Понеділок, грудня 11, 2023

Загальноуніверситетська
газета
№ 7 (4016)
вівторок 8 квітня
2014 р.

З 1 січня 1817 р. Харківський університет видавав "Харьковские известия", з 8 квітня 1927 р. - "Робітник освіти", з 15 грудня 1928 р. - "Іновець", з 1 січня 1930 р. - "За нові кадри", з 1 січня 1936 р. - "За більшовицькі кадри", з 1 січня 1947 р. - "Сталінські кадри", з 1 січня 1957 р. - "Харківський університет" (вперше номер з такою назвою з'явився 19 грудня 1945 р.).

Газета нагороджена Почесною грамотою Державного комітету у справах преси, телебачення та радіомовлення України.

Що таке рейтинг кафедр?


ВІД РЕДАКЦІЇ. Оскільки газета відкрила нову рубрику «Рейтинг кафедр» і почала друкувати серію актуальних інтерв’ю із завідувачами університетських кафедр з аналізом зробленого колективами у 2009 р., до редакції надійшло прохання від читачів прокоментувати , як визначається місце кафедри у такому списку. Вашій увазі коментар.
Проф. Ю. В. ХОЛІН, проректор з науково-педагогічної роботи: «Кафедра є базовим структурним підрозділом університету. Навчальний і науковий потенціали кафедр, результати їх діяльності визначають потенціал університету в цілому. З метою виявлення і заохочення кафедр, що вносять найбільший внесок у підвищення якості підготовки фахівців, розвиток наукових досліджень, сприяння інноваціям та для поширення передового досвіду університет уже три роки проводить порівняльну оцінку ефективності діяльності (визначення рейтингу) кафедр за підсумками навчального року. Рейтинги кафедр визначаються окремо в групах кафедр природничо-математичного та соціально-гуманітарного профілів. Рейтинг кафедри визначається за величиною суми набраних балів, віднесеної до сумарної кількості штатних одиниць науково-педагогічних і наукових працівників.
Маю підкреслити, що рейтинг кафедр – показник доволі відносний. Досить важко порівнювати кафедри навіть одного профілю, бо спрямування діяльності кожної з них різне. Місце у рейтингу – це не вирок суду, який має наслідком преміювання одних і санкції щодо інших, це швидше привід для роздумів над тим, що потрібно покращити. Критерії визначення рейтингу кафедр не є раз і назавжди фіксованими, вони змінюються з урахуванням накопиченого досвіду, актуальних для університету проблем. Так, рік-два тому особливу увагу звертали на науково-методичну роботу: публікацію літератури, розробку електронних інформаційних ресурсів… Зараз робимо акцент на інноваційній діяльності, виданні підручників з грифом МОН. Ми розраховуємо показники кафедр у цифрах. З одного боку, це недолік, адже не враховуються експертні оцінки, а з іншого, безперечно, це і позитивний момент, оскільки результати визначення рейтингу позбавлені суб’єктивних впливів. Зараз рейтинг кафедр існує швидше для морального, а не матеріального заохочення університетських структурних підрозділів. З часом, гадаю, ми зможемо прийти до більш реальних преміювань; адже якщо кафедра працює ефективно, напрямок її діяльності є перспективним і заслуговує першочергової підтримки.


Розмовляла В. ЛУКАВЕНКО.