Вівторок, червня 18, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Рік ЦНБ продовжується


ВІД РЕДАКЦІЇ. «Харківський університет» продовжує публікацію матеріалів, присвячених року ЦНБ ХНУ імені В. Н. Каразіна. Наш наступний матеріал про зал літератури з історії університету.
Я тримаю у руках надзвичайно цінну книгу «Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна за 200 років». На обкладинці – фото будівлі та працівників університету різних часів. Відкриваєш – і одразу потрапляєш у світ науки, історії та університетських особистостей. Це та багато інших над цікавих видань можна знайти у залі літератури з історії університету нашої бібліотеки, який розташований на сьомому поверсі. Заходиш до залу – і одразу дивуєшся його особливій затишності: невелика кімнатка з великою кількістю стелажів, кожен з яких присвячений конкретній тематиці (історія університету, персоналії, наукова діяльність, наукові товариства, навчально-допоміжні заклади, факультети і кафедри, звіти, студентство, студентські організації, видання університету, що продовжуються, тощо), та персональні комп'ютери. Про особливості залу літератури з історії університету я вирішила поспілкуватися з заступником директора ЦНБ Валентиною Григорівною МОХОНЬКО та завідуючою науково-бібліографічним відділом ЦНБ Аллою Олександрівною ДАВИДОВОЮ.
– Валентино Григорівно, як довго існує зал літератури з історії університету?
– Власне зал ми відкрили перед початком нового навчального року. А фонди для залу збирали зі дня заснування університету, особливо активно – в останні 60 років. Збиранням і систематизацією фондів займаються науково-бібліографічний відділ та відділ книжних пам'яток, рідкісних видань та рукописів. У залі зберігається література про історію Харківського університету, його вчених, перші факультети Каразінського тощо. Особливу увагу ми приділяємо першому періоду історії університету. Поповнення фондів відбувається за рахунок перевидань, виходу нових праць з історії університету та нових випусків університетських вісників.
– Алло Олександрівно, скільки книг налічує фонд? Які з них найцінніші?
– Фонд налічує близько 1500 видань, не враховуючи вісників. Всі вони – надзвичайно цінні. Тим більш, для кожного факультету – своя цінна книга. Ми зберігаємо оригінали, копії, перевидання, багато книг та документів існують у єдиному екземплярі. Так у залі зберігається перший статут університету, списки студентів та викладачів з 1830 року.
– Валентино Григорівно, хто займається обслуговуванням залу літератури з історії університету?
– Цим опікуються працівники науково-бібліографічного відділу, серед яких існує повна взаємозамінність. У залі чергує два спеціаліста, існує графік консультацій.
– Що плануєте на 2010 рік?
– Цього року виповнюється 205 років ЦНБ. Ми – ровесники університету. Засновник бібліотеки – Василь Назарович Каразін. У 1803-1804 роках, перебуваючи в Петербурзі у справах щодо устрою університету, він придбав 3219 примірників книг, а також колекцію гравюр і естампів академіка Ф. П. Аделунга, які започаткували фонд майбутньої бібліотеки. Офіційний юридичний статус бібліотека отримала згідно з першим Уставом університету (1804), у якому й були визначені задача, роль та значення бібліотеки, штати та асигнування. 18 січня 1805 року, на другий день після урочистої церемонії відкриття університету, відбулося перше засідання Ради. На ньому був обраний із числа професорів перший бібліотекар університетської бібліотеки. Ним став професор грецької та французької словесності Яків Якович Белен де Балю. Ця дата вважається датою заснування бібліотеки…
Цю подію ми плануємо відзначити у травні Міжнародною науково-практичною конференцією, яку проводитимемо разом із науково-методичним бібліотечним комітетом МОН України та Київським національним університетом імені Т. Г. Шевченка. Зараз ми готуємо інформаційні листи-запрошення для бібліотек ВУЗів України, Росії та інших країн. Крім того, головний бібліограф Ніна Михайлівна БЕРЕЗЮК готує книгу про відомого бібліотекознавця, директора ЦНБ (поч. ХХ ст.) К. І. Рубинського, присвячену його 150-річчю.
– Валентино Григорівно, які перспективи у залу літератури з історії університету?
– Зараз активізувалася робота зі створення «Авторитетного файлу вчених Харківського університету». В електронному вигляді створюється файл, який містить найважливішу інформацію про вчених університету та їх публікації Раніше – картотека «Праць вчених університету». Авторитетний файл – це оперативна довідкова базадля підготовки різноманітних покажчиків, пошуку інформації тощо. Ведуть цю роботу завідуюча науково-бібліографічного відділу ЦНБ А. О. ДАВИДОВА, головний бібліотекар О. С. ЖУРАВЛЬОВА, а також члени робочої групи, працівники науково-бібліографічного відділу В. Л. СКОРОБАГАТОВ, Г. В. ШТАН та О. Я. ЯКОВЕНКО.
Крім того, ми сподіваємося, що про існування залу та його наповнення дізнається якомога більше людей, що історією університету зацікавляться студенти та представники факультетів


Минулим Каразінського цікавилася наш кореспондент А. КУТАС.