Понеділок, липня 22, 2024

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

День народження джинсів

День народження джинсів

Від робочого одягу до бренду


«Я жалкую лише про те, що не я винайшов джинси. Вони дивовижно виглядають, практичні та зручні. Ця річ виразна і стримана, в ній — «поклик статі» і простота… Усе, що б мені хотілося мати в одязі, який я створюю».

Ів Сен-Лоран

ВІД РЕДАКЦІЇ. Виповнюється 160 років «із дня народження» наших улюблених джинсів. Уявити сучасну людину без цієї речі — неможливо. Джинси вражають різноманіттям своїх кольорів та моделей. Але секрет їх популярності у ПРАКТИЧНОСТІ, УНІВЕРСАЛЬНОСТІ та КОМФОРТНОСТІ.

Джинси — тут, джинси — там, джинси — всюди! Одного вівторка, піднімаючись на 10 поверх сходами, я зустріла 53 студента… 46 із них були одягнені в джинси.

Я думаю, що ніхто зі мною не буде сперечатися, що ця річ зараз є не тільки популярною, а й модною для людини будь-якого віку.

Хто ж винайшов джинси, і де їх батьківщина? Зробимо маленький історичний екскурс.

Першу пару джинсів пошив Лейба ШТРАУС, сьома дитина бідної єврейської сім’ї з Баварії. Лейба відзначався гострим розумом і практичністю. Він з дитинства мріяв стати мільйонером. Батьки хотіли зробити сина скрипачем, але той відмовився, бо захоплювався малюванням одягу і говорив: «Який заробіток може бути від гри на скрипці? А штани носить весь світ!»

У 1847 році Штраус емігрував в Америку, де отримав більш крикливе ім’я — Леві Страус. Переїхавши в Нью-Йорк, молодий енергійний хлопець у Новому Світі безуспішно перебрав багато торгових професій. Коли Каліфорнію охопила золота лихоманка, Леві у 1853 році переїжджає в Сан-Франциско. «Навіщо самому промивати пісок? Краще почати шити золотошукачам міцні штани, і вони тобі будуть відсипати заповітний пісочок», — вирішив 24-річний Леві і став кроїти з наметової тканини комбінезони. Леві Страус з'єднує міцну дешеву тканину, зручний фасон і універсальний колір. Темно-синій колір матерії надавав найдешевший і стійкий барвник того часу — індиго. Леві починає замовляти для пошиття штанів тканину в Італії. Тюки з матеріалом прибувають з порту Генуя, на них стоїть штамп «Genes». В американському вимові це звучить, як «Джинс». Це одна з версій походження назви штанів.

Дуже довго ця річ не набувала масового поширення. У різний час вона виконувала різні функції. Спочатку джинси носили золотошукачі, ковбої, фермери, будівельники. Потім у них були одягнені солдати американської армії. Пізніше носіння джинсів стало життєвою філософією, символом свободи, незалежності і динамічного способу життя. Вони стали уніформою «втраченого покоління» — хіпі, панків, рокерів. А незабаром джинси стають представниками високої моди.

Розробляється велика кількість кольорів і моделей цього одягу.

Щодо тканини. Спочатку джинси шилися з щільної італійської або французької конопляної парусини, зважаючи на її дешевизну. Пізніше парусину замінила щільна бавовняна матерія — саржа чи денім (бавовняна, шовкова або штучна тканина з діагональним переплетенням ниток). Інші типи джинсових тканин: шамбр, ламана саржа, ейкру, стрейч, джин.

Моделей джинсів не менше. Вони різняться за посадкою і стилем: класичні джинси (Easy fit) — облягають стегна, штанини трохи звужені до щиколотки, лінія талії занижена; класичні джинси (Comfort fit) — більш вільні, штанини прямі, висока лінія талії; п’ятикарманні класичні джинси (Five-pocket) — модель від Levi's під номером 501 (прямі брюки на достатньо широкому поясі c п'ятьма або дев'ятьма декоративними металевими заклепками на передніх і задніх кишенях; джинси мають 5 кишень: 2 ззаду, 2 спереду і маленька кишенька, призначена для годинників, на тильній стороні правої передньої кишені); джинси «кльош» (Flare cut) — облягають (але не обтягують) ногу до коліна або середини ікри і помітно розширюються до кісточки, зазвичай сидять трохи нижче талії; джинси (Bootcut) — подовжені, щільно облягають стегна, із заниженою лінією талії, зі штанинами, що розширюються нижче коліна і закривають черевики на два пальці; джинси-дзвін (Bell bottom) — обтягують ногу до коліна, а від коліна дуже розширені; вузькі джинси «скінні» (Skinny jeans) отримали свою назву через силует, який обтягує, щільно облягає фігуру, як у стегнах, так і в ногах; Loose fit — дуже просторі по всій довжині джинси, в нижній частині широкі настільки, що майже повністю прикривають взуття; Baggy fit — мішкуваті, дуже широкі джинси, з ефектом приспущених штанів; Bib — комбінезон на бретелях; Карго (Cargo) — джинси з об'ємними накладними кишенями; Saggy fit — джинси з висячим гульфиком; Sta Prest — джинси з «вічною» стрілкою.

Джинси зараз дуже популярні. Усі 20 опитаних мною студентів ставляться до цієї речі позитивно. Усі без виключення, в першу чергу, підкреслюють практичність джинсів. Потім згадують про комфорт та універсальність. Кожний з них у гардеробі має більше трьох пар джинсів. Але найцікавіше те, що дівчата у середньому називали 3 пари, а хлопці — 4-5. Дівчата виправдовуються, мовляв, у хлопців джинсів більше, бо спідниць немає.

Як ставиться сучасна молодь до джинсів?

Вікторія БЕЛЯВСЬКА, другокурсниця філологічного факультету:

— Джинси — універсальна річ. Вони вирішують усі питання модниць. Виникли проблеми з вибором одягу — джинси завжди тебе врятують. Адже їх можна одягти практично усюди, де дрес код не лімітований.

Владислав КОЛЕСНІК, першокурсник філологічного факультету:

— У мене з джинсами ділові відносини: вони не роблять мене голим, а я їх за це перу.

Марія КОСАТКІНА, випускниця:

— Чудово ставлюся до цієї речі. Але не вважаю її незамінною. Існують і брюки, і спідниці… У старшого покоління, наприклад, взагалі немає такої залежності від джинсів. Вони легко обходяться без них.

Інна ШТЕПА, першокурсниця механіко-математичного факультету:

— У мене у гардеробі п’ять пар джинсів на всі випадки життя. Найбільше люблю темно-сині. Зараз джинси стали основним одягом. Наприклад, створюєш якийсь образ… Вони універсальні, адже пасують майже до всіх речей.

Отже, ми бачимо, що ця річ зробила хорошу кар’єру: із одягу для робітників вона перетворилася на бренд. Мені здається, що вона ще не скоро втратить свою популярність і ще довго буде невід’ємною частиною гардеробу кожної людини.


Л. ГРУБНІК, В. БЄЛЯВСЬКА (фото).