилися дослідження фізичних властивостей астероїдів. Цей напрямок був новим, цікавим. А от докторська дисертація «Оптичні властивості поверхонь астероїдів, кентаврів та тіл поясу Койпера» стала першою вітчизняною роботою з вивчення тіл поясу Койпера, відкриття яких змінило уявлення про Сонячну систему. Здавалося б з часом відкриваються усі таємниці, але життя йде і дарує нові загадки. Професія астронома попри стереотипи виявляється дуже динамічною. Ірина Миколаївна побувала в багатьох обсерваторіях світу. Пощастило працювати в Уппсальській астрономічній обсерваторії у Швеції, у Німеччині, північній Ірландії, нещодавно повернулася з Паризької обсерваторії.
— А яка обсерваторія запам’яталася найбільше?
— Чим цікава наша професія, окрім романтики нічного небосхилу, так це тим, що обсерваторії потребують чистого неба, простору, тому завжди будувалися у мальовничих місцях. Пам’ятаю, як вперше потрапила до Паризької обсерваторії, що заснована в 1667 році за наказом Людовіка ХІV, і є найстарішою діючою обсерваторією світу. Одне з її відділень розташоване в колишній королівській резиденції у передмісті, на пагорб,і й коли піднімаєшся, особливо в надвечір’я, перед очима відкривається неймовірний Париж. І здається, кращого місця немає! А потрапляєш в іншу обсерваторію — і вона ще краща. Нещодавно повернулася з обсерваторії містечка Арма, що неподалік від Белфаста, в Північній Ірландії. Я була просто вражена! Обсерваторія вважається місцевою пам’яткою, її відвідують прем’єр-міністри, королівські особи…
Усі ці подорожі для ученої здійснилися завдяки іноземним грантам та стипендіям. Ірина Миколаївна отримувала гранти Європейського космічного агентства, стипендію імені Марії Кюрі, гранти для участі у міжнародних конференціях. Астрономія — інтернаціональна наука. Моя співрозмовниця пригадує, як перший раз потрапила закордон до Уппсальської обсерваторії. Тоді її перша робота, надрукована в престижному міжнародному журналі, викликала зацікавленість, тому її запросили продовжити розвиток теми. Відтоді Ірина Миколаївна майже не публікується російською чи українською. Коли твої статті написані англійською, опубліковані у відомих виданнях, коли це гарна робота, тоді про твої дослідження та результати дізнається світова спільнота, з’являються перспективні співпраці…
І. М. БЕЛЬСЬКА:
— Зараз я беру участь у проекті спостереження за транснептуновими тілами на восьмиметровому телескопі, який знаходиться в Чилі. І нині не обов’язково приїздити на телескоп для безпосередньої роботи. Адже великий телескоп — складний механізм. Є механіки, оператори, які його обслуговують, а астроном ставить перед ними завдання, що потрібно для спостереження…
— Ірино Миколаївно, як оцінюєте рівень української астрономії?
— У тих проектах, де є співпраця з іноземними колегами, рівень добрий. Там, де цього немає, то про рівень важко говорити, впливає відсутність сучасної матеріальної бази. До того ж одвічною проблемою є недостатнє фінансування науки державою. Наші зарплатні не конкурентоспроможні з іноземними, при однакому навантаженні та об’ємі робіт. Щомісячний зарплатний фонд на наш відділ, де працює сім чоловік, складає третину заробітної плати одного європейського вченого. Наша наука тримається на ентузіастах і ледве виживає. Одначе пишаюся, що я вчилася і працюю в Харківському університеті. Ніколи про це не жалкую. І завжди, коли мене запрошують читати лекції в різних країнах, розповідаю про наш університет.
— Прокоментуйте, будь ласка, Челябінський метеорит.
— Такі падіння метеоритів відбуваються раз на 20-30 років. Особливість челябінського метеориту у тому, що він зачепив місто. Мене вразило, як реагували люди на цю подію, боялися виходити з дому. Навіть зі шкільного курсу астрономії, чи якщо людина хоч раз у житті була в планетарії, зрозуміло — це болід, одноразове явище. Дійсно, ми живемо на планеті, довкола якої багато дрібних космічних тіл, які можуть нести загрозу, але потрібно розуміти, яку. Учені усвідомили цю проблему ще наприкінці 80-х. За цей час відкрито майже всі потенційно небезпечні тіла кілометрових розмірів, зіткнення з якими приведе до глобальної катастрофи. Але більшість космічних тіл розмірами декілька десятків метрів, одне з яких спричинило Челябінське лихо, ще не відкрито. Сьогодні у світі є програми, в яких ми також приймаємо участь, які відкривають і вивчають орбіти потенційно небезпечних об’єктів. Ми знаємо, що глобальної загрози для Землі в найближчі роки не існує, але варто бути готовими на майбутнє.
— Університетська жінка-вчений — яка вона?
— Жінка-вчений повинна відбутися не лише в науці, але і в родині. І на жаль, таких прикладів мало. Поєднувати ці дві складові життя дуже важко. На заході я бачу таких жінок більше, аніж у нас.
— У чому ж Ваш секрет успіху?
— У мене дуже гарний чоловік, він також астроном. Я відчуваю підтримку родини. Коли писала докторську дисертацію, чоловік та донька поставилися з розумінням. Коли тебе розуміють у родинні і підтримують — це надає сил. Я ніколи не робила кар’єри, а займалася улюбленою справою. Адже зустрічають не за науковими ступенями та званнями, а за твоїми роботами.
