Четвер, грудня 07, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

В. Г. Хоткевич – ректор Харківського університету (1966 – 1975 рр.)

Люди. Події. Століття…

 

В. Г. Хоткевич – ректор Харківського університету

(1966 – 1975 рр.)


Виповнилося сто років з дня народження Володимира Гнатовича ХОТКЕВИЧА, фізика-експериментатора, вченого у галузі фізики низьких температур, надпровідності, термодинамічних, кінетичних та електронних властивостей металів і сплавів, ректора Харківського університету з 1966 по 1975 рр., члена-кореспондента НАН України. Володимир Гнатович – знакова особистість, якою пишається Харківський університет. Видатний вчений і педагог, привітна, віддана своїй справі людина.

Кожні п’ять років професор кафедри низьких температур, доктор фізико-математичних наук, провідний науковий співробітник ФТІНТ НАНУ Андрій Володимирович Хоткевич розповідає молодим нащадкам про батька. Наш кореспондент записав його розповідь.

Володимир Гнатович Хоткевич народився 11 квітня 1913 року у Києві в родині відомого діяча української культури Гната Мартиновича Хоткевича. Навчався у семирічній трудовій школі, а потім у профшколі. У 1930 р. вступив на фізико-механічний факультет Харківського механіко-машинобудівельного інституту (зараз – Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»). Фізика захоплює Володимира Гнатовича. Із 1932 р. він працює у тільки-но створеному Українському фізико-технічному інституті (УФТІ) на посаді препаратора. Свою першу наукову статтю молодий дослідник опублікував у 19 років. У роки війни він захищає кандидатську дисертацію за оборонною тематикою.

У 1943 р. вченому присвоєно науковий ступінь кандидата фізмат наук. З 1950 р. і до кінця життя доля міцно пов’язала Володимира Гнатовича з Харківським університетом. Ці роки були плідними у науковій діяльності. Вони дозволили Хоткевичу у 1953-му першим серед харківських фізиків у післявоєнний період захистити докторську дисертацію. Володимир Гнатович із 1958 р. очолив кафедру експериментальної фізики фізико-математичного факультету. У 1979 р. створив і очолив кафедру фізики низьких температур фізичного факультету. 1959-1963 рр. В. Г. Хоткевич – декан фізичного факультету, 1963-1966 – проректор з наукової роботи, 1966-1975 – ректор Харківського державного університету.

Андрій Володимирович:

– Незважаючи на те, що зараз всі згадують батька як представника вищої школи, він завжди залишався, перш за все, фізиком. Найяскравіші мої спогади із дитинства – смужка світла, яка постійно виднілася із-під дверей кабінету батька.

Ім’я ученого пов’язано з низкою відкриттів. У 1934 році за безпосередньою участю Хоткевича був налагоджений і введений у дію перший в СРСР гелієвий скраплювач. У співавторстві з вченими Шубніковим, Рябініним і Шепелевим Володимир Гнатович у 1934-1936 рр. виконав піонерські роботи, присвячені дослідженню магнітних властивостей надпровідників (у подальшому названих надпровідниками другого роду). Разом з Галкіним і Лазарєвим Хоткевич відкрив детекторні властивості надпровідників (1947 р.). Він брав участь у роботах вітчизняного атомного проекту. Багато досліджень Хоткевича присвячені механічним, електронним та тепловим властивостям металевих систем з різними видами мікродефектів кристалічної гратки при низьких температурах. За допомогою оригінальної апаратури він вперше встановив значне збільшення критичної температури надпровідного переходу у надпровідниках, деформованих у рідкому гелії. Вперше було виконано рентгеноструктурні дослідження деформованих металів при низькій температурі, вивчено поглинання енергії при низькотемпературній деформації металів. Експериментально спостережено статичний скін-ефект. Розроблена низка нових методів досліджень. Володимир Гнатович – автор і співавтор близько 200 наукових праць. Створив школу фізиків-експериментаторів у Харківському університеті. Під керівництвом Хоткевича захищено 14 кандидатських дисертацій, деякі з його учнів стали докторами наук.

Андрій Володимирович:

– Як же батько радів, коли ми з братом Володимиром також обрали експериментальну фізику.

Сини Андрій і Володимир продовжили справу батька. Андрій Володимирович – науковий співробітник ФТІНТ НАНУ. Паралельно працює на кафедрі низьких температур фізичного факультету. Володимир Володимирович – кандидат фізико-математичних наук, працює у Великобританії в університеті Saint Andrews (Шотландія). Онучка Наталя – випускниця фізичного факультету, аспірантка. Молодша внучка Катерина – третьокурсниця факультету комп’ютерних наук, відмінниця, Президентська стипендіатка.


Записала Л. ГРУБНІК.