— Маєте у підлеглих сім чоловіків. Як Вам працюється у такому колективі?
— У нас дуже гарна атмосфера. Тут працюють професіонали, готові прийти на допомогу, підтримати. Усі талановиті вчені, ентузіасти своєї справи. Насправді, це щастя — працювати у чоловічому колективі. Саме справжні ЧОЛОВІКИ не дають забувати, що ти ЖІНКА.
— Найкращий подарунок для жінки на 8 Березня?
— Це має бути сюрприз. Неочікуваний подарунок. Одним з таки сюрпризів для мене став астероїд, названий на мою честь «8786 Belskaya». Для мене це дуже символічно.
Ірина Миколаївна — перша жінка-доктор наук за всю історію Харківської обсерваторії. І вона таки єдина і неповторна.
Розмовляла наш спецкор. Т. ВАСИЛЕЦЬ.
ВІД РЕДАКЦІЇ. Мрії стають реальністю, коли думки перетворюються на дії… Це про третьокурсницю факультету іноземних мов Світлану ТАРАСОВУ, майбутнього вченого, заступника голови СНТ університету й просто зразкову студентку. Ще на першому курсі вона очолила СНТ свого факультету і обрала таку тему дослідження, на яку «хочеться витрачати увесь вільний час»!
«Що це за дівчина?» — запитають нас шановні читачі. Ви з нею вже знайомі зі сторінок «Харківського університету» («Пошуки мовників» № 7 2012, «Стіна кохання» № 15 2012). Як такі наполегливі студенти як Світлана ідуть до своєї мрії?
Мама Світлани — Валентина Георгіївна — свого часу закінчила історичний факультет нашого університету і стала вчителем. Мабуть, саме завдяки матері дівчина зрозуміла, що більш могутньої наукової школи ніж у Каразінському, годі й шукати… Своїм науковим керівником обрала проф. В. О. САМОХІНУ (№ 2 2012) — жінку-науковця, по-справжньому варту наслідування.
На питання, якою має бути справжня жінка, Світлана відповіла: «Різною! Люблячою, доброю, терплячою, працелюбною, хазяйновитою, справедливою… Для мене мама — постійний приклад справжньої жінки! Серйозне захоплення наукою не заважає жінці бути «справжньою». І приклад цьому — мій науковий керівник Вікторія Опанасівна Самохіна. З Вікторією Опанасівною цікаво обговорювати не лише мою наукову роботу з теми «Медичний англомовний гумор», але й життєві питання — завжди допоможе, дасть пораду. Вона віддана своїй справі, працелюбна, наполеглива, а головне — любить те, чим займається. Я дуже вдячна Вікторії Опанасівні за допомогу не лише в науковій роботі, але й у житті!»
За три роки на чолі СНТ факультету Світлана встигла збільшити кількість учасників у щорічному конкурсі студентських наукових робіт і традиційній конференції «Каразінські читання. Пошук молодих», організувати випуск щомісячної газети «Лови момент, студент!». Світлана сама подає приклад того, яким має бути молодий науковець: навчається на «відмінно», вже має 12 публікацій і наразі працює ще над двома! Ось така вона — студентка Харківського університету! Достойна спадкоємиця традицій Василя Назаровича!
Незабутньою для неї стала перша наукова конференція в Херсоні (див. Фото). Перший науковий досвід! Для Світлани діяльність у науковому товаристві — шлях до здійснення мрії. А може й ваша мрія живе в одному з гуртків СНТ?
А.КАЛІНІНА.
Рубрика про реальність професійних мрій випускників Харківського університету приводить на шпальти газети все нових героїв. Лідія Андріївна БОРТНИК, професор філософського факультету, у стінах університету В. Н. Каразіна вже майже 30 років!
З дитинства мріяла стати вчителькою! «Я завжди хотіла викладати філологію, але вийшло так, що подорослішала і потягнуло до історії. Я почуває себе саме на тому місці, де повинна бути, і ні на що б не проміняла викладацьку роботу. У нашій професії є свої плюси та мінуси. До плюсів відношу спілкування з молоддю, коли і сам молодієш душею. Але тяжко, бо навантаження зростають. Мене засмучує, що якість підготовки абітурієнтів з року в рік знижується. Такий контингент, з якими дуже важко працювати, у яких дуже слабка підготовка. Це залишає гіркий присмак. І болить за це серце. Я викладає «історію України» та «етнографію України» на філологічному, філософському та факультеті іноземних мов. Можу відзначити, що мої професійні мрії майже збулись. Я мрію про написання докторської дисертації. А для цього слід брати час у свої руки та спрямовувати свою енергію на реалізацію мрії. Адже вільного часу не буде ніколи! Університет — це мій рідний дім. Люблю свою роботу, розквітаю разом з нею. Особливо до вподоби працювати на філологічному, де я викладає етнографію».
У Лідії Андріївни були такі обставини у житті, які завадили їй вступити до університету тоді, коли усі її однокласники стали першокурсниками. Вона вчилася вже коли мала сім'ю, чоловіка і маленьку дитину. Але своєї мети вона досягнула... І ніщо не завадило їй стати першою у рейтингу серед викладачів вже через півроку праці в університеті! Якщо це твоє покликання, якщо це твоє місце, якщо це твоя мрія, треба лише йти вперед, і ти опинишся саме там, де тобі потрібно бути!
Розмовляла А. ЛІГУН, ЛЖ-32.